Saç Kıran İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Saç Kıran İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 139 kez okundu.

Saç kıran için hangi doktora gidilir ? Saç kırana hangi poliklinik bakar ? Saç kıran için hangi bölüme gidilir ?

Saç Kıran İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Saç kıran nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda saç kırana hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Saç Kıran Nedir ?

Sinsi bir hastalık olan saç kıran sessiz bir düşman gibidir. Kendini hemen belli etmez, bu yüzdende sorunlara neden olur. Bir saç dökülme hastalığıdır. Psikolojik ya da ruhsal sorunlardan oluşan bir dökülme türü değildir. Bu saç dökülmesi saçta oluşan bir mantar sonucunda meydana gelir. Cilt hastalığı olan bu mantar türü adı saç kıran olsa da tırnak ve ayak gibi yerlerde meydana gelebilecek bir hastalık türüdür. Saç kıran hastalığına yakalanan kişi kullandığı tarak ya da kişisel ihtiyacı için kullandığı araçları kimseyle paylaşmamalıdır. Dişi ve erkek olmak üzere iki türü olan bu cilt hastalığını ayırt etmek önemlidir. Dişi saç kıran daha çabuk yayılma ve dökülme gösterir. Erkek ise dişiye göre daha yavaş ve sinsi hareket eder. Bünyesi zayıf olan kişilerde yoğun olarak görülen bu cilt hastalığı dikkate alınmalıdır. Mantarın diğer bölgelere de bulaşması mümkündür.

Saç Kıranın Nedenleri Nelerdir ?

  • Bağışıklık sistemindeki zayıflıklardan dolayı meydana gelir.
  • Yetersiz beslenen ve gerekli vitaminleri almayan kişilerde sıkça görülür.
  • Aşırı kilo kaybı, düzensiz beslenme gibi nedenleri olabilir.

Saçlarda genetik önemli bir role sahiptir. Kişinin genetik yapısında oluşan virüs, çevresel bir takım sorunlar ve aşırı stres bu nedenler arasında sayılabilir. Aile yapısında saç kıran hastalığı olan kişilerin çocuklarında da bu hastalığa rast gelmek oldukça yüksek bir ihtimaldir. Ailenin hastalık geçmişinde saç kıran dışında diyabet, tiroid hastalıkları, romatoidartrit gibi hastalıklarında görülüyorsa o genetik yatkınlığa sahip kişilerde de saç kıran hastalığı olması, bu hastalıkların meydana geleceğini göstermez. Saç kıran sorunuyla karşılaşan kişiler bağışıklık sistemini zayıflatan bazı hastalıklarında meydana geleceğinden korkmamalıdır.

Bağışık Sistemi

Hepimizin bildiği gibi bu sistem bizi hastalıktan koruyan bir bariyer sistemi gibidir. Eğer saç kıran meydana gelmişse bu bariyer sizi korumak yerine size saldırıyor demektir. Beyaz kan hücreleri olan alyuvarlar bu durumda saç hücrelerine saldırır. Bu saldırıdan etkilenen saç hücreleri küçülür ve zayıflamaya başlar. Bunun sonucunda da saçta dökülmeler meydana gelir. Kök hücreler etkilenmediği için bu durumda yeni saçlar çıkabilir.

Stres

Duygusal sorunlar bağışıklık sistemini oldukça yavaşlatır ve zayıflatır. Bu yüzdende aile ve ya belli ortamlarda yaşadığınız bir takım sorunlar sonucunda bağışıklık sisteminiz durumdan etkilendiği için saç kıran kendini gösterebilir.

Saç Kıran Belirtileri Nelerdir ?

Küçük ve kabarcık bir sivilce gibi meydana gelir. İlk ve en önemli belirti budur. Kabarcık olan bölgede daha sonra bir yayılma alanı görülür, Mantar tarafından ele geçirilen bu alandaki saçlar zayıflamaya başlar. Daha sonra ise dökülür. Bu şekilde devam eden ve yayılan saç kıran tedavi edilmezse kalıcı kelliğe yol açabilir.

Saç Kıran Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Çözümü olan bu cilt hastalığın tedavisi vardır. Her hastalıkta olduğu gibi öncelikle saç kırana neden olan mantar bulunmaya çalışılır. Enfeksiyonu yayan mantarın keşfi ile tablet,toz ya da bir takım mantar tedavi etmede işe yaracak kremlerle tedavi süreci başlatılır. Bu ilaç türleri sadece sorunlu bölgeye uygulanır. Bazı bitkisel yöntemler seçilse de en etkili yöntem bunun için üretilmiş ilaçlardır.

Saç kıran için hangi doktora gitmeyelim ? Saç kıran hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git