Prostat İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Prostat İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 99 kez okundu.

Prostat için hangi doktora gidilir ? Prostata hangi poliklinik bakar ? Prostat için hangi bölüme gidilir ?

Prostat İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Prostat nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda prostata hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Prostat Nedir ?

Prostat, yalnızca erkeklerde bulunan ve mesane olarak bilinen idrar kesesine oldukça yakın bulunan bir organdır. Normalde görevi erkek üreme hücreleri olan spermlerin içerisinde yer aldığı semen sıvısını hazırlamaktır. Yaş ilerledikçe prostat organı etrafa doğru ve içe doğru büyür, bu büyüme iyi huylu bir büyümedir ve tıp dilinde benign prostat hiperplazisi diye adlandırılır. Halk arasında ise prostat denilen hastalık ortaya çıkar. Bu hastalıkta büyüyen prostat etraftaki dokulara baskı yapar. Genellikle atmış ve yetmişli yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Prostat Nedenleri

Prostat erkeklerin çok büyük bir kısmında görülür. Nedeni genellikle yaşın ilerlemesidir. Yaş ilerledikçe prostat genişler, büyür ve hastalık ortaya çıkar. Ayrıca aynı bireyleri arasında sıkça görülmesi ve babası prostat olan insanların da ileride prostat olması bu hastalığın ailesel geçişli bir yanı da olduğunu göstermektedir.

Prostat Belirtileri

Prostat hastalığının asıl belirtisi etraf dokulara yaptığı baskı ile ortaya çıkar. En yakın bulunduğu organ idrar kesesidir. Bu nedenle idrar kesesi üzerinde sürekli bir basınç oluşur. Bu basınç ile sık sık idrara çıkma isteği duyulur. İdrar yaparken ağrı hissedilir. Çoğu kez idrar yapılamaz. Kişi sürekli idrara çıkma ihtiyacı var gibi hisseder ancak tuvalete gittiğinde ancak bir kaç damla idrar gelir, bu geliş de ağrılı olur. Yaş ilerledikçe idrar kaçırmaya dek gidebilen bir tablo ortaya çıkar.

Prostat Tedavisi

Benign prostat hiperplazisi ne yazık ki tamamen çözümü olmayan bir hastalıktır. Bunun yerine hastanın hayat kalitesini artıracak şekilde tıbbi tedaviler planlanır. Mesaneyi rahatlatan bir takım ilaçlar verilir. Ayrıca, bu hastalara bir ürolog eşliğinde bir idrara çıkma planı da çizilir. Sık sık, belirli saatlerde idrara çıkılır. İdrar kesesinin daha kolay bir şekilde boşalmasını sağlayacak çeşitli hareketler uzmanlar tarafından hastaya öğretilir. Ancak bazı durumlarda, eğer prostat hastalığı çok ilerlemişse bir takım invaziv girişim adı verilen metodlar da gerekir. Örneğin hastaya sonda takılarak mesanenin boşalması sağlanabilir. Bu sonda hastanede uygulanabileceği gibi hastanın evde kendi kendine de yapabileceği, tek kullanımlık olan ve idrar yapmayı kolaylaştıran bazı başka sondalar da bulunur.

Prostat için hangi doktora gitmeyelim ? Prostat hangi bölüme girer diye soruyorsanız üroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git