Sağlıklı Beslenme Hakkında Bir An Önce Akıllardan Silinmesi Gereken 11 Kural

Sağlıklı Beslenme Hakkında Bir An Önce Akıllardan Silinmesi Gereken 11 Kural
18 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 153 kez okundu.

Günlük hayatta sağlıklı beslenmek adına birçok yol denemekteyiz. Peki sağlıklı sandığımız her şey gerçekten sağlık barındırıyor mu? Bu noktada sağlıklı sandığımız birçok şey ne yazık ki çokta masum değil. Peki bunlar neler gelin hep birlikte bakalım.

1. Kola yerine elma suyu tercih etmek

Kolanın daha zararlı olduğu düşüncesi ile elma suyuna yöneliyor iseniz bu noktada büyük bir yanılgı içerisindesiniz diyebiliriz. Çünkü elma suyu kolaya oranla daha fazla kaloriye sahip. Bu nedenle kalori hesabı yapanlar bu noktada daha da dikkatli olmak zorunda. ‘’ Peki biz ne içeceğiz şimdi? ‘’ diyorsanız, bol bol su için.

2. Haşlanış sebze yerine taze sebze yemek

Bu noktada uzun dönem birçok tartışma yaşansa da son veriler dikkate alındığında bazı sebzelerin haşlanmışının daha faydalı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak haşlanmış sebze daha iyi diyerek tüm sebzeleri haşlayıp tüketmekte son derece yanlış bir düşünce.

3. Diyette masum görünen sushi tüketmek

Birçok kişi diyet yaparken sushi tüketiminin diğer fast foodlardan daha sağlıklı ve az kalorili olduğunu düşünmekte.  Ancak sushi sandığınız kadar masum değil, bir daha oturup kalorini hesaplamakta fayda var.

4. Tuzu azaltmak adına, soya sosu kullanımını arttırmak

Uzmanlar tarafından tuz yerine soya sosu kullanımı adına birçok bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Ancak soya sosunun az bir miktarı tuzun oldukça fazla bir oranına denk gelmektedir. Bu sebeple masum görülen ve azıcık eklenen soya birkaç günlük tuzu bir anda bünyeye almanıza neden olur.

5. Şeker yerine bal tüketmek

Elbette ki şeker ile bal kıyaslanamaz. Şekerin hayatımıza ve sağlığımıza zararı malum, bal ise bir şifa kaynağıdır. Ancak özellikle kilo verme sürecinde şeker yerine bal tüketimi daha fazla kilo alımına sebep olmaktadır. Bunun yerine hiçbirini tüketmeyip, tatlıyı hayatınızdan çıkarmaya bakın.

6. Kurutulmuş meyveyi taze meyveye tercih etmek

Günlük hayatta atıştırmalık için kurutulmuş meyveleri sıkça tercih etmekteyiz. Hatta taze meyve yerine çoğu zaman kurutulmuşa yönelimiz var. Ancak şu bir gerçek ki kurutulan meyveler antioksidan ve vitamin kaybına uğruyor ve geriye %20 oranında bir vitamin kalıyor. Tercih sizin.

7. Patlamış Mısırdan Zararlı Olduğu İçin Uzak Durmaya Çalışmak

Yüksek ısıya maruz kaldığı için zararlı olduğu düşüncesi toplumumuzda yaygın olarak bilinen yanlış bir kanı. Yapılan araştırmalar yüksek oranda patlayan mısırın sağlığa faydalı olduğu yönünde sonuçlar veriyor. Tabi ki ayarı tutturmak önemli.

8. Yağ ve kaloriden uzak durmak için diyet döneminde peynir tüketmemek

Genellikle diyet programlarında yağ ve kaloriden uzak durmak adına peynir listelerde yer almaz. Ancak içeriğinde ki linoleik asit kilo vermede son derece etkilidir. Şöyle ki yağ birikimi önleyerek vücuttan yağ atımını kolaylaştırır.

9. Alkol ciddi boyutta zararlar doğurur.

Oysaki bir bardak şarabın vücuda birçok faydası bulunur. Bu noktada ayarı kaçırmamak son derece önemli bir detay.

10. Her yağda yemek yapılabilir.

Sağlık açısından birçok yağ hayatımızda yer almakta. Özellikle sağlıklı beslenme noktasında doğal yağlar oldukça önemli bir konumdadır. Ancak her sağlıklı yağ ile yemek yapmak yanlıştır. Çünkü yüksek ısıda bazı yağlar zehre dönüşmektedir.

11. Diyen döneminde yağsız ürünler kullanmak

Özellikle süt ve peynir seçimi yaparken kaloriyi hesaba katarak yağsız ürünler tercih edilmektedir. Ancak yağsız ürünlerden aynı tadı alabilmek adına birçok madde kullanılmaktadır. Bu sebeple yağ yerine zararlı madde tüketimi artar. Buna ek olarak süt ve peynir içerisinde bulunan vitamin ve mineraller yağın içerisinde çözünür. Yağsız bir sütten gerekli vitamini alamazsanız neye yarar ki? Yahut vitaminini ve elementlerini kaybetmiş bir sütü kim içmek ister?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git