Rahim Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Rahim Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 160 kez okundu.

Rahim kanseri için hangi doktora gidilir ? Rahim kanserine hangi poliklinik bakar ? Rahim kanseri için hangi bölüme gidilir ?

Rahim Kanseri İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Rahim kanseri nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda rahim kanserine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Rahim Kanseri Nedir ?

Rahim kanseri en çok rahmin endometrium tabakasında gözükür. Bunun yanında rahim ağzı ve rahim kanserinde de gözükebilir. Genellikle menopozda sonra kadınların başına gelen bu hastalık genç kadınlarda da gözükebilir. Bunların %80’i gelişmişlik bakımından geri kalmış ülkelerde gözükür. Kadınların rahim kanserine yakalanma riski yaşam boyu %0.08’dir. Kadınlarda meme kanserinden sonra en çok görülen ikinci kanser türüdür. Genellikle 50 yaş üstü kadınlarda gözükür. İlk önce kanserin tanımı ile başlayarak size bu hastalığı anlatacağım. Kanser, bazı dokuların anormal gelişip anormal bir şekilde bölünmesiyle oluşur. Bu bölünmeler sonucunda tümörler ortaya çıkar. Bu tümörlerin iyi huylusunun yanında kansere neden olan kötü huylu tümörlerde vardır. Rahim kanserinin en çok görülen türü endometriyum kanseridir. Endometriyum tabakası rahmin içinde bulunan bir tabakadır ve genel olarak bakarsak kanser bu tabakada daha çok görülür. Bu yüzden rahim kanserini anlatırken endometriyum kanseri üzerinden açıklama yapacağım. Rahim kanserinin erken teşhisi tedavisi için çok önemlidir. Her kanser türü için erken teşhis hayat kurtarır. O yüzden kanser şüphesi olan bayanların rahim kanseri belirtilerini iyi bilmesi gerekir.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

İleri zaman belirtileri için aşırı kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluktur. Ama bu safhalara geçmeden önce incelemeniz gereken daha önemli belirtiler vardır. Bunlar menopozdan sonra gerçekleşen anormal kanamalar, lekelenmeler bu hastalığın belirtileri olabilir. Bunlar geçici bir kerelik belirtiler olabilir ama menopozdan sonra olan her kanmanın bir doktor tarafından incelenmesi gerekir. Bunun yanında cinsel ilişkiden sonra gerçekleşen kanama, menopoza girmemiş kadınların iki adet tarihi arasında tekrar kanması meydana gelmesi, cinsel ilişki sonrası karında ağrı, 7 günden uzun süren kanamalar, 21 günde veya daha sık gerçekleşen adet kanamaları, menopoza girdikten en az 1 yıl sonra gerçekleşen kanamalarda rahim kanserinin belirtileridir ve bir jinekolog tarafından incelemesi gerekir.

Rahim Kanseri Nedeni Nedir ?

Rahim kanserinin herhangi bir nedeni olmamakla birlikte çoğu kanserde görülen neden hormonlardır. Bir kadında görülen hormon düzensizliği rahim kanseri için risk faktörü oluşturur. Yumurtalıktan salgılanan östrojen ve progesteron kadınlarda salgılanan en önemli iki hormondur ve erken yaşta adet, infertilite yani kısırlık, obezite yani şişmanlık, sigara, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, ailede rahim kanseri öyküsü ve gecikmiş olan menopoz östrojen seviyesinde artış gözükmesine neden olan risk faktörlerindendir.

Rahim Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Tedavi olarak, cerrahi operasyon, radyasyon tedavisi uygulanır. Cerrahi operasyon da hem rahim hemde herhangi bir riski önlemek için yumurtalıklarda alınır. Radyayon tedavisi temel olarak ameliyattan sonra yapılır. Eğer kanser hastası yaşı küçükse ve çocuk sahibi olmak istiyorsa, cerrahi operasyon yapılamıyorsa ve ya yapılan testler sonucunda radyasyon tedavisi sonucunda tekrar kanserin ortaya çıktığı gözüküyorsa hormon tedavisi veya kemoterapi tedavisi uygulanır. Rahim kanserinden korunmak için kadınlara doğum kontrol hapı önerilir. Radyasyon almamış kadınların tedavi olduğundan emin olunduğundan emin olmak için 2-3 yıl boyunca 3-4 ayda bir doktora muayene olması gerekir. Radyasyon tedavisi görmemiş kadınlar daha sık gözlemlenmelidir.

Rahim kanseri için hangi doktora gitmeyelim ? Rahim kanseri hangi bölüme girer diye soruyorsanız kadın hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git