Pankreas Kanserinin Tedavisi Var Mı?

Pankreas Kanserinin Tedavisi Var Mı?
25 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 807 kez okundu.

Pankreas vücudumuzdaki sindirim sisteminin bir parçasıdır. 16-17 cm büyüklüğündedir ve yaprağa benzer görünümü olan büyük bir bezdir. Pankreasın büyük ve geniş olan kısmı baş olarak, ince ucu da kuyruk olarak isimlendirilir. Ortadaki bölgeye de gövde ismi verilmiştir. Pankreasın temel görevi pankreas özsuyu üretmektir. Diğer görevleri ise sindirim işlemind eyardımcı olan insülin ve diğer hormonları üretmektir. Bu bağlamda incelendiğinde oldukça hayati bir organ olduğu aşikardır.

pankreas-kanserinin-tedavisi

Pankreas Kanseri Vücuda Nasıl Zarar Verir ?

Pankreas kanserine yakalanan bir kişi ilk evrelerde sadece pankreasta bulunan kötü huylu tümöre karşı savaşsa da sonraki evrelerde metastaz yoluyla kötü huylu tümör diğer hücre, doku ve organlara yayılacağı için diğer hayati organları da risk altına sokmaktadır. Bu sebeple pankreas kanserine neden olan tümörün ortadan kaldırılması kişinin hayatını kurtaracak niteliktedir. Ayrıca pankreas kanserinde zarar gören pankreas dokusu vücudun tüm homeostaz dengesini bozacağı için bağışıklık sistemi çökmekte ve hasta olan kişi yakalanacağı en zayıf virüse karşı bile savunmasız kalabilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde pankreas kanserinin tedavileri ve tedavi yöntemleri diğer kanser türleriyle aynı yolu izlemektedir. Bunun temel sebebi kansere neden olan kontrolsüz hücre çoğalmasına maruz kalan hücrelerin, hücre döngülerini tamamlamadan sürekli bir çoğalım ve yayılım potansiyeline sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

Pankreas Kanseri Tedavi Edilebilir Mi ?

Pankreas kanserinden ziyade diğer kanser çeşitlerinde de görüldüğü gibi, izlenmesi gereken ana yol kötü huylu tümörün vücuttan yok edilmesine dayanmaktadır. Bilim insanları hem fareler hem de hasta insanlar üzerinde hala çalışmalarını sürdürmektedir. Kanser çağımızın en nitelikli hastalığıdır. Başlangıç evrelerinde tedavinin kolaylığı ve sağlamış olduğu yarar oldukça yüksek olsa da ilerleyen evrelerde teşhis edilen kanser türlerinin tedavisi oldukça zordur. Buna sebep olarak kötü huylu tümörün yayılması ve diğer hücre, doku ve organları işgal etmesi gösterilmektedir. Bilim insanları hala kanseri yenmek için çalışmalar yapmaktadır ve var olan tedavi yöntemlerini geliştirmektedir. Tümörlü olan pankreas organını vücuttan almak size sağlığınızı geri kazandırabilir fakat pankreasın salgılamış olduğu pankreatik enzimler ve insüline artık sahip olmayacağınız anlamına gelir. Bu sebeple kişi hayatının sonuna kadar pankreatik enzimleri ve insülini dışarıdan ek takviyelerle almak zorundadır. Önemli olarak eğer kişi aynı zamanda diabet hastası ise durum sanılan kadar kolay olmamakla birlikte birçok tedaviye de maruz kalacak demektir.

Pankreas Kanserinde Yapılan Testler ve İncelemeler

Her hastalıkta olduğu gibi pankreas kanserinde de tümörün evresi, yeri ve  zamanı tedavi süreci için oldukça önem arz etmetedir. Pankreas kanseri genelde hastaların en küçük şikayetlerle gittikleri sağlık kuruluşlarında öğrendikleri bir sonuçtur. Doktorun yapmış olduğu bazı testler sonucu hastalığın tanısı konulmaktadır. Bu yapılan testler sırasıyla şu şekildedir:

  • Tümörlü doku diğer organları etkilemiş mi? Etkilemişse bu dokular hangileridir.
  • Pankreas ve safra kanalında tümörden kaynaklı bir tıkanıklık var mı ?
  • Şu anki patolojisi ne durumda ?
  • Tümör pankreasın hangi konumunda? Başta mı gövde de mi yoksa kuyrukta mı ?
  • Kanserli olan doku diğer hücrelere ne kadar yayılma yapmış ?

Bu sorulara ve testlere verilen yanıtlar pankreas kanseri tedavisi süreci oldukça hayatidir. İlk evrelerde rastlanılan tümörün tedavisi ilaç ve ışın tedavisi yöntemiyle olmaktadır. Fakat ilerleyen evrelerdeki tümörlerin tedavisi ise kemoterapi ve ameliyatla mümkün olmaktadır. Bir diğer etken ise hastanın psikolojik durumudur. Bilindiği üzere psikolojik çöküntülerle beraber hasta tedaviye çok geç cevap verebilmesinin yanında bağışıklık sistemi de çökmüş olduğundan tedavi süreci oldukça zor hale gelmektedir. Bu sebeple hastanın morali oldukça yüksek tutulmalıdır. Böylelikle hastanın yaşama olan bağlılığı ve direnci de artacaktır.

