Orhan Kemal Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

Orhan Kemal Müzesi – Beyoğlu / İstanbul
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 317 kez okundu.

İstanbul’un en güzel müzelerini gezmeye devam ediyoruz. Sıradaki müze çok kıymetli yazar Orhan Kemal’in anısına açılmış müze olan Orhan Kemal Müzesi. İstanbul Beyoğlu’nda Orhan Kemal’in anılarını canlı tutabilmek amacıyla açılan bu müze yazarın hayatıyla ilgili pek çok ana tanıklık etmenizi sağlıyor. Müze Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü tarafından açılmıştır. Bu güzel müzeyi yazımızın devamında tüm detaylarıyla tanıtmaya devam edeceğiz.

Orhan Kemal Hakkında Bilgi

Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından biri olan ve her zaman eserleriyle ölümsüz kalacak Orhan Kemal yazılarındaki gerçekçi ve topluma dayalı tarzıyla kalbimizde önemli bir yeri vardır. Toplum için sanat anlayışının hakim olduğu yazılarında işçi kesimini, yoksulu, öğrencileri gerçekçi dille yansıtmıştır. Baba Evi, Ekmek Kavgası eserleri en bilinenleridir. Usta yazarın 27 roman, 19 öykü kitabı vardır. 1970 yılında hayatını kaybeden yazarımızın pek çok eseri televizyona veya sinemalara yansıtılmıştır. Yazılarındaki akıcı diliyle karmaşıklık yaratmadan insanların sorunlarına, toplum insan ilişkilerine eğilmiş kıymetli yazardır.

Müzede Neler Var ?

Müzede Orhan Kemal ile ilgili pek çok eşyaya, eserlerine, yazılarına ulaşabilirsiniz. Müzede en çok dikkat çekenler yazarın kullandığı eşyalar. Kitapseverler yazarın hayatının anlarına eşyalarıyla tanık olarak yaşadıkları heyecanını yaşamaktadır. Müzede öldüğü gün yüzünden alınan maskeden kullandığı daktiloya kadar pek çok eşyası bulunmaktadır. Gözlükleri, fotoğrafları, mektupları da müzede yerini almıştır. Cezaevi mektuplarından birinde yazan ‘Işık üzülmesin, çıkınca bisikletini alacağım’ cümlesi müzeyi ziyaret edenleri duygulandırmaktadır. Bu üç katlı binada İkbal Kahvesi adında bir kahve bir de kitaplık bulunmaktadır.

Orhan Kemal Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müze Pazar günleri hariç haftanın her günü açıktır. 10.00-18.00 saatleri arasında müzeyi dilediğiniz kadar gezebilirsiniz.

Müze giriş ücreti öğrenciler için 5 lira, tam bilet ise 10 liradır.

Orhan Kemal Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Kılıçalipaşa Mah. Akarsu Yokuşu Sk. No: 30 – Beyoğlu / İstanbul

Telefon: (0212) 252 88 38

Müze adres olarak çok bilindik bir yerdedir. İtalya Konsolosluğu’na da çok yakın olan bu müzeye ulaşmada Beyoğlu’na geldikten sonra bir sorun yaşamayacaksınızdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git