Rahim Kanserinin Belirtileri ve Nedenleri

Rahim Kanserinin Belirtileri ve Nedenleri
22 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 573 kez okundu.

Sağlığımız yaşamdaki en önemli sorunlardan biridir. Hayatta kalabilmek, çalışabilmek , öğrenebilmek için sağlığımızın yerinde olması gerekir. Eski çağlardan beri sağlığın önemi kavranmış ve iyileştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Çünkü sağlığımız yerinde olmazsa dünyaları da bize verseler bir değeri olmaz. Bu hayattaki en değerli şeydir sağlık. Atalarımız her işin başı sağlık diye boşuna dememişler. Sağlığımız yerinde olmayınca hiçbir nimetten tat alamayız. Hiçbir şey bize haz vermez.

Sağlığımızı tehdit eden en büyük hastalıklardan birisi de kanserdir. Kanser vücut hücrelerinin normalden fazla yani kontrolsüz bölünüp çoğalarak vücudun bazı yerlerinde tümörler oluşturup daha sonra tüm vücuda yayılarak vücut fonksiyonlarını yavaşlattığı ölüme kadar giden bir hastalıktır. Kanserin sebebi henüz tam olarak kesinleşmemiştir. Yanlış beslenme, sigara ve alkol tüketimi, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma, kimyasal maddelerle etkileşimde bulunma gibi kanser için risk faktörleri vardır. Kanser vücutta oluşum yerine göre bir çok çeşidi bulunur. En çok görülen kanser çeşitleri meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, rahim kanseri, mide kanseri ve bağırsak kanseridir. Bunlardan rahim kanseri bir diğer adı olan endometrium kanseri genellikle 50 yaş üzeri kadınlarda görülen kanser çeşididir. 50 yaş altı kadınlarda görülme oranı çok nadirdir. Rahim kanseri rahmin iç kısmındaki mukoza tabakasındaki hücrelerde anormal ve kontrolsüz çoğalma ile başlar.

Rahim, rahim ağzı (serviks) ve üst kısma doğru gövde olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur. Gövde denilen kısmın iç yüzünü kaplayan ve adet döngüsünde kalınlaşma gibi değişikliğe uğrayan kısma endometrium denir. Rahim kanseri ise ilk önce rahim ağzında başlayıp endometrium denilen bu tabakada yayılma gösteren, kanser türleri arasında risk taşıma derecesine göre dördüncü sırada yer alan, genel olarak menopoza yakın ve menopoz sonrasında görülen ve adında anlaşılacağı gibi kadınlara özgü bir hastalıktır. Eğer hastalık durdurulamazsa lenfatik damarlar yoluyla tüm vücuda yayılma gösterebilir. Rahim kanseri genel olarak hastalığının teşhisinden önceki evre ve hastalığın ilerlemiş olduğu evrelerin dâhil olduğu dört evreden oluşur.

 • 1. Evre: Kanserli hücrelerin rahim ağzında üremeye başladığı evredir ve en kolay ve en hızlı tedavi bu evrededir
 • 2. Evre: Kanserli hücrelerin endometriumda da türemeye ve buradan da yayılmaya başladığı evredir.
 • 3. Evre: Kanserli hücrelerin yumurtalıklarda, rahim etrafında ve lenflerde yayılma gösterdiği evredir.
 • 4. Evre: Kanserli hüvelerin lenf damarları yoluyla diğer organlara yayılmaya başladığı evredir. Bu evre hastalığın en zor ve en ciddi evresi olup tedavi bu noktadan sonra zorluk derecesini artırmıştır.

Rahim Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

 • Menopoz sonrası kadınlarda görülen ve bir aydan fazla süren vajinal kanamalar kanserin belirtisi olabilir. Bu kanamalar hafif, ağır veya lekelenmeler şeklinde olabilir.
 • Menopoza girmeyen kadınlarda adet dönemleri arasında kanamalar görülüyorsa yine kanser belirtisi olabilir. Bu kanamalar 7 günden fazla devam ediyorsa risk faktörü oluşturur.
 • Vajinal akıntılar da kanserin belirtileri arasındadır. Bu akıntılar genellikle kötü kokulu akıntılardır. Ayrıca bu akıntılar kanlı ve sulu olabilir.
 • Cinsel ilişki sonrası gelen kanamalar da bir başka belirti olabilir.
 • Karında şişlik olabilir.
 • Nadir olarak görülse de ağrılar
 • Ağrı varsa ağrıya eşlik edilen iltihaplanmalar

Bunların dışında kişide halsizlik, kilo kaybı ve yorgunluk görülebilir. Kabızlık görülebilir. Saydığımız bu faktörlerin hepsi kanser belirtisi olabilir. Bu faktörlerden en az birini kendinizde görür iseniz erken teşhis için hemen doktora görünmelisiniz. Bu belirtiler vücudunuzda olmaz ise dahi yılda en az bir kez doktora kontrole gitmeyi unutmayınız. Çünkü erken teşhis edilen rahim kanseri için tedavi şansı çok daha yüksektir.

Rahim Kanseri Nedenleri Nelerdir ?

Rahim kanserinin herhangi bir nedeni olmamakla birlikte çoğu kanserde görülen neden hormonlardır. Bir kadında görülen hormon düzensizliği rahim kanseri için risk faktörü oluşturur. Yumurtalıktan salgılanan östrojen ve progesteron kadınlarda salgılanan en önemli iki hormondur ve erken yaşta adet, infertilite yani kısırlık, obezite yani şişmanlık, sigara, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, ailede rahim kanseri öyküsü ve gecikmiş olan menopoz östrojen seviyesinde artış gözükmesine neden olan risk faktörlerindendir.

