Patlıcan Kaç Dakikada Pişer ?

Patlıcan Kaç Dakikada Pişer ?
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 665 kez okundu.

Patlıcan kaç dakikada pişer ? Patlıcan dediğimiz zaman kimimizin aklına kızartma gelirken, kimimizin aklına türlü, kimimizin ise karnıyarık ve benzeri birçok değişik yemek türleri gelir. Görüldüğü gibi birçok yemek çeşidiyle ünlüdür patlıcan. Peki bu kadar çok çeşidi olan patlıcanın kaç dakikada piştiğini mi merak ediyorsunuz. Gelin bunlara ayrı ayrı değinerek konuşalım.

Mutfağımızda yer alan bazı yemek türlerinde patlıcanı haşlamak gerekir. Birçok kişi özellikle haşlama işlemini yapar. Sağlık açısından son derece önemli olan haşlama, böylece bizi patlıcanın fazla yağlarından kurtarmış olur. Bu işleme başlamadan önce suyu kaynatmamız gerekecektir. Ardından kaynayan suda patlıcanlar yaklaşık 15-20 dakika içerisinde haşlanmış olacaktır.

Özellikle evde pek yemek olmadığı zamanlarda kolaya kaçmak amacıyla patlıcanı kızartma olarak yaparız. Eğer ince halkalar halinde veya küp şeklinde yapıp kızartırsanız 5-10 dakika içinde patlıcan kızartmalarının hazır olduğunu göreceksiniz. Fakat daha kalın tabakalar halinde kesip kızartmak isterseniz işleminiz daha uzun sürecektir. Buda yaklaşık olarak 20-25 dakikanızı alacaktır.

Genellikle tüm mutfaklarda en çok tercih edilen karnıyarığa bir bakalım. Bu yöntemde ilk olarak patlıcanlar kızartılır. Kızaran patlıcanın tencerede en az yarım saat sürecek şekilde pişmesi gerekecektir. Eğer yağlı seviyorsanız yemeğinizi tencerede yapın fakat yağsız istiyorsanız fırında yapmanızı öneririz. Fırında 20-25 dakikada pişmiş olduğunu göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git