Sabahları Yorgun Uyanmanın Nedenleri

Sabahları Yorgun Uyanmanın Nedenleri
1 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 837 kez okundu.

Uyku vücuda ve bizlere bahşedilmiş en güzel şeydir. Uyku sırasında vücut dinlenir. Hücreler yenilenerek güne daha zinde başlamamız için canla başla çalışır bütün organlarımız. Sevgili hanımlar ve beyler, her sabah uyandığınız da kendinizi hala çok yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bir çok insan sabahları yorgun ve halsiz uyunur. Bunun da sebebini merak ederler. Sabahları yorgun olmanın birden çok fiziksel ve ruhsal sebebi olabilir. İlk olarak ruhsal nedenlerine bir göz atalım. Ruhsal nedenlerinden ilki, gece boyunca bazı sorunları düşünerek uykusuz kalmak olabilir. Eğer stresli bir ruh hali içine girdiyseniz ve sürekli olarak zihninizi meşgul eden şeyler var ise bu da gece boyunca rahat bir uyku uyumanıza engel olur. Bu gibi bir sebep ile tüm gece uykusuz kaldığınızda ertesi sabahta yorgun bir şekilde uyanır ve kendinizi gün boyunca kendinizi halsiz hissedersiniz.

Çok uyumak da hiç uyuyamamak da bir hastalık belirtisidir. Yetişkin bir insanın günlük uyku süresinin 7-8 saat olduğu belirtiliyor. Yeni doğan bebekler ise günde 22-24 saat arasında uyumaktadır. Uyku sırasında beynimiz hala çalışır vaziyette bulunduğu için bazılarımız uykuya dalmakta zorlanabilmekte veya hiç uyuyamamakta, uykuya dalamamaktadır. Uyku bozuklukları olarak isimlendirilen bu hadise pek çok çeşitlilik gösterebilmektedir. Kişiden kişiye fark edebilen belirtiler gösterebilir. Bazı insanlar sesten ışıktan hiç etkilenmezler bazı insanlar ise fare sesini bile duyar hemen ayaklanır asla uyuyamazlar. Bu da çevresel faktörlerin uyku düzeyine etki etmesiyle meydana gelir. Çoğu insan uyurken top patlasın duymaz ancak sabah uyandığında hiç uyumamış gibi uykusuz kaldığını ifade ederler ve gün boyu esnemelerle kısa kısa şekerleme dediğimiz uyku dönemi geçirebilirler.

Sabahları yorgun olmanın ruhsal sebeplerinden ilki stres demek doğru olacaktır. Başka bir sebebi ise çok geç saatlerde uyumanız olabilir. Eğer sürekli olarak geç yatmaya alışmış iseniz sabahları yorgun uyanmanız da buna bağlı olabilir. Büyük ihtimal geceleri yeterli miktarda uykunuzu alamıyorsunuz ve bu da size ne yazık ki yorgunluk olarak geri dönüyor.

Öncelikle kilo uyanınca yorgun hissetmek için önemli bir etkidir. Kilolu insanlar uyku esnasında daha zor nefes alabildikleri için yeterli oksijenlenme sağlanamaz ve uyandıklarında kendilerini çok yorgun hissederler. Mevsim geçişlerinde de ruhsal çöküşler yaşanabileceğinden sadece uyku olarak değil her şekilde yorgun oluna bilineceği de unutulmamalıdır. Diğer sebeplerden birisi ise genç neslin gece sabahlayıp gündüz erken kalkması gerektiği durumlarda uyuyarak okula veya işe gitmeleridir. Öncelikle uyku düzeni oluşturmanız yorgunluğunuzun geçmesinde önemli rol oynar. Ne kadar erken uyursanız o kadar uykunuzu alarak uyanmış olursunuz ve güne keyifli bir başlangıç yaparsınız.

Yorgun uyanmanın fiziksel sebepleri ise çok daha farklıdır. İlk olarak yorgun uyanmanın nedenlerinden birisi yanlış bir yatak seçimidir. Bel ağrısı yapacak yada sırt ağrısına yol açacak bir yatak seçimi yapmış iseniz ne yazık ki sabahları da aynı yorgunlukla, bel ve sırt ağrılarıyla uyanmanız muhtemel olacaktır. Yatağınız sabahları yorgun bir şekilde uyanmanız da doğrudan etkili bir sebep olabilir.

Sabahları yorgun uyanmanın bir başka nedeni ise kullanılan ilaçların yan etkisidir. İlaçlar bir çok yan etki yaratabilir. Bunlardan en sık rastlananı ise uyku bozukluğu yapmasıdır. Bu da doğal olarak sabahları yorgun uyanmaya sebep olur. Kullandığınız ilaçların yan etkisi sabahları yorgun uyanmanın diğer nedenlerinden biridir demek doğru olacaktır. Eğer ağır iş gücü gerektiren bir işte çalışıyor iseniz, vücudunuz buna uyum sağlayamıyor olabilir. Bu nedenle de sabahları yorgun uyanıyor olabilirsiniz. İş gücünüz ve harcadığınız enerji sabahları yorgun uyanma üzerinde doğrudan etkilidir. Sabahları yorgun bir şekilde uyanmanın belli başlı nedenleri bunlardır.

Küçük hareketlerle kendinizi güne motive edebilirsiniz. Ilık bir duş seçeneği de yorgunluğunuzu giderecektir. Ilık suyun vücut üzerinde metabolik hızlandırıcı etkisi ve kasları gevşeme etkisi vardır. Bu yüzden de duştan sonra kendinizi oldukça rahat hissedebilirsiniz. Eğer imkanlarınız kısıtlı ise yorgun uyanmışsanız kafeinli içecekler de tercih edebilirsiniz. Örneğin; türk kahvesi, kola gibi gazlı ve kafeinli içecekler uykunuzu açacaktır ve sizi zinde tutacaktır. Sağlıklı olması bakımından kolayı önermiyoruz ancak bazı durumlarda rahatlatıcı etkisi tespit edildiğinden deneyebilirsiniz. Bunların dışında eğer bir pazar sabahı kalkıyor iseniz ve yorgun hissediyor iseniz güzel bir kahvaltıdan sonra uzanıp kitap okuyarak veya terasınız bahçeniz varsa çimenlerin üzerinde spor yaparak günün keyfini çıkarabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git