Paşa Tabyaları / Sinop

Paşa Tabyaları / Sinop
13 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 351 kez okundu.

Sinop’a gittiğinizde gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken yerlerden olan Paşa tabyaları nerededir, nasıl gidilir? Günümüzde nasıl bir öneme sahiptir? Gibi soruların yanıtını sizlerle birlikte bu yazımızda cevaplarını arayacağız.

Tabya, Osmanlı zamanında yapılmış savunma üstleridir. O zamanlar bölgeyi savunmak için, bölgede askeri üst için en uygun yer aynı zamanda bölgede tam hâkimiyeti sağlayabilecek savunma noktalarından seçilirdi. Ve bu noktalara askerler ve silah gibi savunma aletleri gönderilirdi.  İşte paşa tabyaları Sinop için Osmanlı- Rus savaşları sırasında, denizden gelebilecek saldırıları önlemek, liman ve tersanelerin güvenliğini sağlamak için Sinop yarımadasının güneydoğusuna inşa edilmiştir.  Dünyanın en değerli ikinci tabyası olarak görülen paşa tabyalarının yapım tarihi net olarak bilinmese de 19. Yüz yılda yapıldığı şüphe götürmez bir gerçektir.

Paşa Tabyaları Mimari Özellikleri

Alt yapısını sert volkanik kayaların oluşturduğu paşa tabyalarının rakımı 43 metredir. Herhangi mimari plan olmadan, çukur kazılarak inşasına başlayan paşa tabyalarının en değerli tabyalar listesine girmesinin ana sebeplerinden birisinin oldukça sağlam ve güvenli olmasını söyleyebiliriz.  Yapılış şekillerine göre isimlendirilen tabyaların isimleri şu şekildedir: yıldız, toprak, hilal ve yay. Paşa tabyaları ise hilal tabya olarak isimlendirilebilir yapılışına göre. Kuşbakışı ile bakıldığında hilal olduğu net şekilde görülecektir. Paşa tabyaları 11 adet top yatağından, cephanelikler, mahzen gibi üç ana bölümden oluşur. Bu bölümlerin yanı sıra yer altında gizlenmiş sığınaklar kilometrelerce uzunluğa sahip yer altı geçitleri ile birbirlerine bağlanmaktadır.

2014 senesinden itibaren turistik tesis olarak kullanılan Paşa tabyalarında yöresel yemeklerden, kahvaltılara kadar birçok lezzeti tadabileceğiniz lokantalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra düğün, panel, konferans salonları da bulunmaktadır.

Paşa Tabyaları Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Ada Mahallesi, Sinop Merkez/Sinop

Telefon: 0368 240 00 44

Nasıl Gidilir:  Paşa tabyaları, şehir merkezine 3 km mesafededir.  Toplu taşıma araçları ile yolculuk yapmak isterseniz şehir merkezinden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Özel aracınız varsa gazi caddesi üzerinden ilerleyerek Enver Bahadır Caddesi yönünde ilerlemeniz gerekecek. Yol boyunca ilerlerseniz tabyalara çıkabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git