Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?
17 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.063 kez okundu.

Omuz ağrısı her yaş grubunda görülen bir rahatsızlıktır. Omuz ağrısının yaş yada cinsiyet ile bir alakası kesinlikle yoktur.  Özellikle çocuklarda yaşanılan omuz çıkması, düşme, yaralanma, yıpranma gibi olaylar çocuklarda görülen omuz ağrısının nedenleri arasında gösterilmektedir. Omuzdaki tendon ve kasların zayıflaması da yine omuz ağrısına yol açabilmektedir. Ayrıca siz omzunuzu zedeleyecek davranışlarda bulunmasanız bile omuzun çok fazla kullanılması da omuz ağrılarına yol açar. Ayrıca sadece omuzun çok fazla kullanılması omuz ağrılarına yol açmaz, günlük hayattaki yaşadıklarınız da omuz ağrısı nedeni olmaktadır.

Yetişkin insanlarda görülen omuz ağrılarının asıl sebebi omuzdaki harekete yardımcı kasların zayıflaması ve işlevini yerine getirirken zorlanmasıdır. Omuzlarda bulunan sıvı dolu keselerde zamanla iltihaplanmalar görülebilir. Bu iltihaplanmalar ağrıya neden olur ve omuz ağrısı başlar. Yaşı ilerleyen kişiler ve sporcular da bu iltihaplanmaya bağlı ağrılar çok sık görülür. Ayrıca tendon yırtıkları da omuz ağrılarına neden olmaktadır. Düşmeye bağlı zedelenmeler, kazalarda oluşabilecek yırtıklar ve sakatlanmalar tendon yırtıklarına hatta kopmalarına kadar ilerleyebilir ve çok ciddi omuz ağrıları yaşanır.

 • Bursit denilen kemiklerde bulunan su dolu kesecikler mevcuttur. Bu keseciklerin çok fazla harekete sonucu kullanılması ile bu keseciklerde iltihap sorunu meydana gelir. Bu durumda da omuz ağrısı sorunu yaşanır.
 • Kas ve kemikleri bağlayan yere tendon denir. Tendonların yıpranması ile beraber bazı yerlerde ağrılar meydana gelebilir.
 • Kolumuzu kaldırdığımız zaman omuz sıkışması sorunu yaşanır. Bu omuz sıkışması sorunu da beraberinde omuz ağrısını oluşturur.
 • Özellikle yaşlı insanlarda düşme sonucu yaşanan omuz kırılması, omzu çıkması gibi hastalıklarda omuzda ağrı sorunun yaşanmasına neden olur.
 • Omuz ağrısının diğer nedenleri arasında ise omuz üstünde yatma, çok fazla omuz hareketlerinde bulunma, omuz üstünde düşme gibi durumlarda yer alır.

Hareket edememeye kadar ilerleyebilen omuz ağrısı zamanla ağrı artması, şişmeler ve sertleşme gibi rahatsızlıkların baş göstermesine neden olur. Omuz sıkışmasının da ağrıya neden olduğu açıkça bilinmektedir. Yüzme, voleybol oynama ve tenis gibi sporları yapan kişilerde omuz sıkışmasına bağlı omuz ağrıları çok sık görülür. Kireçlenmeye bağlı omuz ağrısı belirtileri ise omuz şişmesi, omuz çevresinde şiddetli ağrı ve sertlik, ayrıca dinmeyen kas ağrılarıdır. Eklemlerdeki iltihapların boşaltılarak doğru tedavi yöntemiyle kireçlenme rahatsızlığına bağlı tedaviler uygulanabilmektedir. Genetik olarak donuk omuz rahatsızlığı olan kişiler yani omuz hareketleri çok kısıtlı olan kişilerde görülen omuz ağrıları ortaya çıkar. Omuzu daha önceden çıkmış kişilerde de omuzun tam yerine oturtulamaması ve bu omuz çıkmasına bağlı artrit oluşumu omuz ağrısını artırabilmektedir. Yaşı ilerlemiş kişilerde görülen omuz kırıkları ise tedavi kolay olmayan omuz ağrılarına sebebiyet vermektedir. Yaşı küçük olanlarda ise omuz kırıkları trafik kazalarında ve spor ile uğraşan kişilerde çok görülmektedir. Omuz kırıkları şiddetli ağrılara ve kramplara, şişliğe neden olmaktadır.

