Pilavın Piştiği Nasıl Anlaşılır ?

Pilavın Piştiği Nasıl Anlaşılır ?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 690 kez okundu.

Pilavın piştiği nasıl anlaşılır ? Pilav yapmak mutfak dünyasının en çok ustalık isteyen yemeklerinden biridir. Fazla pişirilen pilav lapa gibi olurken, az pişirilen ise sert kalır ve çiğnenemez. Pilavın pişmesini anlamanın en iyi yolu, içine su çekerek şişen tanelerin tadına bakmaktan geçer. Ardından, ince bir tahta kaşık tencerenin kenarından dibine doğru sokulur ve ucunun ıslanıp ıslanmadığı ve pilav tanelerinin ezilip ezilmediği kontrol edilir. Bunu bir kürdanla da yapabilirsiniz.

Pilav, tenceredeki suyu tamamen çektiğinde ve taneleri yumuşadığında pişmiş sayılır. Bunun için konulan su miktarını pirinç miktarına göre dikkatlice ayarlamak gerekir. Pilav taneleri tamamen beyazlaşmış olmalı ve özellikle ortalarında şeffaf bir kısım kalmamalıdır.  Taneler diri ve tek tek durmalıdır.

Pilav Piştikten Sonra Ne Yapmak Gerekir ?

Pilavı pişirirken ocağın ateşinin ölçüsünü yavaş yavaş azaltmak, en son kısık ateşte bir süre daha tutup tamamen piştiğinden emin olduktan sonra altını kapatmak gerekir. Sonra hafifçe altı üste gelecek şekilde karıştırılır ve dinlenmeye bırakılır. Yaklaşık on dakika, tencerenin kapağının içine bir kağıt havlu ya da bez konularak beklenir. Havlu ıslanınca servis edilebilecek kıvama gelmiş demektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git