Safra Kesesinde Çamur Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesinde Çamur Belirtileri ve Tedavisi
22 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 558 kez okundu.

Safra kesesinde meydana gelen çamur, safra kesesi taşının başlangıçtaki hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Kolesterol çökeltilerinin oluşturduğu bu çamur, safra kesesinde ortaya çıktığı çoğu zaman ilaç tedavisi gerektirmez. Bu rahatsızlıkların tamamına yakını evde yapılabilecek tedaviler ve uygulanacak kontrollü beslenme ile hafifler ve akabinde kaybolur.

Safra Kesesindeki Çamur Belirtileri

Safra kesesinde oluşan çamur, çoğu zaman tek başına herhangi bir belirtiye yol açmamaktadır. Bu rahatsızlıkların çoğu, yapılan bir ultrason testi sırasında tesadüfen fark edilmektedir. Ancak bu rahatsızlık, ısrarlı ve aşırı miktarda olursa birtakım hastalıklara yol açabilmektedir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır: safra kesesinde oluşan taşlar, akalküloz kolesistit (safra taşının etkisi olmadan ortaya çıkan safra kesesi iltihabı ).

Her iki rahatsızlıkta da aşağıdaki belirtiler ortaya çıkmaktadır:

 • Safra kesesinde ağrı : En yaygın olarak görülen ve hissedilen belirtidir. Bu tür ağrılar, sağ üst karında hissedilir ve bazen de sırta vurabilir. Bu rahatsızlıklar aşırı yağlı ya da baharatlı gıdalar tükettikten sonra şiddetlenebilmektedir.
 • Vücutta ortaya çıkan sarılık, göz beyazlarının veya cildin sararması durumu.
 • Yüksek ateş hali.
 • Midede hissedilen hazımsızlık durumu, şişkinlik oluşması, bulantı ve kusma gibi sindirim sorunları.

Safra Kesesinde Çamur Nedenleri

Çok Hızlı Kilo Vermek

Kısa zaman içinde çok fazla kilo vermek safra kesesinde meydana gelen çamura neden olabilir. Safra kesesi, karaciğerin salgıladığı safra sularının geçici olarak depolandığı yer olarak bilinmektedir. Özellikle yenilen yağlı yemeklerden sonra safra kesesi düzenli bir şekilde boşalır. Bunların yanı sıra daha az yemek yemek demek, daha az boşalma oluşması ve safra sıvısının safra kesesinde çok daha fazla süre beklemesi anlamına gelmektedir. Haddinden fazla bekleyen safra sıvısında ne yazık ki kolesterol çökelmeleri riski artmaktadır ve safra kesesinde çamur ortaya çıkabilmektedir.

Fazla Alkol Tüketimi

Haddinden fazla alınan alkol, karaciğerin oldukça fazla çalışmasına neden olur. Bu yüzden zorlanan karaciğer, daha fazla safra sıvısı üretir. Ortaya çıkan anormal zorlanma sebebiyle artan safra sıvısı, daha fazla kolesterol bileşeni oluşması ve safra kesesinde çamur riskinin artması anlamına gelmektedir.

Hamilelik Durumu Ve Diğer Sebepler

 • Hamilelik sürecinde hormonlarda yaşanan birtakım dalgalanmalar, safra kesesi çamuru riskini artırabilmektedir.
 • Ramazanda oruç tutmak, uzun süreli yaşanılan açlıklar
 • Seftriakzon, oktreotid gibi kullanılan bazı ilaçlar
 • Hayvansal gıdaların fazla tüketimi, aşırı yağlı gıda tüketimi
 • Birtakım rahatsızlıklar nedeni ile ağız yolu ile beslenememe, damar yolundan veya cilt altından beslenme durumları
 • Sindirim yolu üzerinde yapılan ameliyatlar
 • Yapılan organ nakilleri
 • Uyuşturucu kullanımı

Safra Kesesi Çamur Tedavisi

Safra kesesinde çamura en iyi gelen yöntemler aşağıda sıralayacağımız bitkisel tedavilerdir.

Safra Üretimini Arttırmak Önemli

Karaciğerin safra üretimini doğal yollarla artırmak, safra kesesindeki çamurun atılmasını sağlayabilir. Bazı gıdaların düzenli tüketimi safra sıvısını arttırmaktadır: ılık suya karıştırılacak taze sıkılmış bir limon, enginar, sarımsak ve soğan, pancar yaprağı, roka vb. tadı acı veya yakıcı olan yeşillikler, hindiba, peygamber dikeni bitki çayları. Bunların yanı sıra çiğnendiği zaman tükürüğü artıran gıdalar da safra sıvısında artışı sağlar. Safra sıvısı artışı için yağlı et vb tüketmek yerine, omega 3 içeren sağlıklı yağ ve yağ asitleriyle zenginleşmiş gıdalar tüketebilirsiniz.

Safrayı Akışkan Hale Getirmek Gerek

Kolagog etki, safra sıvısındaki kıvamın düşmesini ve bu salgının ince bağırsağa daha kolay dökülmesini sağlar. Tüketeceğiniz bazı gıda ve takviyeler kolagog etkileri ile safra kesesinde oluşan çamurun kaybolmasını sağlayabilir: Roka, acı marul, karahindiba gibi acı yeşil yapraklı sebzeler, avokado, diken üzümü, aynısefa, boğa dikeni, zerdeçal, papatya, zeytinyağı.

Not: Ancak koleretik veya kolagog etkili ilaçlar kullanmadan önce uzman doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Elma Sirkesi Tüketimini Arttırmalısınız

Safra Taşlarını Küçültmek Önemli: Safra kesesi taşının en büyük nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Safra taşlarının oluşumunu önlemek hem daha büyük sıkıntılar oluşmasını önler hem de safra kesesinde oluşan çamurun safra kesesi dışına taşınmasını sağlar. Bu faydaların oluşması için taş oluşumuna sebep olan kalsiyumu çökelti içinden atmak gerekir. Asitli gıdalar tüketmek bu açıdan en iyi yöntemdir. En sağlıklı yol ise yemeklerden önce bir yemek kaşığı kadar elma sirkesi içmektir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git