Omuz ağrısının nedenleri arasında kaslarda ve yumuşak dokularda meydana gelen hasarlardır. Omuz ağrısı kişinin sürekli olarak aynı hareketi yapmasına bağlı veya uzun süreli olarak aynı konumda çalışmasına bağlı olarak meydana gelebilir. Başlarda hafif olarak kendini hissettirmesine rağmen ilerleyen zamanlarda kişinin günlük yaşamını zorlaştırıcı şekilde kendini gösterir. Omuz ağrısının ilerlememiş durumlarında mutlaka bir doktora başvurulması ve buna bağlı tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir.

Omuz Ağrısı Belirtileri

Omuz ağrısının belirtileri arasında omuzu yukarı doğru kaldırırken yaşanan ağrı, omuzda hareket etme gibi sorunlar belirtiler arasında yerini alır. Omuz ağrısının diğer belirtileri arasında ise, omuzun kaslarında şişkinlik, morarma, sivilce oluşumu, kızarıklık gibi belirtilerde yer alır. Ayrıca omuz ağrısında yaşanan zonklama da ağrının belirtileri arasında yerinir alır. Omuz ağrısı yaşanırken meydana gelen belirtiler arasında genelde ilk başta omuzda sızlama şeklinde ağrı meydana gelir. Daha sonra omuz hareketleri yaparken yeterli şekilde omuzu hareket ettirmeme durumu da yer alır. Bunun yanında omzun şişmesi, kırmızı olma gibi belirtilerde yer alır. Omuz ağrısı kendini farklı şekillerde de gösterebilir ;

 • Eşyaların kaldırırken zorlanılması
 • Kişinin kollarını kullanırken her zamankinden fazla zorlanması
 • Eklemlerde meydana gelen şişlik ve ağrılar
 • Kişinin dinlenme halindeyken geceleri omuz ağrısı çekmesi

Omuz Ağrısı Tedavisi

Omuz ağrısı tedavisi için pek çok farklı tedavi yöntemi uygulanabilir fakat bunların içinde en bilinen yöntem ağrıyan bölgeye soğuk veya sıcak kompres uygulanarak bölgedeki kasların güçlenmesine bağlı olan tedavi yöntemidir. Omuz ağrısı genellikle bu bölge için yapılan ters hareketler ile meydana gelir. Fakat omuz ağrısının ciddi olarak meydana gelme nedenleri arasında omurilik sıkışması, kalp, akciğer ve bu bölgede meydana gelen sorunlardır. Köprücük kemiği kırığı, köprücük kemiğine alınan darbe kemiğin kırılmasına yol açarak omuzlarda sorun oluşmasına ve buna bağlı olarak omuz ağrısına neden olmaktadır. Kalp krizinin yarattığı etki çok kuvvetli olduğundan dolayı omuzlara kendini hissettirebilir.

Omurga incinmesi; omurga da meydana gelen incinmeler den dolayı omuz ağrısı hissedilir derecede kendini gösterecektir. Safra kesesi hastalıkları; safra kesesinde meydana gelen rahatsızlıklar özellikle sağ omuzda ağrıya neden olabilir. İltihaplanmalar, özellikle diyafram bölgesinde meydana gelen iltihaplanmalar omuz bölgesi için sorun oluşturabilecek türdendir. Omuzun ayrılması, köprücük kemiği ve kürek kemiği arasında ayrılma veya aradaki bağın darbe sonucunda kopmasından kaynaklı olarak omuzda kendini hissettiren ağrıdır. Güçlü bir darbe alınması sonucunda meydana gelir.

