Papatya Yağı Faydaları Nelerdir ?

Papatya Yağı Faydaları Nelerdir ?
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 404 kez okundu.

Kullanım alanı gittikçe artan bir üründür bitkisel yağlar. Bu yağlar masaj uygulamalarında, alternatif tıp uygulamalarında, ciltte oluşan kusur ve lekelerin tedavisinde dahi kullanılabilmektedir. Hatta öyle ki bazı cilt hastalıklarına tek etkili çözüm bu yağların doğru uygulanması olarak görülmektedir. İşte bu mucizeyi bize tattıran yağlardan bir tanesi ise papatya yağıdır. Uçucu olma özelliğini barındıran bu yağ çoğu bitkisel yağ gibi kullanım alanı oldukça çeşitlidir. Peki papatya yağının kullanım alanları, faydaları, zararları, varsa eğer çeşitleri, piyasa fiyatı ve bulabileceğimiz yerler nelerdir ?

Papatya yağının birden çok faydası vardır. Ve çoğu faydası klinik olarak kanıtlanmış etkilerdir. Uçucu özelliği olan, akne tedavisi, sivilce lekelerine lokal etki, egzama gibi cilt lekelerinin giderilmesine, ateş düşürücü, sakinleştirici, mide bulantısı için yatıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca ciltte oluşan kızarıkların, ağrı ve batma hissinin bir nebze olsun dinmesine yardımcı olan çok amaçlı bir bitkisel yağdır. Bu papatya yağı bebeklerin karın ağrısı ve gazı için de uygun bir kullanıma sahiptir. Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Eğer direkt olarak içilirse bağırsak ve yutağı yıpratabilir. Bu sebepten ötürü süt ile beraber içebilirsiniz. Böylelikle mide sorunlarından, kabızlıktan vb sindirim sistemi rahatsızlıklarından zamanla kurtulmuş olacaksınız. Bebeklerde içilmesi uygun görülmez. Fakat Hindistan cevizi ile karıştırılarak bebeğinizin karın bölgesine masaj yaparak uygular iseniz, bebeğinizin gazını ve karın ağrısını dindirmiş olursunuz. Unutmadan içilecek olan papatya yağını, bir bardak süte 3-5 damla olacak şekilde ayarlamaya dikkat ediniz.

Papatya Yağının Cilde Faydaları

Bildiğiniz gibi insanların büyüme evreleri vardır. Ve bu evreler içinde en sancılı olanı ise ergenlik dönemidir. Bu dönemde gençlerde oluşan sivilcelenme, akne ve güneş lekeleri gibi cilt kusurları için papatya yağını kullanabilirsiniz. Uçucu bir yağ olduğu için hassas cildi olan kimseler bu yağı seyrelterek kullanmalısınız. Böylelikle cildinize verebileceği tahriş ve yıpranmayı en aza indirgemiş olacaksınız. Peki bu yağ nasıl seyreltik olur? Bu tarz ağır ve uçucu yağları, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya tatlı badem yağı ile karıştırarak seyreltebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağına üç damla papatya yağını ekleyiniz. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı akne veya sivilcelerin üstüne lokal yani bölgesel olarak sürüp uygulayarak cilt bakımı sağlamış olacaksınız. Bu yağı dilerseniz göz altlarına sürünüz. Eğer morarma ve kararma gibi sorunlar yaşıyor iseniz bunu günde bir defa akşam uyumadan önce göz altına sürün. Yaklaşık bir aylık düzenli kullanım sonucunda gözle görülür bir bir etkiyi fark edeceksiniz.

Gençlerde ergenlik sonucu oluşan akne ve sivilcelenme ciltte kızarık bir görüntünün meydana gelmesini sağlar. Görünürde sivilce olmasa dahi varmış gibi görünmesine yol açan bu kızarıklar kimi gençlerde ağrılı olabilmektedir. İşte bu ağrı ve görüntünün giderilmesi için papatya yağını kullanabilirsiniz. İki damla papatya yağını ya bir tatlı kaşığı hindistancevizi yağı veya bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı ile karıştırarak cildinize masaj yaparak uygulayın. Haftada iki defa uygulayabileceğiniz bu kür ile bir ayın sonunda hem kızarıklıklardan hem de ağrı hissinden kurtulmuş olursunuz. Bu tamamen disiplinli bir kullanım sonunda gözle görülür bir etki yaratır. Cilt nemlendirme ve yatıştırıcı bir etkiye sahip bu yağı hiçbir sorun yaşamadığınız halde dahi kullanabilirsiniz. Doğal bir nemlendirici olma özelliği sayesinde kuruluk, çatlak, kararma veya morarma gibi sorunların oluşmasını önler. Eğer bu sorunlar ile savaşıyor iseniz bu izlerin yok olmasına da yardımcı olur.

