Portakal Yağı Faydaları Nelerdir ?

Portakal Yağı Faydaları Nelerdir ?
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 462 kez okundu.

Alternatif tıp alanında en çok kullanılan malzeme listesinin başında şüphesiz bitkisel yağlar bulunmakta. Bu yağlar ya meyvelerden yada şifalı otlardan elde edilmektedir. Her yağın kendine ait bir elde edilme yöntemi vardır. Bu meyveden meyveye, bitkiden bitkiye, hatta tohumdan tohuma dahi değişkenlik gösterebilir. İşte bu yağlardan bir tanesi de portakal yağıdır. Esansiyel uçucu bir yağ olma özelliğini taşır. Tamamen soğuk pres uygulanarak elde edilen bu yağ portakal kabuğunun eşsiz aroma özelliğinden elde edilmektedir.

Birçok faydası olan bitkisel bir yağdır. Her tür kullanıma uygun antiseptik, antidepresan, mikrop öldürücü vb etkilere sahip kuvvetli bir yağdır. Hoş bir kokusu olan bu yağ, aromaterapi alanında da kullanılabilen eşsiz bir yağ türüdür. Mutfakta pasta çörek yapımında, tatlılarınızda portakal aroması kullanmak isteğiniz anlarda birkaç damla ile bu etkiyi sağlayabilirsiniz. Bayram zamanlarında, bayram öncesi yapılan anne çöreklerinde dahi kullanılabilmektedir. Hamur karışımı daha sıvı halde iken 3 damla portakal yağını bu karışıma ilave ederseniz portakal aromalı bir çörek elde etmiş olursunuz.

Aynı işlemi pasta ve keklerde de gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Mutfaktaki kullanım alanı sadece yemek ve tatlılar değildir elbet. Aynı zamanda temizlikte de kullanılabilir bir yağ türüdür. Mobilyalarınızda ve dolaplarınızda oluşan lekeler için de portakal yağı kullanabilirsiniz. Yüzeysel oluşan lekeler için birebir etki ederek lekenin yok olmasını sağlar. Üstelik tamamen doğal ve organik bir metod ile.

 • Kas vb spazm sorunlarını giderir.
 • İshal ve kabızlık sorunları için birebir bir yağ çeşididir. Bir bardak suya birkaç damla damlatılarak içebilirsiniz. Günde bir defa yapacağınız bu işlemi sorunun çözümü gerçekleşene kadar devam ettirin. Böylelikle bağırsak sorunları yaşamaktan kurtulabilirsiniz.
 • Mide ağrıları yaşıyor iseniz bu yağı kullanabilirsiniz.
 • Bu yağdan elde edeceğiniz C vitamini ile immün sisteme katkı sağlayarak soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit, zatürre gibi sorunların önüne geçerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilirsiniz.
 • Toksik etkileri yok ederek cildinize rahatlık kazandırır. Eğer cildinize seyrelterek uygularsanız zamanla kılcal damarlara etki ederek doku şişkinliklerinin önüne geçebilirsiniz. Eğer şişkinlik oluşan bölgeler varsa şişkinliği dindirmek için kullabilirsiniz.
 • Krampların dinmesini sağlar.
 • Ciltteki çizgilerin zamanla kaybolmasını sağlar. Böylelikle yaşlanma etkilerini en aza indirmiş olursunuz.
 • İltihap kurutma özelliği vardır. Eğer ödem oluşmuş bir yaranız varsa direkt olarak uygulayabilir ve bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca enfeksiyonu yok etmeye yardımcı olur. Mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğundan dolayı alerjik reaksiyonlar üzerinde olumlu sonuçlar göstermektedir.
 • Kollajen üretimini aktive eder. Böylelikle dokunun yani cildimizin daima sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Üstelik bu yöntem, çoğu maske ve zahmetli işlemlerden daha etkilidir.
 • Antibiyotik, ağır psikolojik sorunlar için kullanılan ilaçların olumsuz etkilerini en aza indirger. Eğer gün içinde seyrelterek portakal yağı içerseniz, hem içerden hemde dışardan vücudunuzu bir koruma kalkanına almış olursunuz. Böylelikle de zamanla istediğiniz canlı, diri ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Son olarak düzenli kullanım ile selülit oluşumunu önleyip, oluşan selülitlerin de kırılmasını sağlayarak parça parça selülitten kurtulmanızı sağlar. Selülite veda etmek için portakal yağını kesin etki için eşit oranlarda biberiye yağı ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı selülit oluşumu gözlenen bölgeye uygulayın. Tabi masaj yaparak uygulamayı unutmamanız gerekir. Daha sonra uygulama bitişinin ardından 30 dakika bekletin. Son olarak da durulayınız. Eğer bulabilirseniz eşek sütü sabunu ile vücudunuzu yıkayın. Bu sabun hem selülitten hemde oluşan batık ve lekelenmelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Tamamen disiplinli ve kararlı olmanız gerekmektedir. Bu şekilde istediğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz. Unutmadan bu yağı sadece eczane ve aktarlardan uygun saklanma koşuları sağlanmış ise alınız. Bildiğiniz gibi soğuk pres olduğu için buz dolabında saklanmalı.

