Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
8 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 532 kez okundu.

Safra kesesi ağrıları, safra kanalının tıkanmasından veya iltihap sebebiyle sağlığınızı olumsuz etkiler. Aniden gelen ağrılar bazen karın ağrısı ile karıştırılır. Evde yapacağınız tedaviler olsa da siz doktora muayene olmayı ihmal etmeyin. Safra kesesinin nerede olduğunu bilmeyen birçok insan bu ağrıları karın ağrısı sanarak yanlış ilaçlar kullanır. Böyle durumlar yaşanmaması için vücudumuzu çok iyi tanımamız gerekir. Safra kesesi ağrıları yaşamak istemiyorsak beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Düzenli ve sağlıklı beslenmemek safra ağrılarına neden olur. Her gün spor yapın, beslenmenize dikkat edin ve zararlı alışkanlıklarınız varsa bu alışkanlıklara veda edin ki sağlıklı bir hayat yaşayın.

Safra Kesesi Nedir ?

Vücuttaki safrayı depolar ve belirli aralıklar ile onikiparmak bağırsağına vücuttaki safrayı salgılar; safranın diğer bir görevi ise yağları çok sayıda damlacıklara ayrıştırır. Vücuttaki yağ sindiriminin son ürünleri ve yağda çözünen vitaminlerin emilimine yardımcı olur. Bu vitaminler A, D, E, K vitaminleridir. Önemli işlevleri arasında kandaki önemli yıkım ürünlerinin atılmasında rol oynar. Safra bağırsağa gelen mide asidi nedeni ile asitik karakter kazanmış besin karışımını nötralize eder. Aynı zamanda safra antiseptik özelliği nedeni ile zararlı bakterileri yok eder.

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri

Bu ağrı sağ üst karın kısmında olur. Sırta veya sağ kürek kemiğine ağrı yapabilir. Ağrılar ara ara gelir. Ataklar halinde olabilir. Ağrılar kalıcı da olabilir. Yağlı yemekler yediğinizde ağrılarınız şiddetlenebilir. Mide bulantısı ve kusma safra kesesi ağrısının belirtileridir.

Safra Kesesi Ağrısı Neden Olur ?

Safra kesesi ağrısının nedenleri arasında 2 unsur ön plana çıkmaktadır. Birincisi safra kanallarının safra kesesi taşları yüzünden kısmen veya tamamen tıkanması, ikincisi ise safra kesesi iltihabı veya safra kesesi çamuru nedeni ile civar dokuların tahriş olması veya enfeksiyon kapmasıdır. Bu iki nedenin ortaya çıkmasında şunlar etkilidir:

  • Biliyer Kolik: Safra kesesinin safra salgılamak için kasılması esnasında safra yollarından biri olan sistik kanalda tıkanma nedeni ile çekilen ağrı
  • Safra Kesesi İltihabı (Kolesistit)
  • Safra Kesesi Taşı
  • Pankreas İltihabı
  • Kolanjit (Safra Kanalı İltihabı)
  • Darbe almak, safra kanallarındaki kanamalar, parazit iltihapları gibi etkenler de safra kesesi ağrısına neden olabilir.

Safra Kesesi Ağrısı Tedavisi

Sıcak Uygulama

Sıcak su dolu bir pet şişe ile veya ısıtma petleri vb. alarak midenizin üzerine ve sağ üst karnınıza sıcak uygulama yapın. Bu sayede safra kesesi ağrısı hızla azalacaktır. Olası bir yanıktan korunmak için arada bir parça bez bulundurun. Her 20-30 dakikada bir uygulayın. Sıcak su ile ıslatılmış havlu kullanarak da ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Sebze Suyu İçin

Pancar, salatalık ve havuç bitkilerinden elde ettiğiniz suyu eşit şekilde karıştırın. Hazırladığınız içeceği günde iki kez olmak üzere iki hafta boyunca için. Bu üç bitki de antioksidan etkilidir, sindirim sorunlarını azaltır, safra kesesi ağrısını birkaç hafta içinde etkili bir iyileşme sağlar.

C Vitamini

Portakal, mandalina ve özellikle limonun içerdiği pektin, safra kesesi taşları ve tıkanma kaynaklı safra kesesi ağrısını azaltacaktır. Bir çay bardağı taze sıkılmış limon suyunu aç karnına için. Sonrasında bir bardak su için. Bu işlemi bir hafta boyunca her gün uygulayın.

 

Bitkisel Tedavi

Bu bitkilerin çay vb. tüketilebilir formları ve takviyeleri safra kesesinde ağrıya şifa olur. Bu bitkiler: biberiye, karahindiba, hindiba, altınmühür, aynısefa, sarımsak, kedinanesi, ısırgan otu, rezene tohumu, zencefil, kıvırcık labada ,boğa dikeni, papatya ve nane çayları da safra kesesi ağrısını iyi gelir ve safra kesesi taşlarını çözebilir. Ancak yeterli etki göstermeleri 4-6 hafta sürebilir.

İlaç Tedavisi

Ağrı Kesici Alın : Acetaminophen etken maddeli ağrı kesici alabilirsiniz. Ibuprofen, naproksen gibi NSAID ağrı kesiciler almayın çünkü mide sorunlarına yol açarak safra kesesi ağrısının daha da artmasına yol açar. Ağrı kesicinin iltihap giderici etkili olması, safra kesesi iltihabı kaynaklanan durumlara daha iyi gelecektir.

Antibiyotik : Bakteri kaynaklı safra kesesi iltihabı söz konusu ise kullanabilirsiniz. Safra kesesi kanseri söz konusu ise kemoterapi ilaçları gerekli olabilir.

Cerrahi Müdahale

Kolesistektomi : Safra kesesinin alınması işlemidir. Kanserli olan veya kansere çevirme ihtimali olan durumlarda gerekli olabilir. İlerlemiş iltihap, büyük safra kesesi polipi vb. sorunlarda da bu operasyon yapılır.

Litotripsi: Safra kesesi taşlarının kırılarak alınması operasyonudur. Çoğu zaman şok dalgaları kullanılarak uygulanır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git