Romatizma İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Romatizma İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 140 kez okundu.

Romatizma için hangi doktora gidilir ? Romatizmaya hangi poliklinik bakar ? Romatizma için hangi bölüme gidilir ?

Romatizma İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Romatizma nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda romatizmaya hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Romatizma Nedir ?

Romatizma genellikle orta yaşlı kadınlarda görülen bir eklem hastalığıdır. Eklemleri oluşturan yapıların iltihaplanması olarak bilinir. Romatizma kronik bir hastalıktır yani tedavisi pek mümkün olmasa ve hasta kişi hayatı boyunca romatizma ile yaşasa da hayat kalitesini artırmaya ve hastalığı kontrol almaya yönelik çalışmalar ile sürdürülen bir hastalıktır. Bu hastalık hep aynı seyirde ilerlemez. Kimi zamanlar romatizma alevlenirken kimi zamanlar hiç bir belirti vermez. Alevlenme dönemlerinde ise genellikle altta yatan bir stres nedeni, ek bir hastalık gibi durumlar bulunur.

Romatizma Nedenleri

Romatizmanın en sık nedeni otoimmün olarak bilinen nedenlerdir. Yani vücudun bağışıklık sisteminin kişinin kendi organlarına ya da dokularına karşı saldırması ile oluşan hastalık grubudur. Bu hastalıkların çok kuvvetli bir genetik kökeni vardır. Bu genetik köken romatizma için de gösterilmiştir. Hastalığın genetik bir alt yapısı olduğu, çevresel etkenlerin de etki etmesiyle romatizmanın ortaya çıktığı biliniyor.

Romatizma Belirtileri

Eklem iltihaplanmasının temel belirtileri eklemde sıcaklık artışı, ağrı, renk değişimi ve hareket kısıtlılığıdır. Bu belirtilerin hepsi birden romatizmalı eklemde olmayabilir. Bir tanesinin bile bulunması romatizma lehine kabul edilir. En sık olarak kızarıklık ve ağrı görülür. Eklem hareket ettirildiği zaman yoğun bir ağrı yaşanır. Ancak bu ağrı harekete devam edildikçe azalır. Genellikle sabah uyanıldığında bir tutukluk yaşanır. Bu tutukluk yaklaşık yarım saate kadar sürer. Gün içerisinde hareket edildikçe ağrı ve hassasiyet azalır, eklem hareketleri kolaylaşır ancak gece boyunca hareketsiz kalınınca tekrar artar.

Romatizma Tedavisi

Romatizmanın tedavisi hangi çeşit romatizma olduğuna göre değişir. Eğer ağrılı bir romatizma ise öncelikle hastanın acı dindirilmeye çalışılır. Bunun için non steroid anti inflamatuar ilaçlar kullanılır. Otoimmün hastalıklarının tedavisinde ise genellikle steroid kullanılır. Steroidler çok dikkatli kullanılması gereken ilaçlardır. Bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Ayrıca romatizmanın alevlendiği bazı dönemler için ek ilaçlar da reçete edilir. Bunun dışında, çeşitli fiziksel aktiviteler de romatizmanın gerilemesine yardımcı olur. Romatizmanın bulunduğu eklemlere göre bu hareketlerin çeşitleri ve sıklığı bir uzman tarafından belirlenir ve nasıl yapılacağı hasta kişiye detaylıca anlatılır. Ayrıca otoimmün hastalıkları stres ve düzensiz bir hayat yaşamak da çok etkiler. Bu nedenle romatizmalı insanların stresten uzak durması gerekir.

Romatizma için hangi doktora gitmeyelim ? Romatizma hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git