Papatya Yağının Kadınlar İçin Faydaları

Kadınların yaşadığı adet dönemi problemleri için birebir bir yağdır. Sıcak banyo suyuna bir kapak papatya yağını ekleyip duş alın. Bu hem rahatamanızı hem de sırt ağrılarının dinmesine yardımcı olur. Doğal bir antidepresan olma özelliği taşıyan papatya yağı tatlı badem yağı ile bire üç oranında karıştırın. Az olan oran tabiki papatya yağı olmalı. Daha sonra bu yağı karın bölgesine masaj yaparak uygulayın. Bu da ağrının dinmesine yardımcı olacak başka bir yoldur.

Papatya Çeşitleri Nelerdir ?

İki çeşit papatya yağı çeşidi bulunmaktadır. Roma papatyası ve Alman papatyası olmak üzere. Roma papatyası sakinleştirici, dindirici bir etkiye sahip iken Alman papatyası iltihap kurutucu bir özelliğe sahiptir. Ayrıca mide bulantısı, mide ağrıları, migren, stres, sinir, soğuk algınlığı, egzama, vitiligo vb sorunların da giderilmesine yardımcı olur.

Papatya Yağı Nasıl Yapılır ?

Papatya yağı için bir şişeye ağzına kadar papatya çiçeği doldurulur. Ve çiçek dolu şişeye ağzına kadar çiçeklerin üstünü geçecek kadar saf zeytinyağı eklenir. Yaklaşık iki hafta boyunca güneşte bekletilir. Ve gün içinde sürekli karıştırılır. İki hafta beklettikten sonra kullanıma hazır bir papatya yağı elde etmiş olursunuz.

Papatya Yağının Saça Faydaları

Saçlar için etkisi klinik olarak kanıtlanmış bir yağ çeşididir. Bu yağın doğru kullanımı saçlar için istenilen tüm etkilerin sağlanmasına sebep olur. Biz kadınların çoğu saç rengini açmak için hâlâ papatya suyunu kullanmaktayız. Fakat bu etkiyi papatya yağı ile de sağlamak mümkündür. Saçlar oluşan kırılma, yıpranma, kepek, döküntü, kaşıntı ve hatta yıpranma gibi etkiler ile savaşarak saçlarınızın tekrar eski sağlığına kavuşmasını sağlar. Ve bunu tamamen barındırdığı mikrop öldürücü ve antiseptik etkiye borçludur. Saç köklerine nüfuz ederek saçların dökülmesine neden olan asıl etkenle savaşır. Böylelikle saç dökülmesini engeller ve saç bakımı yapmanızı sağlar. Bu etkileri sağlayabilmek için:

Papatya Yağı Maskesi Tarifi

  • Bir tatlı kaşığı hindistancevizi yağı
  • Bitkisel tatlı kaşığı zeytinyağı
  • Bir tatlı kaşığı papatya yağı

Verilen bu yağları eşit oranlarda karıştırarak saçlarınıza uygulayın. Daha sonra yağa buladığınız saçlarınızı streç film ile sarın. Sardığınız saçınızı iki saat beklettikten sonra bir havluyu ütü ile ısıtıp başınıza sarın. Bu, yağın saç derinize ve saç köklerine daha kolay etki etmesini sağlar. Sıcak havluyu 15 dakika beklettikten sonra durulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız sıcak işlem saçların banyo sonrası daha yumuşak ve nemli olmasına sağlar.

 

Papatya Yağının Fiyatı

Evde de yapabileceğiniz bu yağın piyasa bedeli 12- 90 TL arasında değişmektedir. Saf olarak satılan papatya yağının fiyatı yüksek iken, seyreltilerek satılan papatya yağının fiyatı ise daha uygundur. Satın almadan önce bunu mutlaka sormanızı öneririz. Ayrıca alacağınız yağın sağlık bakanlığı tarafından onaylı olmasına da dikkat ediniz. Çünkü merdiven altı üretilen, sağlıksız koşullarda imal edilmiş bazı yağlar fiyatı düşürülerek piyasaya sürülmektedir. Bunun için yağ almadan önce şunu bilmeniz gerekmektedir. Ya eczanelerden yada güvendiğiniz market ve aktarlardan bu yağı temin edin. Böylelikle daha sağlıklı bir kullanım elde edebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git