Patlamalık Mısır Nasıl Haşlanır?

Patlamalık Mısır Nasıl Haşlanır?
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 301 kez okundu.

Patlamalık mısır nasıl haşlanır ?Patlamalık mısır hazırlarken bir tencere, biraz sıvı yağ ve tuz yeterli olacaktır. Günümüzde mısır patlatan teknolojik aletler çıksa da, eski usul yöntemle bir tencerede de mısırlarınızı patlatabilirsiniz.

Patlamalık Mısır Zararlı Mıdır ?

Patlamalık mısırın bir porsiyonu yaklaşık 400 kalori içerir. Bu nedenle diyet yapanlar için kesinlikle uzak durulması gereken bir yiyecektir. Bol miktarda karbonhidrat içerdiği için, geceleri tüketilmemesi önerilir. Yağlı olduğu için, bazı cilt tiplerinde sivilcelere neden olabilir ve kolesterolü olanlara kötü etki edebilir. Oldukça fazla tuzlu olduğu için, tansiyon hastalarının tüketmesi de sakıncalıdır. Her ne kadar atıştırmalık olarak çok tüketilen bir besin olsa da, uzmanlar tarafından bir nebze zararlı bir yiyecek olarak görülmektedir.

Patlamalık Mısır Hazırlamanın Püf Noktaları

Yaklaşık iki avuç mısırı, bir çay bardağı tuzu ve bir tatlı kaşığı sıvı yağı tencereye ekledikten sonra, orta ateşte ve kapağını kapatarak beklemeniz yeterli olacaktır. Bir süre sonra tencereden mısırın patlama sesleri gelecektir. Yaklaşık on dakika, kapağını açmadan, sesler kesilinceye kadar bekleyin. Ardından tercihe göre sıcak ya da soğukken servis edebilirsiniz. Tencerenin altında kalan tuz birikintisini ve yanmış mısır parçalarını tüketmemeniz tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git