Ovulasyon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Ovulasyon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır ?
2 Mart 2017 tarihinde eklendi, 663 kez okundu.

Ovulasyon (yumurtlama) her adet döneminin ortasında yumurtalıklardaki follikül adı verilen keseciklerden yumurtanın atılması olayıdır. Her kadının evde kendi kendine uygulayabileceği ovulasyon testleri, yumurtlama gününü belirleyerek o güne yakın bir zamanda ya da yumurtlama gününde cinsel ilişkide bulunarak hamilelik şansını artırmak için kullanılır. Evde yapılan ovulasyon testlerinin nasıl yapılacağını anlamanız için önce adet döngünüzü bilmeniz gerekmektedir.

Ovulasyon Testi Ne Zaman Yapılır?

Adet döneminin 14. günü olduğunda beynin östrojen hormonunda ciddi bir artış görülür. Bu sırada hipofizden LH hormonu da artar. LH hormonu, yumurtlamayı sağlayan hormondur. Bu hormonun artışından yaklaşık 36 saat sonra ise ovuslasyon olur. Böylece gebelik olasalığı da artmış olur. LH hormonunun yükseldiği o dönemlerde her gün idrar testi yapılmalıdır. Adet döneminden 12 gün geçtikten sonra bu teste başlanmalıdır.

Öncelikle adet döngünüzün süresini bilmeniz gerekir. Bu süre, adet kanamasının ilk gününden bir sonraki adet kanamasının başlamasına kadar geçen gün sayısıdır. Eğer adet döngünüz düzensizse son 3 ay içindeki en kısa adet döngünüzü baz alarak ovulasyon testini uygulayın. Adetiniz 28-30 günde bir düzenli şekilde oluyorsa, adet kanamasından 14-15 gün sonra ovulasyon testine başlayabilirsiniz. Eğer 35-40 günde bir (düzensiz) adet görüyorsanız, adet kanamasından 17-20 gün sonra ovulasyon testini uygulayabilirsiniz. Test sonucunda yumurtlama işaretini görene kadar yani test pozitif çıkana kadar her gün yeni bir test uygulamanız gerekir.

ovulasyon-testi-nedir

Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

Bu test de tıpkı evde uygulayabileceğiniz idrarla yapılan gebelik testlerine benzer. Bir kabın içindeki idrarınızdan test çubuğuna idrar pipeti ile 4-5 damla akıtın. 5 dakika kadar bekleyin. Test çizgisi kontrol çizgisi ile eşitse ya da daha yoğun belirginlikte ise hamile kalmaya en elverişli gündesiniz demektir. Eğer test çizgisi görünmezse ya da kontrol çizgisinde az belirginlikte ise henüz hamile kalmaya uygun günde değilsiniz demektir. Ayrıca bu test hamilelik şansını artırmak için kullanılan bir test olduğundan hamileliği önlemek ya da hamilelikten korunmak amaçlı yapılamaz. Çünkü spermin kadın cinsel organında yaşama süresi 2-3 gündür. Dolayısıyla siz Lh-pikinizi yani yumurtlama gününüzü hesaplamış olsanız bile hamile kalma olasılığınız var demektir. Bazı hormon ilaçları test sonucunu etkileyebileceğinden testi yapmadan önce herhangi bir hormonal ilaç kullanmamanızda fayda vardır. Bunun dışında ağrı kesiciler, antibiyotikler, gebeliği önleyici doğum kontrol hapları test sonucunda bir değişiklik yapmaz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git