Sağlıklı Bir İnsanın İdrarı Ne Renk Olmalıdır ?

Sağlıklı Bir İnsanın İdrarı Ne Renk Olmalıdır ?
20 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 648 kez okundu.

İdrar, böbrekler tarafından vücutta dolaşan bütün kanın büyük bir hızla ve enerji harcayarak süzülmesi ile oluşan bir sıvıdır. İçerisinde vücuda zararlı olabilecek maddeleri bulundurur. Bunun yanı sıra, az miktarda protein, ölü hücrelerin artıkları, vücuda fazla gelen kimi mineral ve vitaminler de yer alır. Bir de urobilinojen adı verilen ve bilirubin isimli, vücutta çok önemli görevler üstlenen bir maddenin kalıntısı da bulunur.

İdrar Rengi Nasıl Olmalı ?

Sağlıklı bir idrarın rengi sarı olmalıdır. Beslenme ve fiziksel aktivite düzeyinize göre bu sarı rengin tonları değişiklik gösterebilir. Örneğin fazla su tüketimi ile daha açık renkte ve yoğunluğu daha az bir idrar oluşurken protein, yağ gibi besinleri daha sık tükettiğiniz zaman rengi koyulaşır. İdrarın yoğunluğu da genellikle rengiyle doğru orantılı olarak değişim gösterir. Normal bir idrarda protein miktarı çok az olmalı ve glikoz adı verilen şeker yapı taşı hiç yer almamalıdır. Hatta glikozun idrarda bulunması şeker hastalığı yani diyabetin bir belirtisi olabilir.

sağlıklı bir insanın idrarı ne renk olmalı
İdrardan kan gelmesi böbreklerde ve idrar yollarında bir yapısal bozukluk olduğu anlamına gelebilir. Bir enfeksiyon belirtisi de olabilir. Enfeksiyon, yani bakteri veya viral mikro organizmaların idrar yollarını tutması, bazen de mavi ya da yeşil gibi ilginç renklerle idrarda ortaya çıkar. Bu tarz bir idrar yapıldığı zaman fazla vakit geçirmeden bir uzman hekime başvurmak gerekir. Bu tarz renkler kimi zaman da gıda boyası içeren yiyecek ve içecekler yüzünden ortaya çıkar.

Bazı çocuk hastalıkları, örneğin mavi bebek sendromu da idrar rengine bakarak anlaşılır. Sağlıklı bir idrarın rengi kadar kokusu da önemlidir. İdrarın çok kendine özgü, bilinen bir kokusu vardır. Bu kokunun yanında başka kokular da geliyorsa yine zaman kaybetmeden bir hekime danışmak gerekir.

İdrar rengi yalnızca böbrekler ve boşaltım sistemi ile ilgili değil, vücudun dahili ve harici bir çok rahatsızlığı hakkında fikir verir. İdrarın miktarı, kokusu, idrar yapma sıklığı da hastalıkları teşhis etmek için çok güzel ipuçları taşır. Siz de eğer normal idrara gitme düzeninizden farklı bir şekilde idrara çıkmak durumunda kalırsanız önlem almanız gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git