Rahim Kanseri Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Rahim Kanseri Bitkisel Tedavi Yöntemleri
22 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 898 kez okundu.

Kadınların en sık karşılaştığı ve oldukça yaygın olan kanser türlerinden biri rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanseri çoğunlukla vajinanın başlangıç kısmında meydana gelen bir hastalık türüdür. Çok düşük yapan ve çok sayıda çocuk sahibi olup doğum yapan kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. Rahim kanseri başlangıcında vajinadan kan ve kokulu akıntı gelmesi söz konusudur. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir. Rahim kanseri için doğru doktor ve zaman oldukça önemli olduğu için doktora başvurmakta vakit kaybı olmaması önemlidir.

Rahim kanseri tedavisinde ana çözüm cerrahi operasyonlardır. Tekrarlama ihtimali yüksek olan bu kanser türünün, cerrahi operasyonların ardında ışın tedavisi çözümü uygulanır. Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra gerekli görülen hormon tedavileri ve kemoterapi uygulaması yapılır. Rahim kanseri kadınlarda en fazla görülen bir kanser türüdür. Rahim kanseri yaşayan kadınlarda birden fazla vitamin ve mineral eksikliği görülmüştür. Bunlar A vitamini, E vitamini ve C vitaminidir. Genellikle bu vitaminlerin çok eksik olduğu kişilerde rahim kanseri çok sık görülmüştür.

Rahim kanseri tedavisinde birçok besin desteği alınması gerekmektedir. Bunlar arasında kesinlikle organik birtakım besinler vardır. Bunun için gerekli besin destekleri taze ve organik bol sebze ve meyveler, baklagiller ve kuru yemişlerdir. Folik asit de rahim kanserinde alınması gereken besinlerden biridir. Mutlaka koyu yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler bu süreçte düzenli olarak tüketilmelidir. Özellikle ıspanak ve marul gibi folik asit açısından zengin olan besinler rahim kanseri tedavi süresinde bolca tüketilmelidir.

Domates

Domateste bulunan likopen de rahim kanserinde ve rahim ağzı problemlerinde çözüm olarak yenmelidir.

Aloe Vera

Aloe vera aşırı derecede vitamin ve mineral deposudur. Kanser etkilerini azaltır ve kanserin diğer bölgelere yayılmasını engeller.

Avokado

Rahim kanserinde bolca avokado yenmelidir. Avokado rahim kanseri tedavisinde çok iyi bir bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır. Avokadonun içeriğindeki mineral ve vitaminler kanser hücrelerini yok eder ve hormon seviyesini artırır.

Zerdeçal ve Kuşkonmaz

Zerdaçal ve kuşkonmaz da rahim kanseri bitkisel tedavisinde işe yarayan güçlü içeriklere sahiptir. Mutlaka yemeklerinize zerdeçalı bir tutam eklemelisiniz.

Yeşil ve Taze Kabak

Yeşil ve taze kabak da düzenli olarak tüketilmelidir. Yeşil kabağın içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller rahim kanseri bitkisel tedavisinde düzenli kullanımında büyük rol oynar.

Bitkisel Çaylar

Papatya çayı ve ıhlamur çayı da bu dönemde gönül rahatlığıyla içilmelidir. Rezene, yeşil çay ve ısırgan otu çayı da rahim kanseri bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Kuşburnu çayı C vitamini olarak büyük bir vitamin içeriğidir. Vücuttaki direnci artırır ve rahim kanseri tedavisinde kullanılan kötü ve zararlı ışınların etkisini azaltmaktadır. Ahududu ve dutun her türlüsü de bu kanser türünün etkilerini azaltacaktır.

Yeşil çay sadece kilo verdirmede ve kalorilerin yakılmasında değil rahim kanseri tedavisinde de büyük rol oynamaktadır. Günde 2 fincan yeşil çay antioksidan seviyesini artıracaktır.

Enginar

Enginar; kandaki üre ve kolesterolü düşürür. İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Kandaki şeker miktarını ayarlar. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önleyici etkisi de bulunmaktadır. Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur. Ayrıca enginarın rahim kanseri için oldukça önemli olduğu ve bu süre boyunca oldukça sık tüketilmesi gerektiği bilinmektedir.

Lahana

Lahana, kişileri kansere karşı koruyan en etkili sebzelerin başında gelmektedir. Özellikle kanserin başlangıç aşamasında ve ilerlemesine çözüm bulmak için kişilerde lahana tüketimi oldukça önemlidir. Lahana bol miktarda C vitamini içeren bir sebze olması bakımından özellikle meme ve rahim kanseri hastalarında bolca tüketilmesi gerekmektedir. Astıma faydalıdır. Bağırsak hastalıklarında da oldukça etkili bir sebzedir.

Soya

Soya; hücrelerin yenilenmesini sağlayıcı özelliği bulunduğundan dolayı özellikle kanser hastalarında soya tüketimi oldukça önemlidir.

Susam Yağı

Susam yağı günde 2 veya 3 defa birer tatlı kaşığı içilebilir. Direk içmekte zorlanılıyorsa tüketilen besinlerin içine katılmasında fayda vardır. Susam yağı kansere karşı iyi gelen bitkisel yağlar arasındadır.

Mine Çiçeği

Mine çiçeği kaynar suda demlenip süzüldükten sonra özellikle geceleri yatmadan önce tüketilirse hem hücrelerin yenilenmesini sağlar hem de gece boyunca kişinin oldukça rahat ve kaliteli uyku almasını sağlar. Bir fincan kaynar suya bir miktar kekik atılıp demlenmesi sağlanır ve kekik çayı şeklinde 1 yemek kaşığı da sirke ilave edilmesi ile yemeklerden önce ve sonra tüketilebilir.

Rahim Kanserinin Nedenleri Nelerdir ?

 • Kalıtsal hastalıklar ve genetik
 • Yaş
 • Hormonlar
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Yaşam şekli ve kişinin beslenme şekli
 • Çevresel faktörler

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Rahim kanserinin belli başlı bazı belirtileri vardır ve bu belirtilerin her birinin mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Rahim kanseri belirtileri ise şunlardır:

 • Menopoz geçirilmesinden sonraki dönemlerde vajinadan gelen kanamalar,
 • Vajinadan gelen pembe akıntılar,
 • Sarı sulu bir akıntı gelmesi,
 • Obezite,
 • Aşırı kanamalı adetler.

Rahim kanserini tedavi etmek istiyorsak bitkisel yöntemlerin yanında en yakın uzman doktora başvurarak doktorun verdiği şekilde ilaç tedavisi uygulanarak ona göre hareket edilmelidir.  

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git