Poğaça Kaç Dakikada Mayalanır ?

Poğaça Kaç Dakikada Mayalanır ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 478 kez okundu.

Poğaça kaç dakikada mayalanır ? Poğaçanın daha lezzetli ve daha yumuşak hamura sahip olması için belirli bir süre mayalanması gerekiyor. Ancak bu süre ne hamurun eskimesine sebep olacak kadar uzun bir süre ne de daha mayalanmanın tam tamına gerçekleşmemesine sebep olacak kadar kısa bir süredir. Poğaçanın mayalanması için aslında uzun bir süre gerekmektedir. Bu içeriğindeki malzemenin bir bütün oluşturması adına büyük önem taşır.

Poğaçanın Mayalanma Sürecinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Poğaça hamurunun mayalanması için uygun sıcaklıklar sağlanmalıdır ancak mayalama işleminden önce hamura kullanılacak tüm malzemenin en az on beş dakika oda sıcaklığında bekletilmesi ve malzemelerin de oda sıcaklığına ulaşması gerekmektedir. Bu işlem malzemelerin birbiri ile kolay etkileşime geçmesi ve mayalanmanın daha etkili gerçekleşmesi adına büyük rol oynayan püf noktalardandır.

Poğaçanın Mayalanması Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Hamur dinlenmeye bırakılmadan önce tüm malzemenin oda sıcaklığında kullanılmış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Eğer bu işleme gereken özen gösterildiyse hamurun dinlenmesi için yirmi dakika veya otuz dakika çok da yeterli bir süre olacaktır. Ancak hamurun bulunduğu kap sıkıca örtülmelidir. Bunu stres filme hamurun yüzeyini saracak şekilde uygulayabilirsiniz. Üzerini de tekrardan bir havlu yardımı ile örtmeniz ulaşılması istenilen sıcaklığın sağlanması adına gerekmektedir. Hamurumuzu oda sıcaklığında veya oda sıcaklığından bir iki derece fazla bir yerde konumlandırarak mayalanması için bekleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git