Pilav Ne Kadar Sürede Demlenir ?

Pilav Ne Kadar Sürede Demlenir ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Pilav ne kadar sürede demlenir ? Güzel pilav yapmak mutfağın en büyük sınavlarından biridir. Özellikle kaynanalar için en büyük elektir desek heralde yanlış olmaz. Peki güzel bir pilav nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ?

Öncelikle iyi bir sonuç için pilavımızı tamamen formülüne uyarak yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. Pilavlık pirincimiz iri taneli, kirli beyaz renkte ve baldo pirinç olmalıdır. Çok kullanılmasa da baldo yoksa yasemin kullanabilirsiniz.

Pilavın en ayırt edici özelliği tane tane olmasıdır. Bunun için yapılması gereken pirinci süzgeçte bol soğuk su ile yıkanmalıdır. Kullanılacak yağ miktarı yağ çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak tencerenin dibini kaplayacak kadar yağ olması yeterlidir. Konulacak pirincin 1.5 katı kadar su konmalı ve öncesinde pirinç kavrulmalıdır. Pilavınızın beyaz olması için ise pişerken birkaç damla limon suyu sıkabilirsiniz. Kıvamında bir pilavın pişme süresi yaklaşık 7 dakikadır. Sonrasında pilavımızı demlenmeye bırakmalıyız. Bunun için tencerenin üzerine kağıt havlu ya da temiz herhangi bir havlu koyup kapağını kapamak yeterlidir. Bu şekilde pilav 10 dakika içinde demlenecek ve yemek için hazır hale gelecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git