Buz

Buz uygulaması hem kolay bir yöntem olmakta hemde kan akışını düzenlediği gibi aynı zamanda kaslara da fayda sağlayarak kasların daha rahat bir hal almasını sağlamaktadır. Bunun için omuzda ağrı olan bölgeye buzu (uygun bir havluya sarılmış buz) uygulamak yeterli olmuş olacaktır. Aynı zamanda ağrı olan bölgede buz küplerinin sadece 10 dakika bekletilmesi sizin için yeterli olmuş olacaktır.

Sıcak Su

sıcak suda bazen fayda veriyor. Sıcak suyun altında sabun yardımı ile kasların açılması için yıkayınız.

Egzersiz

Sırf ağrılarınız var diye hareketsiz bir şekilde gün boyu durmayı sakın ama sakın düşünmeyin. Gün içerisinde egzersiz hareketler sergileyerek vücudunuzun esneklik kazanmasına ve böylece ağrılarınızın dinmesine yardımcı olmuş olun. Aşağı ve yukarı olmak üzere omzunuzu hafif bir şekilde hareket ettirmeniz bile size çok iyi gelecektir. Günde aralıklı olarak birkaç defa bu hareketi yapmanız oldukça çok işinize yarayacaktır.

Masaj

Masaj her koşulda herkese iyi gelen en güzel yöntemlerden bir tanesidir. Omuz ağrısı sorunu için en iyi tedavi masajdır. Kaliteli zeytin yağı ile omuz kısmına masaj yapıldığı zaman kaslar daha gevşeyeceğinden ağrı sorunu ortadan kalkacaktır. Ayrıca ağrı kesici olan bir krem ile ağrı olan kısıma masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Hafif dokunuşlar ile yapacağınız masaj ağrının olduğu bölgede rahatlama hissi yaratacaktır.

Biberiye yağı

Omuz ağrısı tedavisinde biberiye yağı dediğimiz yağ içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bunun için bu yağı suyun içerisine koyup kaynattıktan sonra yaklaşık 30 dakika kadar beklemek gerekir. Ardından bir beze sürülen bu yağ omuz bölgesine sürülür ve ardından boğaz kısımlarına da sürülerek ağrıların dinmesi için kullanılır. Günde iki kez olmak koşulu ile sıcak bir şekilde bu kompleks uygulanır.

Stressiz yaşam

Omuz ağrısının bazı nedeni ise fazla strestir. Eğer ki sürekli stres altında olan biriyseniz muhakkak böyle bir ortamdan uzak kalmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yoksa ömür boyu bu ağrıdan kurtulamazsınız. Stres ne yazık ki her şeye sebep olabildiği gibi bu ağrıya da zemin hazırlayan kötü bir şeydir. Stres vücut içerisinde gerginlik oluşturarak kaslarda ağrı oluşmasına meyil vermektedir.

 • Daha sonra omuzda meydana gelen hareket kısıtlamalarına karşı yapılması gereken sıcak su ve sabunla omuz kısmını yıkamaktır. Bu da omuz ağrısı için faydalı olacaktır.
 • Ayrıca omuz ağrısı için bazı hareketler vardır. Bu hareketler ise, kollarınızı sık sık omuz seviyesinden yukarı kaldırınız.
 • Kollarınızla ağır yük, ayrıca zorlanacak hareketler yapmayınız.
 • Otururken kollarınızı bir deste üzerine koyunuz. Eğer omzunun ağrıyorsa diğer tarafta yatınız. Omuz üzerinde yatmak tehlikelidir.
 • Bütün bunların yanında omuz ağrısı için kas gevşetici kremlerde faydalı olacaktır.
 • Son tedavi önerimiz ise ilaçtır. Ağrı kesici ilaçlarla omuz ağrısı sorunu ortadan kalkacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git