Reflü İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Reflü İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 152 kez okundu.

Reflü için hangi doktora gidilir ? Reflüye hangi poliklinik bakar ? Reflü için hangi bölüme gidilir ?

Reflü İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Reflü nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda reflüye hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Reflü Nedir ?

Mide şikayetleri çoğu insanın hayatını etkileyen ve artık normal sayılan hastalıklar arasında yer alır. Mide ekşimesi, ağrıması veya yanması gibi şikayetler artık insanları çok fazla etkilemez çünkü yememeleri gereken gıdaları çok iyi bilirler ve ona göre davranırlar. Yada gün içerisinde alacakları bir ilaç ile bu şikayetleri hafifleterek yaşamlarına devam ederler. Reflü ise bu şikayetlerin çok daha üstünde belirtilerle insan hayatına girerek daha farklı sorunlar çıkarabilmektedir. Mide asidinin ters yönde hareket sağlayarak yemek borusuna doğru tekrar yol almasına kısaca reflü denir. Yemek borusundan yukarı doğru hareket sağlayan mide asidi, kişiye çok yoğun bir boğulma hissi vererek uykusundan edebilmektedir. Daha birçok şikayete yol açan reflü hastalığının belirtilerini ve tedavi sürecini makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Reflü Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir ?

Yemek yedikten bir süre sonra göğsünüzden yukarı doğru bir sıkışma hissediyorsanız yemek borusu ve midenin birleştiği yerde var olan mide kapakçığınız bozulmuş demektir. Bu kapakçığın bozulması ve dolayısı ile mide asidinin yemek borusundan yukarı doğru çıkması reflüye sebep olmaktadır. Bu durum yemekten sonra ağzınıza acı bir su gelmesine bile neden olabilir. Yemek borusu bu aside karşı dayanıksız olduğu için bazı hasarlara bile yol açabilir. Dolayısı ile reflü hastası olan kişide bazı belirtiler ortaya çıkar. Aslında sağlıklı insanlarda bile ayda bir kez yaşanabilecek bu durum artık her gün tekrar etmeye başlamış ise reflü hastalık halini almış demektir. Hastalığın en önemli belirtileri arasında ise yediğiniz her şeyin göğsünüzde birikmesi hissi vardır. Reflü hastaları mütemadiyen boğazlarını temizleme ihtiyacı hissederler. Hıçkırma sıklığı, boğaz ağrısı, yenilen gıdaların ağızdan gelmesi, ses kısılması ve tıkanma, yutkunurken zorlanma ve öksürük hissi reflünün diğer belirtilerindendir.

Yemek borusunda sürekli bir tahriş hissi var ise hastalığınız artık mutlaka tedavi gerektirmektedir. Yiyip içtiklerinize dikkat ederek şikayetlerinizi azaltsanız bile, tedavi edilmediği sürece yaşam kalitenizi düşürmeye devam edecektir. Bu hastalığa tek başına yiyecek ve içeceklerin sebep olduğunu söylemek ise yanlıştır. Hastanın anatomisindeki bir bozukluk da reflüye sebep olabilmektedir. Örneğin bazı insanlarda yemek borusu süzgecinde basınç problemi yaşanmaktadır. Düşük olarak seyreden bu basınç, reflü hastalığına davetiye çıkarır. Aslında bu bir tür kas sorunudur ve ufak bir cerrahi müdahale ile kişi reflü şikayetlerinden tamamen kurtulabilir. Obezite gibi hastalıkların da reflü şikayetlerini artırdığı gözlemlenmiştir. Hamilelik döneminde ise reflünün ortaya çıkması normal kabul edilir ve doğum sonrası tüm şikayetler ortadan kalkabilmektedir. Hastalığa neden olan diğer etkenler ise ağrı kesiciler, antidepresanlar, astım ve alerji ilaçlarıdır. Eğer kişi alkol alıyor ve reflü şikayetlerinden bir türlü kurtulamıyorsa alkolle vedalaşma zamanı gelmiş demektir. Aynı durum sigara için de geçerlidir. Stres ise reflü hastalığını sürekli tetikleyeceği için tedavi sürecini de zorlaştırmaktadır.

Reflü Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Tedavisi mümkün olan reflü hastalığı ihmal edildiği takdirde yemek borusu kanserine bile yol açabilmektedir. Bu yüzden tanısı ve tedavisi şarttır. Bazı belirtileri diğer hastalıklarla karıştığı için yanlış teşhis edilebilir. Bu yüzden mutlaka endoskopi ile tanı koyulmasına özen gösterilmelidir. Eğer cerrahi müdahale ile tedavi olmak istemiyorsanız yediklerinize dikkat ederek ilaçla da tedavi olabilirsiniz. Bu süreçte yapmanız gereken bazı davranışlarda olacaktır. Bunlardan birisi de yatarken yastığınızı biraz daha dik ayarlamak, reflü şikayetlerinizi artıran yiyeceklerden uzak durmak ve zararlı alışkanlıklarınızı terk etmek olacaktır.

Reflü için hangi doktora gitmeyelim ? Reflü hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git