Parkinson İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Parkinson İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 120 kez okundu.

Parkinson için hangi doktora gidilir ? Parkinsona hangi poliklinik bakar ? Parkinson için hangi bölüme gidilir ?

Parkinson İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Parkinson nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda parkinsona hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Parkinson Nedir ?

Genel olarak 50’li yaşlardan sonra görülen ve yavaş ilerleyen bir hastalık olan parkinson, daha çok ellerde titremeye neden olan bir rahatsızlık çeşidi olarak karşımıza çıkar. Hastalığın başlangıç yaşı sadece %5-%10 arasında 20-40’tır. Genelde ileriki yaşlarda ortaya çıkar. Erkeklerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Fakat Dünya’da her yerde görülme sıklığı birbirinden farklıdır.

Parkinson Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Parkinson hastalığının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki kalıtımsal nedenlerdir. Hastalığın nedeni kesin olarak kalıtım diyemeyiz fakat kalıtımsal etkisinin de yadsınamaz bir gerçek olduğu düşünülmektedir. Çevresel etkenler de genel olarak Parkinson hastalığının nedenleri arasında sayılır. Bunlar virüs, travmalar veya çeşitli zehirler olarak sıralanabilir. Virüsler, sinir sistemine ciddi zarar verebilen türde etkiye sahiptir. Beyin iltihapları sonucunda da Parkinson rahatsızlıkları meydana gelebilir. Aynı zamanda enfeksiyonlar sonucunda da hastalığın başlayabileceği iddia edilmektedir. Travmalar da Parkinson hastalığının nedenlerinden biridir. Özellikle kafa travmaları sonucunda Parkinson hastalığı görülebilir çünkü beyin hücreleri zarar görmüştür. Çevrede var olan zehirler de Parkinson rahatsızlığını tetikleyebilir. MPTP, adlı maddeye bağlı salgın son zamanlarda iyice artmıştır. Bu da ABD’nin California eyaletinde sıklıkla yaşanmıştır. Bir tür uyuşturucu niteliğinde olan bu maddenin Parkinson hastalığına neden olabileceği savunulmaktadır.

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Parkinson hastalığı genel olarak yavaş ilerleyen, sinsi bir hastalıktır. Hastalar belirtilerin farkına varana kadar hastalık ilerlemiş olabilir. Genel olarak ellerde titremeler görülür. Parkinson hastalığının ilk ve temel belirtisi el parmaklarında veya ellerde görülen titremedir. Ayak titremesi de nadir olarak görülebilir. Genç yaştaki hastalarda ayaklar içe dönük halde kasılabilir. Bu durum Parkinson hastalığının en önemli belirtilerinden biridir. Hastalık genelde bedenin yarısında başlar ve yavaş yavaş tüm bedeni sarar. Hastalığın ilerleyişi kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Parkinson hastalığında kişinin el yazısı bozulabilir. Ayrıca yürüme bozuklukları yaşanabilir. Bazı uzuvlarda sertleşmeler de görülebilir. Kas sertleşmeleri genelde hekim muayenesi sonucunda anlaşılır. Titreme tek bir parmakta görülebilir veya çeneyi, dili de etkileyebilir. Parkinson hastalığının belirtileri arasında hareketlerde yavaşlık da vardır. Bu yavaşlık, günlük hayattaki işlerinizi aksatabilir. Hastalar basit günlük işlemleri bile yapamaz hale gelebilirler.

Parkinson Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Parkinson hastalığı tedavisinde amaç hastanın tek başına işlerini halletmesini sağlamaktır. Parkinson hastalığındaki ilaçların çeşitliliği azdır. Bu yüzden yapılan tedavi sonuçları her zaman kesin başarılı olmayabilir. Tamamen düzelmese de hastalığın etkisi, ilaçlar sayesinde azalabilir. Ayrıca konuşma bozuklukları, yüz ifadesindeki donukluklar, yazma bozuklukları da tedavi edilebilir. Tedavinin psikolojik yönü de çok önemlidir. Yeterli çabalar sonucunda hastalar kaybettikleri güveni geri kazanabilirler. Hem ailenin desteği hem de doktorların desteği bu anlamda önemlidir. Parkinson hastalığının tedavisinde dengeli ve düzenli beslenme de önemlidir. İlaçla halledilemeyen vakalarda cerrahi yöntemlere başvurulur. Bu yüzden cerrahi tedavinin ilk başvurulacak tedavi olmadığından bahsedebiliriz. Her hastaya aynı tedavinin uygulanmaması gereklidir. Herkesin hastalığının ilerleyiş biçimi birbirinden farklıdır diyebiliriz. Doğru ve erken teşhis, Parkinson tedavisi için önemlidir.

Parkinson için hangi doktora gitmeyelim ? Parkinson hangi bölüme girer diye soruyorsanız nöroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git