Ön Ödemeli Kart Nedir ?

Ön Ödemeli Kart Nedir ?
5 Mart 2017 tarihinde eklendi, 181 kez okundu.

Ön ödemeli kart nedir ? Kredi kartı, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi, konut kredisi derken ön ödemeli kartlar da tüketici ihtiyacı doğrultusunda bankaların sunmaya başladığı hizmettendir. Ön ödemeli kart (Prepaid Card), yüklenilen para sayesinde harcama yapabilmeyi sağlayan bir karttır. Özellikle internet üzerinden alışveriş yapanların tercihi olmaktadır. Böylelikle kullanıcı istediği tutarı ön ödemeli kartına yükleyerek, kartta bulunan tutara göre harcama yapabilir. Nakit banka kartı ile kredi kartına benzese de tek farkı, harcamak istenilen tutarın önceden karta yatırılmasıdır. Yani ön ödeme yapıldıktan sonra ön ödemeli kart kullanmaya hazır hale gelir.

Ön Ödemeli Kart Kullanımı

Ön ödemeli kartlar her ne kadar internet alışverişlerinde tercih edilse de tüm alışverişlerde de kullanılabilen bir karttır. Yani internet alışverişinin yanı sıra fiziki harcamalarda da POS cihazlarında kullanılabilmektedir.

Ön ödemeli kartla yapılan harcamalar, gelir ve gider olarak tıpkı banka hesabı gibi kontrol edilebilir.

Ön ödemeli kartlar, yüklenecek para ile birlikte başkasına hediye de edilebilir. Ön ödemeli kartların hediye olarak kullanımı oldukça fazladır.

Tıpkı hediye kartı gibi harçlık kart olarak kullanımı da ön ödemeli kartlar da geçerlidir. Böylece gençler hem kart kullanımı hem de harcama yapmayı öğrenebilir.

Ön Ödemeli Kart Nasıl Alınır ?

Ön ödemeli kartlar bankaların yanı sıra Migros ve CarrefourSA gibi büyük marketlerde de satılmaktadır. Ancak ön ödemeli kartlarda iki tip kart bulunur. Birisi kullan-at, diğeri ise kullan-doldur karttır.

Kullan-at

Hediye kart ve harçlık kart olarak kullanılabilen kullan-at kartların ömrü içine yüklenen para bitene kadardır. Yüklenen paranın bitmesi durumunda kart tekrar kullanılamaz.

Kullan-doldur

Bu tip ön ödemeli kartlar bir nevi kontörlü telefon kartlarına benzetilir. Karta yüklenen para bittiğinde veya azaldığında tekrar yükleme yapılır. Bu kart daha sonra tekrar kullanılabilir.

Ön Ödemeli Kart Sistemleri

18 yaş altı ön ödemeli kart ve işbankası, ptt, garanti, visa, passolig, paykasa, ukash, paysafecard, paypal, skrill, astropay

Paykasa

Ön ödeme sistemine sahiptir ve online olarak kullanılabilir. Online ödemelerin hızlı bir şekilde arttığı bu dönemde bu gibi sistemlerin kullanımı güvenlik nedeniyle arttı.

Ukash

Birleşik Krallığa bağlı güvenlik ve elektronik kart firmasıdır. 2006 yılında kurulan şirketin sisteminde şifre güvenliği sağlama özellikleri vardır.

Paypal

İnternet üzerinden kullanılabilen online ödeme platformudur. İsterseniz kredi kartı kullanabilir isterseniz kredi kartı kullanmadan güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz kişinin hesabına e-posta aracılığıyla para transferi yapabilirsiniz.

Astropay

Binlerce alışveriş sitesi üzerinden güvenli bir şekilde astropay sayesinde alışveriş yapabileceğiniz sanal karttır.

Skrill

Hesabınıza banka kartı veya kredi kartı üzerinden para aktarabilir ve bu kart aracılığyla alışverişlerinizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git