Saç Kaşıntısına Hangi Bölüm Bakar ?

Saç Kaşıntısına Hangi Bölüm Bakar ?
3 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 436 kez okundu.

Saç kaşıntısına hangi bölüm bakar ? Saç kaşıntısı için hangi doktora ve bölüme gidilir ? Saç kaşıntısı hangi bölüme girer öğrenin.

Saç Kaşıntısı İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Saç kaşıntısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda saç kaşıntısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.
sac-kasintisi-hangi-bolum-bakar

Saç Kaşıntısı Nedir ?

Saç kaşıntısı deri ile ilgili oluşan sorunlardan meydana gelmektedir. Genellikle yetişkinlerde daha sık görülür. Fakat buna rağmen ülkemizde çocuklarda da azımsanmayacak derecede saç, deri kaşıntıları bulunmaktadır. Saç kaşıntısını pek önemsemeyen insanlar olsa da bu durumun ileride meydana getirebileceği rahatsızlıkları göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Çünkü sonucu saç dökülmelerinden başlayıp kelliğe neden olabilecek kapasitede olabilir. Öncelikle kişinin saç kaşıntısına neden olan faktörlerin farkına varıp, bunları meydana getirmesi gerekmektedir. Daha sonra ise bunlara minimum derecede kendisinin yapacağı önlemlerle kaşıntıyı ortadan kaldırabilir. Eğer bu yapılamıyorsa ya da önlem amaçlı uygulamalar kâr etmiyorsa bir cildiye hekimine başvurmakta fayda vardır.

Saç Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir ?

Saç kaşıntısının birçok nedeni olabilir. Kullanılan şampuan, saç kremleri, kalitesiz saç boyalarının neden olduğu alerjik reaksiyonlardan tutun da derideki herhangi bir rahatsızlık neden olabilir. Egzama hastalığı saç kaşıntısının nedenleri arasında yer alır. Bunların yanında saç derisinde çıkan bir sivilce de kaşıntıya neden olabilir. Saç kaşıntısı sık sık banyo yapan insanlarda görülebilir. Saçın sabun ile yıkanması saç kaşıntısını oldukça tetikler. Aşırı yağlanma sorunu sonucunda da saç kaşıntısı olabilir. Deri ve zührevi hastalıklar olarak mantar hastalıkları, saç derisinde oluşan akneler, sedef hastalığı söylenebilir. Çocuklarda bazen saç biti saçlarının kaşınmasına neden olur.

Saç Kaşıntısı Belirtileri Nelerdir ?

Genellikle bu rahatsızlığın belirtisi rahatsız edici bir kaşıntı olarak çıkar. Saç derisinin kaşınması sonrasında bir yangı hissedilebilir. Eğer saç kaşıntı nedeni sedef hastalığı gibi bir hastalık ise saç derisi pul pul dökülebilir. Egzama gibi bir hastalık görülürse, deride, saç köklerinde iltihaplanmalar görülebilir.

Saç Kaşıntısı Tedavisi

Genellikle doktorların önerisi kaşıntı da eğer çok rahatsız edici bir durum olmadıkça tedavisini kişinin kendisinin alabileceği önlemlerle geçirebileceğini söylüyor. Şifalı bitki kürleri, bitki çayları içmenin oldukça yararlı etkileri vardır. Kükürtlü sabunla saçın yıkanması da oldukça iyi sonuçlar getirdiği görülür. Çok sıcak suyla banyo yapmamak da kaşıntının etkisini giderir. Bunlar dışında alerjik bir durumdan kaynaklanan hastalıklarda ilaç, merhem kullanma gibi tedavi yöntemleri denenir.

Saç kaşıntısına hangi doktor bakar ? Saç kaşıntısı için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git