Sade Kek Kaç Dakikada Pişer?

Sade Kek Kaç Dakikada Pişer?
27 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 569 kez okundu.

Sade kek kaç dakikada pişer ? Sade kek neredeyse tüm bayanların bildiği ve en pratik hamur işlerinden biridir. Kek yapmak her ne kadar basit bir tarif olarak önümüze çıksa da yapılması bir o kadar maharet isteyen bir tariftir.

Kek yaparken en önemli husus kekin kabarmasıdır. Unutmayalım ki; kullanacağımız kaliteli malzemeler daha iyi bir kek ortaya çıkaracaktır. Kekin iyi kabarması için; kullanacağımız yumurta ve şekerin bembeyaz olana kadar çırpılması gerekmektedir. Yumurta ve şekeri çırparken içerisine bir tutam tuz atmanız ve yumurtaların oda sıcaklığında olması keki daha iyi kabartır. Kabartma tozuyla birlikte iki damla limon sıkarsanız kekiniz daha da kabarık olacaktır.

En ideal kek pişirme derecesi 180 derecedir. Keki pişirirken önemli bir nokta da; fırının orta katında her yerinin eşit olarak pişmesidir. Keki fırına almadan önce fırının mutlaka ısınması gerekmektedir. Hamuru kalıba döktüğümüz zaman 2-3 dakika bekleyerek hamurun kalıbın her yerine eşit olarak yayılmasını sağlamanız gerekir. Kalıbı fırına koyduktan sonra 25 dakika geçinceye kadar asla fırının kapağı açılmamalıdır. Aksi takdirde kek sönebilir. Sade kekin ortalama 40 dakika pişme süresi vardır. Bu süreden sonra kekin kalıpla birleştiği yerlerde ayrılma varsa ve kürdan batırdığınızda hamur yapışmıyorsa kekiniz pişmiş demektir. Kek piştikten 1-2 dakika sonra kalıptan çıkarılmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git