Östaki Borusu Tıkanıklığı Bitkisel Çözüm Önerileri

Östaki Borusu Tıkanıklığı Bitkisel Çözüm Önerileri
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 637 kez okundu.

Kulak burun ve boğaz konusunun önemli bir parçasıdır. Burnun arka kısmında, geniz bölgesi ile orta kulak arasında köprü görevi gören ve bu ikisini bağlayan bir kanaldır. Bölgede oluşan salgıların genze akarak iletilmesini sağlar ve ayrıca orta kulağın hava olması görevini de üstlenir.

Geniz eti büyümesi, sinüzit, grip ve nezle gibi ya da daha ciddi solunum yolu enfeksiyonları gerçekleşmesi durumunda östaki borusunun tıkanması muhtemeldir. Hastalık geçmesi durumunda tıkanıklık geçer.

Östaki borusu fiziksel bir tıkanıklık oluşması durumu kulağa ciddi hasar verir. Uğultu, işitme kaybı ve çınlama görülebilir. Hatta ani basınç değişimleri yaşarken kulak zarı yırtılabilir. Sakız çiğnemek, balon şişirmek ve esnemek östaki borusu tıkanıklığını engelleyen davranışlardan bazılarıdır.

Her şeye elbette tıpta çare vardır. Ancak ciddi operasyonlar geçirmeden önce bir uzman kontrolü altında bilinen bitkisel çözüm denemekte yarar vardır. Öncelikle tıkanıklığın uzun süreli mi yoksa kısa süreli mi olduğunu kavramakta fayda var. Mesela gripten kaynaklı tıkanıklıklar geçici ve kısa sürelidir. Grip tıkanıklığını, eğer kokulara karşı bir alerjiniz yoksa, mentol içerikli ürünleri kullanarak kısa süreli önleyebilirsiniz. Yastığınıza veya kıyafetinizin omzuna nane yağı damlatabilirsiniz. Ferahlık verir, genzin akmasını sağlar ve östaki borusundan hava geçmesini kolaylaştırır. Ayrıca mentol özelliği bakterileri önler.

Tıkanıklık oldukça zor bir durumdur, bulunduğunuz ortamın nemi tıkanıklığı tetikler. Buhar solumak ya da buhar makinesi kullanmak da fayda vardır. Eğer makineniz yoksa petek üzerine birkaç damla nane yağı damlatarak bir tas su koymanız odadaki nem adına önemli bir davranıştır. Geniz eti doğuştan gelen bir sorun ise çözümü alınmasıdır. Ancak alerjiye bağlı et büyümesi yaşıyorsanız tere otu yemeniz önerilir. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için zamanı ve miktarı yoktur. Abartmadan tüketmekte fayda var. Ekinezya enfeksiyona bağlı tıkanıklığı önler. Günde üç kere bir ya da iki çay kaşığı alınabilir. Tüm bunlara ek olarak direkt olarak östaki borusu tıkanıklığı önlemek için iki tatlı kaşığı göz otu, iki tatlı kaşığı mürver çiçeği ve yine iki tatlı kaşığı sığır kuyruğunu karıştırarak çay demler gibi demleyin. Günlük olarak içebilirsiniz. Tıkanıklık oranına bağlı olarak daha fazla tüketebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git