Poratal Yağı Kullanım Alanları

Portakal Yağının bildiğiniz üzere hoş bir kokusu vardır. Bu koku sebebi ile sabun, krem, şampuan, esans, parfüm, kozmetik vb gibi alanlarda da kullanılabilmektedir. Özellikle Mardin ve Antep yöresinde üretilen, genellikle banyo dekorasyonu için kullanılan bu sabunlar ülkemizin dünyanın ayrı noktalarına ihracat edilmektedir.

Portakal Yağının Antidepresan Etkisi

Barındırdığı mistik koku sayesinde vücutta dinginlik ve sükunet sağlar. Sinir ve stres anında bileklere bir iki damla portakal yağı sürüp ovalayınız. Yaklaşık iki üç dakika süren bu işlem sizi anında sakinleştirecektir. Kadınlar için adet ve menopoz döneminde görülen sıkıntılar için özellikle tavsiye edilebilir bir yağ çeşididir.

Portakal Yağının Saça Faydaları

Hepimizin de bildiği üzere yoğunluk, stres, iş hayatı, yanlış ürün kullanımı, yanlış işlem vb gibi nedenler ile saçlar yıpranmaya başlar ve hazin son olarak da dökülme meydana gelir. Bunları önlemek için çoğu kadın güzellik salonlarını arşınlar iken çoğu da evde saç bakımı uygulamaya çalışmaktadır. İşte evde uygulanabileceğiniz ve saçlarınızı toparlayacak portakal yağlı bir maske tarifi.

Portakal Yağı Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı (katı halde bulunur genelde)
 • 1 çorba kaşığı Portakal yağı
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı

Verilen malzemeleri belirtilen oranlarda karıştırın ve dipten uca olacak şekilde masaj yaparak saç derinize iyice uygulayın. Yaklaşık bir saat bekletin ve ılık su ile durulayınız. Böylelikle saçlarınıza ihtiyacı olan vitamini aşılayacak, açlığını duyduğu nem oranını portakal yağı kazandıracaksınız.

Portakal Yağının Cinsel Güce Faydası

Portakal yağı için bilinmeyen bir bilgi ise afrodizyak etkili olduğu gerçeğidir. Evli çiftler arasında yaşanan seks sorunu zamanla ikili tarafların birbirinden uzaklaşmasına ve bir tarafın cinselliği istenmesine rağmen diğer tarafın buna red cevabı vermesine neden olur. Hatta bazen her iki taraf da istemesine rağmen bir türlü cinsel birleşme istenilen şehvette meydana gelmez. Evlilik süresi uzadıkça cansızlaştığı düşünülen bir sorundur cinsellik. Oysaki ilk zamanlarda olduğu gibi zevk alınması gereken bir durum olmalıdır. Eğer bu sorunlardan birini dahi yaşıyor iseniz portakal yağı kullanabilirsiniz. Tek başına cilde uygulanabilen fakat hassas ciltlerde tahrişe yol açtığı için jojoba yağı, badem yağı veya zeytinyağı ile seyreltilmiş olması gerekmektedir. Cinsel performans artışı için bir bardak suya birkaç damla damlatılarak içebilirsiniz. Yada güç değil zevk arıyor iseniz, kasık, göğüs, boyun, bilek ve dudaklarınıza bu yağı minik masaj hareketleri ile uygulayın. Portakal Yağının yaydığı koku erkek içinde kadın için de afrodizyak etkisi yaratır. İsteksizlik, iktidarsızlık gibi sorunların çözümünü sağlar. Böylelikle cinsel ilişki süresini uzatmış olur hemde cinsel gücü arttırmış olursunuz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git