Reflüyü Tetikleyen Yiyecekler

Reflüyü Tetikleyen Yiyecekler
24 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 411 kez okundu.

Yemek yeme işleminden sonra bir çok insanın midesin bir takım sindirim sıkıntıları meydana gelir. Bu sindirim sıkıntısı direk kişide belirerek onu rahatsız edecek bir yanmaya sebep olarak kendini gösterir. Reflü de bu durum mide asidinin fazla salgılanması sonucunda yemek borusuna kadar yüklenmesiyle kişide ciddi bir rahatsızlık oluşturma durumudur.

Reflüyü kısaca tanımlamak gerekirse; bazı besinler yedikten sonra mideniz size tepki verir be boğazınıza kadar iğrenç bir yanma duygusu ile karşılaşırsınız. İşte reflünün süreci böyle başladığı içinde kişiler kendi beslenme takvimini oluşturarak bu kaçaklığa ve yanmaya son verebilirler. Herkesin midesi ve bünyesi farklı olduğu için midelerinin yiyeceklere verdikleri tepkilerde doğal olarak değişir. Bu yüzden reflü sorunu yaşayan insanların bu rahatsız oldukları yiyecekleri not tutarak onlardan sakınması gerekir. Bununla beraber hani yemekle hangisi ne kadar miktarda aç mı yoksa tok mu yenildi? Bunların hepsi önemli detaylardır.

refluyu-tetikleyen

Şimdi reflüyü tetikleyen yiyecekler hangileridir bir bakalım. Bunların içinde greyfurt, portakala ve ekşi mandalina yer alır. Çok asitli oldukları için mideye verdikleri asit oranı artar ve rahatsız edici olurlar. Bu yüzden aç karınla ve çok fazla miktarda tüketilmemelidir. Tok karınla belli bir miktarda tüketilmesi halinde sorun yaşamayabilirsiniz. Pişmiş domates mideye zarar vermese aç karınla tüketilen domates içinde bulunan likopen nedeni ile midede yanma oluşturur. Mide asidin de en etkili durumlardan biri de baharatlardır. Yemeklerin içinde aşırı kullanan bahara midede sorun oluşturarak yanmayı attırır. Mideyi rahatlatmak için nane bolca kullanılan bir ürün de olsa aslında keskin yapısında dolayı reflüyü tetikler. Alkol, kafein, gazlı içecekler gibi bir çok etken reflüyü etkiler. Bu yüzden de yediğiniz yemeklerin sizi ne derecede etkilediğine bakarak bu besinlerin kullanımını kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git