Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.004 kez okundu.

Safra kesesi karaciğerin altında bulunan ve içinde karaciğerin salgıladığı safrayı biriktiren bir organdır. Safra midedeki besinlerin sindirilmesini sağlayan mide öz suyudur. Safra kesesinin görevi ise, safrayı depolayıp yoğunlaştırmak ve belirli aralıklarla on iki parmak bağırsağına göndermektir. Bazı durumlarda safra sıvısının fazla yoğunlaşmasıyla safra taşları oluşabilir. Bunlar küçük kum tanesi büyüklüğünde olabileceği gibi daha büyük de olabilir. Bu safra taşları da safra kesesinde zaman zaman ağrılara sebep olabilir.

Safra kesesi rahatsızlığı özellikle kırk yaşını aşmış bayanlarda daha çok görülür. Safra yollarını aşan taşlar buralarda şiddetli ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Ağrı dönemlerinde ateş ve kusma şikâyetleri de görülebilir. Klasik tedavide safra kesesi ameliyat ile alınmaktadır. Fakat ağrıyı azaltabilmek için alternatif çözümler de bulunmaktadır. Bunların en başında geleni ve en yaygın olanı maydanoz kürüdür. Maydanoz kürünü hazırlayabilmek için ihtiyacınız olan tek şey 1 tatlı kaşığı kuru maydanoz sapı ve 1 bardak kaynar su. Kuru maydanoz saplarını kaynar suyun içine atıp 15 dakika kaynatın. Günde iki üç kez bu karışımı içebilirsiniz. Safra taşı oluşumundan önce içilirse safra taşlarına karşı, safra kesesini koruma etkisi de vardır. Maydanoz kürüne ek olarak mısır püskülü kürünü de safra kesesi ağrılarınızı dindirmek için kullanabilirsiniz. 1 bardak suya, 2 kaşık kuru mısır püskülü atıp bir süre kaynatın. Ardından günde 2 bardak taze olarak içebilirsiniz. Safra kesesi ağrılarına ek olarak idrar söktürücü özelliği de vardır.

Safra kesemizde meydana gelen herhangi bir problem bilhassa yemeklerden sonra kendini göstermektedir. Her yemek yedikten belli bir süre sonra karnınızda gerginlik, gaz ve kramplara benzeyen ağrılar meydana gelir. Ayrıca da bu ağrılar bazen gaz sancısızla karıştırılabiliniyor. Yalnız safra kesesi ağrısı karnınızın sağ tarafından başlayarak sağ kaburga kemiklerinizin altına doğru devam etmektedir. Ancak bu ağrılar çoğu zaman geçici olabilmektedir. Ağrılarınız geçmemesi durumunda özellikle sizlere İbrahim Saraçoğlu’nun maydanoz kürünü içmenizi öneririz. Kürü hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kuru maydanoz sapına 1 su bardağı kaynar su ekleyerek 15 dakikaya kadar kaynatmanız gerekir. Elde etmiş olduğunuz kürünüzü gün içinde birkaç defa içmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında mısır püskülü kürü de safra kesesi ağrısına iyi gelmektedir. Bir bardak suyunuzun içerisine 2 kaşık kuru mısır püskülü ekleyerek 5-10 kaynatmanız yeterli olacaktır. Bu doğal uygulamayı özellikle günde 2 defa ama her içtiğinizde taze olmasın dikkat etmeniz gerekir.

Safra kesesi ağrılarına zerdeçal ve nane karışımı da çok iyi gelmektedir. Bu karışımı içtiğiniz zaman emin olun ki ağrılarınızda azalmalar meydana gelecektir. Safra kesesine iyi gelen doğal bitkisel alternatifler;

  • Karahindiba : Safra kesesi ağrısına en iyi gelen şifalı bitkilerden bir tanesidir. Vücudumuzda biriken fazla toksinleri dışarıya atmakta, kolesterolü azaltmakta, şeker hastalığının semptomlarını gidermede ve ürik asittin vücuttan uzaklaşmasın yardımcı olmaktadır. Bir kaşık kurutulmuş biberiye yaprağını ve köklerinin içine 1 litre su ekledikten sonra kaynatmaya bırakın. Bu karışımı günde 3 bardağa kadar da içebilirsiniz.
  • Ayı Üzümü : Bilhassa bu bitki safra kesesi taşının tedavisinde kullanılmasının yanı sıra safra kesesi ağrılarına da çok iyi gelmektedir. Oldukça tesirli bir mikrop öldürücüdür.  1 litre soğuk suyunuzun içerisine 4 yemek kaşık kurutulmuş ayı üzüm yaprakları ekledikten sonra 4 saat boyunca bekletmeniz gerekir. Elde etmiş olduğunuz bu suyu günde 3 bardak içmeniz yeterli olacaktır.
  • Su Teresi : Özellikle bu bitki hem böbrek hem safra kesesi taşlarının oluşumunu önlemek hem de safra kesesi ağrısını giderme gibi büyük bir özelliğe sahiptir. Yalnız su teresi bitkisi bir koruyucu şekilde kullanılmalıdır. Kesinlikle iyileştirici durumlarda kullanmamanız gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git