Pankreas Kanserinde Cerrahi Tedavi

Doktor yapmış olduğu klinik testler sonucunda tümörün cerrahi müdahale ile alınabileceğini saptamış ise tümörlü doku bu yolla vücuttan uzaklaştırılabilmektedir. Böylece kanserli doku vücuttan temizlenmiş olur. Aynı zamanda kanserli dokunun vücudun neresinde bulunduğu da önem arz etmektedir. Operasyonun nasıl gerçekleşeceği tümörün konumuna bağlıdır. Yalnız unutulmamalıdır ki tümörlü doku vücutta uzaklaştırıldıktan sonra bile tekrarlama olasılığı oldukça fazladır. Bu ihtimali önlemek amacıyla bazı hastalara cerrahi müdahaleden sonra da kemoterapi desteği ile tedavi süreci devam ettirilmektedir. Bilim adamlarının yaptığı deneyler sonucunda tümörlü dokunun vücuttan uzaklaştırılmasından itibaren uygulanan kemoterapinin kişinin ömrünü uzattığı ve kanser oluşumunu engellediği görülmektedir. Kemoterapi sürecinde hastalara gemzar ve 5-FU uygulanmaktadır.

Bazı hastalara cerrahi müdahale öncesi kemoterapi ve kemoradyoterapi uygulanabilmektedir. Bunun sebebi ise diğer doku ve organlara sıçramış olan tümörü temizledikten sonra, tümörün ana kaynağını vücuttan cerrahi müdahale ile uzaklaştırılabilmesidir.

Wipple Prosedürü

Tümörlü doku eğer pankreasın baş kısmına yerleşmiş ise Wipple prosedürü uygulanır ve tedavi bu süreçte devam eder. Bu aşamada pankreasın baş kısmı ameliyat ile alınır. Pankreasın oniki parmak bağırsağı ve mideyle olan bağlantı yerleri kesilir. Safra kesesi vücuttan alınır. İnce bağırsak direk pankreasın vücutta kalan diğer kısmına bağlantı yapar. Bu şekilde kanserli doku vücuttan çıkarılmış olur.

Kemoterapi Yöntemi

İlerlemiş kanser vakalarında tümör sürekli diğer doku ve organlara yayılmak ister. Bu durumda büyük metastaz yani yayılmalara sebebiyet vermemek adında kemoterapi uygulanır. Kemoterapi sürecinde vücuttaki safra kanalları ve pankreas kanalları tıkanıklık gösterebilir. Sonraki aşama ise bu kanalları açmak yönündedir. Tümörlü doku hem kemoterapi hem de radyoterapi tedavilerinin aynı anda verilmesiyle daha hızlı küçülme gösterebilmektedir. Fakat bu iki tedavinin aynı anda uygulanması çok fazla yan etkiye sebep olur.

Çok fazla ilerlemiş ve metastaz olayı ile çok fazla dokuya sıçramış pankreas kanseri en riskli durumdur. Bu tür kanserler radyoterapi ve cerrahi müdahale için oldukça geç bir aşamaya gelmiştir. Bu tür pankreas kanserine en uygun tedavi şu anda gemcitabine isimli kemoterapik bir ilaçtır. Bu tedavi ile kanser küçülerek hastanın yaşam süresi uzatılabilir. Hastalığa bağlı şikayetleri azalan kişiler de bu ilaç sayesinde ömürleri uzamıştır.

Pankreas Üzerinde Radyasyon Tedavisi

Yüksek enerjiye sahip olan radyoaktif ışınlar kanserli dokunun üzerine uygulanmaktadır. Kanserli doku bir süre boyunca bu radyoaktif ışına maruz bırakılarak tedavi devam eder. Bu tedavide kötü huylu tümörler çoğalma özelliklerini kaybederek yok olabilmektedirler.

Pankreas Kanseri Tedavisinde Kemoterapi Neye Yarar?

Hastanın pankreasında bulunan tümör cerrahi müdahale ile alınmaya uygun değilse kemoterapi ile hastanın kanseri küçültülerek yaşam kalitesi arttırılabilmektedir. Böylelikle metastaz yani kanserin yayılması durur ve kanserli doku vücuttan alınabilir.

Pankreas Kanserinde Ablatif Teknikler

Ablasyonun kelime anlamı yakmak ve yok etmektir. Kanserli doku farklı teknik ve yöntemler ile yakılıp vücuttaki etkinliği ve yayılımı bitirilmektedir. Günümüzde farklı ablatif teknikleri mevcuttur ve her geçen gün yenileri eklenmektedir. Pankreas kanserinin tedavisi mümkündür. Sadece yapılması gereken belirtileri takipleyip bir hekime başvurmanızdır. Bu doğrultuda kanseri yenmeniz olasıdır. Erken teşhis hayat kurtarır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git