Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
5 Mart 2017 tarihinde eklendi, 255 kez okundu.

Ölen kişinin kredi borcu ne olur ? Kredi çekip, borcu bitmeden vefat edenin kredi borcu ne olacağı akıllarda hep soru işareti olmaktadır. Bu durum kredi sahibinin hayat sigortası yaptırıp yaptırmamasına bağlı olarak değişmektedir. Öyle ki, hayat sigortası yapılan kredi de kredi sahibinin vefat etmesi durumunda borcu sigorta tarafından ödenebilir. Ekstra masraf gibi görünen bu sigorta, aslında böylesi durumlarda oldukça işe yaramaktadır. Özellikle vadesi uzun olan konut kredilerinde ve yüksek ödemeleri olan kredilerde hayat sigortası yaptırılmalıdır.

Hayat Sigortası Olan Kredi

Konut kredisinin yanı sıra ihtiyaç ve taşıt kredileri için de sigorta yapılmaktadır. Zorunlu olmamakla birlikte bankalar genellikle yapılmasını tavsiye eder. Hayat sigortası kişinin borçlarını ödemekle yükümlü olup, vefat olması durumunda tüm borçlar sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Ancak kredi sahibinin intihar gibi şüpheli durumla ölmesi durumunda şirket sigorta ödemesi yapmayabilir. Aynı durum kredi kullanırken, hastalığı olan ve bunu poliçede belirtmeyenler için de geçerlidir.

Sigorta şirketi, ölen kişinin toplam borcunu ödeyeceği için daha önce ödeme yapılan kredi miktarı sonra mirasçılarına ödenebilir. Bunun için ölüm belgesi ve veraset ilamı ile birlikte bankaya başvurmak gerekir.

Hayat Sigortası Olmayan Kredi

Hayat sigortası yapılmayan kredi ödenirken, kredi sahibinin ölmesi durumunda yasal varisleri ölen kişinin tüm borçlarını ödemek zorundadır. Miras dağıtıldığı gibi borçlar da dağıtılır. Eğer ödeme yapılmak istenmiyorsa reddi miras yapılabilir. Eğer hayat sigortası yapılmayan kredi sahibinin ödediği kredide kefil var ise, kredi sahibinin ölmesi durumunda borç kefilden istenir. Bu yüzden hayat sigortası kredi alırken yapılmalıdır. Kredi sahibi sel, deprem gibi doğal afetlerden ötürü ölürse, borcun silinmesi söz konusu olmaktadır.

Kredi Kartı Borcu

Tıpkı kredilerde olduğu gibi kredi kartı borçlarında da vefat eden kişinin sigortası olması durumunda borcu sigortadan ödenir. Ancak ödenecek tutar poliçede bildirilen teminat tutarı kadardır. Bu tutardan sonra borç kalırsa, gene ölen kişinin mirasçılarından istenir.

Yargıtay Kararı

Kredi çektikten bir süre sonra hayatını kaybeden bir vatandaşın yakınları mahkemeye başvurması üzerine yargıtay emsal karar vererek “ölen kişinin kredi borcunu sigorta şirketi öder” dedi.

Vefat eden kişinin kredi kartı borcu silinir mi ve bankadan kredi çeken kişi ölürse ne olur ile ilgili yargıtayın verdiği bu kararı sizde emsal alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git