Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir ?

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir ?
5 Mart 2017 tarihinde eklendi, 464 kez okundu.

Otomatik ödeme talimatı nedir ve nasıl verilir ? Banka hesabı veya kredi kartı aracılığı ile fatura ödemeleri ve para transferlerinin yapılabildiği düzenli ödeme işlemleri, otomatik ödeme talimatlarını oluşturur. Üstelik otomatik ödeme talimatı ile faturaların son ödeme tarihi takip edilmeden otomatik ödeme sağlanır. Elektrik, doğal gaz, su, telefon, internet, televizyon faturaları ve SGK Prim, kira ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Ayrıca her ay düzenli yapılan havale veya EFT işlemleri için de otomatik ödeme talimatı vermek mümkündür.

Faturaların otomatik ödeme talimatı ile ödenmesinden dolayı gecikme yaşanmayacağı için gecikme faizi de alınmayacaktır. Üstelik ödenen faturaların dekontlarına banka hesabı ve kredi kart ekstresinden kolayca ulaşılabilir.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Hemen hemen bankaların hepsi otomatik fatura ödeme talimatları almaktadır. Ancak bankalar anlaştığı kurum için ödeme talimatı alabilir. Bu yüzden faturaların her bankadan ödenmesi mümkün olmayabilir.

Otomatik fatura ödeme talimatları banka hesabından veya kredi kartından verilebilir. Otomatik ödeme talimatı ise banka şubeleri, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil uygulama ve ATM’lerden oluşturulabilir. Otomatik fatura ödeme talimatlarında belge gerekmemektedir. Bankaya fatura abone numaralarını iletmek yeterli olacaktır. Havale ve EFT için otomatik ödeme talimatlarında ise genellikle IBAN ve hesap sahibinin isim soyisim bilgileri istenmektedir.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Tıpkı otomatik ödeme talimatı verildiği gibi banka şubeleri, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil uygulama ve ATM’lerden otomatik ödeme talimatları iptal de edilebilir. Otomatik ödeme talimatları iptalinde form veya evrak olmadan iptal işlemi yapılabilir.

Otomatik ödeme talimatları bütçe takibinin kolaylığını sağladığı gibi, fatura ödeme gecikmelerinden kaynaklanacak faiz gibi ekstra masrafları da engellemiş olur. Ayrıca otomatik ödeme talimatları için pek çok bankanın cazip kampanyaları da mevcut. Bunların başında kredi kartı kullanım ücreti ve hesap işletim ücreti muafiyeti gelmektedir. Bazı bankalar havale ve EFT otomatik ödeme talimatlarında işlem ücreti de almamaktadır.

Bankaya Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ?

Eğer aşağıdaki bankaların müşterisi iseniz müşteri temsilciniz ile iletişime geçerek kolay bir şekilde bankaya otomatik ödeme talimatı verebilir veya verdiğiniz talimatı iptal edebilirsiniz.

Akbank, albaraka, abank, anadolu bank, bankasya, burgan bank, denizbank, fibabank, qnp finansbank, garanti bankası, halkbankası, hsbc, işbankası, kuveyt türk, odea bank, teb, ıcbc bank, vakıfbank, yapıkredi, ziraat bankası, şekerbank

Bankası Otomatik Ödeme Talimatı Dilekçe Örneği

Aşağıdaki bankası otomatik ödeme talimatı dilekçe örneği, tüm bankalar için geçerlidir. İster müşteri temsilciniz ister interaktif kanallardan isterseniz de şubeye dilekçe vererek oluşturabilirsiniz.

Tarih
BankaAdı________ Şubesi Müdürlüğüne;
Şubenizdeki _____ no’lu hesabımdan, _____  numaralarındaki _____ faturalarıma süresiz olarak otomatik ödeme uygulanması için gereğinin yapılmasını arz ve rica ederim.
Ad Soyad
İmza

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git