 • Çok eşlilik durumları
 • Sıklıkla tekrarlanan cinsel ilişki
 • Cinsel ilişkiye erken yaşta başlanması
 • Vajina bakımının yapılmaması
 • Enfeksiyonlara karşı önlem alınmaması
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Zayıf bağışıklık
 • Eşin sünnetinin olmaması
 • Risk: Şişmanlık, hipertansiyon, diyabet ve hiç doğum yapmama

Rahim ağzı kanseri dünyada oldukça sık görülen bir kadın kanseridir ve nedeni HPV diye kısaltılan Human Papilloma Virus’tür. Bu virüs, cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Prezervatif kullanılsa bile bulaşma ihtimali vardır. Nadiren de olsa, anneden bebeğe doğum sırasında bulaştığı da gösterilmiştir. HPV virüsünün bazı türleri sadece vajinada siğiller, yaralar yaparken bazı türleri ise rahim kanseri yapımına neden olurlar. Korunmak için yapılabilecek bir aşı mevcuttur. Bu aşı, 12 ile 26 yaşındaki kadınlara yapılır. Ne kadar erken aşı yapılırsa o kadar iyi sonuç vermesi bir yana, ilk cinsel ilişki yaşanmadan önce yapılması da daha olumlu sonuç verir. Ayrıca, bir tarama testi de bulunur. Pap smear adı verilen bu test, devlet tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Test her üç senede bir, 21 yaşını geçmiş bütün kadınlara yapılır. Bu sayede erken bir dönemde rahim kanseri yakalanır ve hemen tedavi yapılmış olur.

Endometriyum kanseri ise östrojen adı verilen hormona maruziyetin fazla olması ile oluştuğu düşünülen bir hastalıktır. Estrojen kadınlık hormonu diye de bilinir. Adet görmenizi, menopoza girmenizi düzenleyen, kadın bedenine ait yapıların ergenlikte oluşmasını sağlayan hormondur. Bu yüksek östrojene neden olan durumlar, obez olmak, erken bir yaşta adet görmeye başlamak ve geç bir yaşta menopoza girmek, sürekli yağlı beslenmek gibi sayılabilir. Obezite ve yağlı beslenmenin de listeye girmesinin nedeni, vücutta bulunan yağ dokularının östrojen üretmeleridir. Öte yandan, gebelik ve emzirme süresi boyunca östrojen salınımı geri planda kalır. Bu nedenle kısır olan kadınlarda, az doğum yapan ya da emzirme süresi kısa olan kadınlarda da sık görülür.

Hem endometriyum hem de serviks kanseri gelişmesi için çok önemli olan bir diğer durum da genetik yatkınlıktır. Aslında bu tüm kanserler için geçerli bir durumdur. Her gün insan DNA’sında onlarca hatta yüzlere küçük değişimler yani mutasyonlar yaşanmaktadır. Oysa bunların çok az bir kısmı kanser ile sonuçlanır.

Genellikle aileden gelen, genetik bir yatkınlık yanında çevresel koşulların ve beslenme, sigara, uyku gibi alışkanlıklarınızın da eklenmesi ile ortaya çıkan bir durumdur kanser. Rahim kanseri için de bu durumu gösteren bazı sendromlar tanınmıştır. Bu sendromlar aileseldir ve aile bireylerinde farklı farklı organlarda, genç yaşta ortaya çıkan kanserler ile görülür. Bazı sendromlarda ise belli organlara yatkınlık olur. Örneğin meme, yumurtalıklar ve rahim gibi. Bu sendromlar da endometriyum ve serviks kanseri görülme sıklığını giderek artırmaktadır. Rahim kanseri nedenlerinden korunmak, HPV aşısı olmak, dengeli ve stressiz bir hayat sürmek, doğru beslenmek gibi durumlarla mümkün olabilir.

Rahim Kanseri Tedavisi

Teşhis doktor tarafından ultrason veya örnekleme ile konulur. Eğer kansere yakalanmış iseniz öncelikle korkmamalısınız. Hastalığın ilk evrelerinde kanserli hücrelerin fazla yayılmamış olması gibi nedenlerce kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri etkili olabilmektedir. Ancak hastalığın tekrarlamaması ve yayılma göstermemesi için rahmin alınması öncelik verilen yöntemdir. Bu yöntemde öncelikle hastalığın varlığı karın iç bölgesinden, lenf bezlerinden vb. alınan parçalarla kesin olarak tespit edilir. Daha sonra cerrahi operasyonla rahim alınır. Operasyon sonrasında hastalığın diğer organlara yayılması tehlikesi göz önünde bulundurularak kemoterapi, ilaç tedavisi ve hormonal tedaviler uygulanabilir.

Rahim kanserinden korunmak için kadınlara doğum kontrol hapı önerilir. Radyasyon almamış kadınların tedavi olduğundan emin olunduğundan emin olmak için 2-3 yıl boyunca 3-4 ayda bir doktora muayene olması gerekir. Radyasyon tedavisi görmemiş kadınlar daha sık gözlemlenmelidir.

Eğer kanser hastalığına yakalanmak istemiyorsanız haftada en az iki üç gün spor yapın. Dengeli ve düzenli beslenmeye çalışın. Alkol ve sigara tüketmeyin. Kimyasal ürünlerle çok fazla temas etmemeye özen gösterin. Ayrıca sık sık doktora gidip pelvik muayene olmayı da ihmal etmeyin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git