Patates Pişirme Süresi

Patates Pişirme Süresi
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 485 kez okundu.

Patates pişirme süresi nedir ? Patates sert yapısı nedeniyle, genellikle zor pişen bir besin olarak bilinir. Patatesin pişme süresi, hangi patatesli yemek türünü yapıyor olduğunuza göre değişmektedir. Örneğin, kızartmalar daha kısa sürede hazır olurken, fırında ya da haşlayarak patates pişirmek daha uzun zaman alacaktır.

Patatesin Pişme süresini Kısaltmak İçin İpuçları

Öncelikle hangi yemeği yapıyor olursanız olur, ilk yirmi dakika tencerenin kapağını açmamanız gerekir. Yemeğiniz sulu bir yemekse bu süre yarım saate çıkmaktadır. Patates zor pişen bir ürün olduğu için karışık yemeklerde tencereye ilk önce konulmalıdır. Havuçlarla patatesleri aynı anda yerleştirebilirsiniz. Kabak, patlıcan gibi sebzeler ise yaklaşık on dakika sonra eklenmelidir. Yemeğinizin üzerine ekstra sıcak su eklemeniz pişme süresini kısaltacaktır. Fırında patates yaptığınızda, patateslerin üzerine biraz limon sıkmak pişme süresini kısaltabilir. Fırına patatesleri yerleştirmeden önce ön ısıtma yapmak da faydalı olacaktır.

Yemek Türüne Göre Patates Pişme Süreleri

Patatesin haşlanması yaklaşık 15 ile 20 dakika arasında olur. Sulu yemek ya da yahni olarak patatesi pişirmek ise 25 ile 30 dakika süre alır. Fırında patates yapmak en azından 45 dakikaya ihtiyaç duyacaktır. En kısa sürede hazırlanan patates yemeği olan patates kızartması ise, yaklaşık on beş dakikada pişer.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git