Okaliptus Yağı Faydaları Nelerdir ?

Okaliptus Yağı Faydaları Nelerdir ?
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 453 kez okundu.

Birden fazla alanda çeşitli şekillerde kullanılan bir bitkidir okaliptüs bitkisi. İlk üretilen bölge olarak Avustralya olduğu bilinmektedir. Ülkemizde ise Akdeniz’in verimli kıyılarında yetişen bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen yağ ise okaliptüs yağıdır. Bu yağ parfümeri, kozmetik, bakım ürünleri, kremler, sabunlar vb alanlarda kullanılmaktadır. Nezle, bronşit, sinüzit, grip vb gibi rahatsızlıklara birebir etki gösterdiği için ilk kullanılan yağ türüdür. Peki bu denli kullanış şekli olan okaliptüs yağının faydaları, zararları, kullanım alanları, bu yağ ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler, fiyatı ve kullanılabilecek okaliptüs maskeleri nelerdir? Bu soruların cevapları için bunların ne olduğunu teker teker ele almak gerekir.

Antiseptik bir özelliğe sahip olan Okaliptüs yağı ile enfeksiyon gösteren hastalıkların tedavisi için kullanabilirsiniz. Üstelik bu hastalıkların haricinde sinüzit için bilinen en etkili yağdır. Sinüzit sorunu yaşıyor iseniz aşağıda verilen yöntemi adımları ile uygulamanız bu sorundan kurtulmanızı sağlayacaktır. Öncelikle bulundurmamız gereken malzeme listesine bir göz atalım:

Okaliptüs Yağı Sinüzit İçin Nasıl Kullanılır ?

 • 3-5 litre su
 • 50 ml (yaklaşık yarım su bardağı kadar?)
 • 1 tatlı kaşığı deniz tuzu

Yukarıda verilen malzemeleri temin ettikten sonra suyu kaynayıncaya kadar ısıtıyoruz. Kaynayan suyu genişçe bir kovaya aldıktan sonra içine yağ ve tuzu ekleyin. Karışım hazır olduktan sonra kovaya yüzünüzü yakın tutun, yakınlık sağlandıktan sonra başınızın üstüne bir havlu serip karışımın buharını iyice solumanızı sağlayın. Bu işlemi iki günde bir yapmanız kâfi. Eğer vakit sorunu yaşıyor iseniz haftada bir olacak şekilde de yapabilirsiniz.

Sinüzit için okaliptüs yağı kullanarak uygulayabileceğiniz bir diğer kür ise şudur;

Okaliptus Yağı Kürü Malzemeler;

 • Bir tatlı kaşığı ozon yağı
 • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Bir tatlı kaşığı Okaliptüs yağı

Peki, okaliptus yağı kürü nasıl hazırlanır ? Verilen malzemeleri belirtilen oranlarda karıştırın. Daha sonra oluşan karımı kulak temizleme çubuğu ile çok olmayacak şekilde burun deliklerinize sürün. Daha sonra soluyacağınız bu yağı 15 dakika sonra yıkayıp durulayınız. Bu kürü üç günde bir tekrar etmeniz sinüzit sorununun çözümü için yeterli olacaktır.

Bir püf noktası daha! Sinüzit için hazırladığınız bu suyu, soğuduktan sonra deride meydana gelen kızarıklık, çıban, siğil, yara veya kesikler için kullanabilirsiniz. Bu su ile yıkayacağınız derinizde adı geçen cilt kusurları bu sayede bir daha rastlamayacaksınızdır. Çünkü iyi bir bakım yağı olma özelliği sayesinde derinizde doku onarımına yardımcı olacaktır.

Okaliptüs Yağı Saç Bakımı

Yoğun çalışma temposuna ayak uydurmaya çalışırken yaşanılan stres, sıkıntı, yıpranma ve saç dökülmesine sebebiyet verir. Ayrıca yanlış kullanılan krem, şampuan, boya vb gibi kozmetik ürünleri saçın köklerine kalıcı zarar verirken, maşa, düzleştirici ve fön gibi işlemlerde saçın kırılmasına, yıpranmasına ve dökülmesine neden olur. Bunun olmaması için acilen önlem alıp saç bakımı yapmak gerekir. Fakat doğru bakımı yapmak da ayrı bir önem gerektirir. Bu nedenle en sık kullanılan yollardan biridir bakım yağları. Doğal ve saça fayda sağlaması nedeniyle ilk olarak başvurulan noktadır. Tüm bu sorunların önüne geçmek için kullanabileceğiniz yağların başında okaliptüs yağı bulunmaktadır. Bu yağı doğru bir şekilde kullanarak istediğiniz etkiyi sağlayabilirsiniz. Okaliptüs yağı içeren birkac maskeden saçınıza en uygun olanı yaptığınız takdirde zamanla kepek oluşumunu durdurur, bakterileri yok eder ve sağlıklı uzayan saçlar elde edersiniz. Bu saçlara sahip olabilmek için her saç tipine uygun bu kürü uygulayabilirsiniz. Bu kür için;

Okaliptüs Yağı Saç Maskesi Malzemeler

 • Sıcak banyo suyu
 • Bir fincan okaliptüs yağı
 • Bir fincan çörek otu yağı

Genellikle banyodan banyoya kullanılan okaliptüs yağı etkisini bu şekilde daha iyi tesir eder. Sonra sıcak banyo suyuna (yaklaşık bir kova içi baz alınarak), okaliptüs ve çörek otu yağlarını ekleyin. 3-5 dakikalık bir bekleme süresinin ardından saçlarınızı bu şu ile yıkayın. Yıkadığınız saçları 10 dakika beklettikten sonra durulayınız. Her duş esnasında güvenle uygulayabileceğiniz bir uygulamadır. Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız;

Okaliptüs Yağı Saç Kürü Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • İki tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Bir tatlı kaşığı okaliptüs yağı

Verilen malzemeleri belirtilen oranlarda karıştırın. Daha sonra bu yağ karışımını saçınıza eşit olarak uygulayın. Dipten uca masaj yaparak uygulayıp 1 saat bu karışımı saçlarınızda bekletin. Bu işlemi haftada bir kez olacak şekilde devam ettirin. Yaklaşık 3 ay sürdüreceğiniz bu kür ile istediğiniz tüm etkileri gözle görülür bir şekilde fark edeceksiniz. Saç dökülmesi duracak ve daha hızlı uzayan sağlıklı saçlar elde etmiş olacaksınız. Bu kürü aksatmadan devam ettirmeniz tüm bu etkileri hızlı bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.

Okaliptüs Yağı Kullanımı

Evli ve çocuklu ailelerde çocukların hijyen sorunları ile sürekli savaşılmaktadır. Parklardan, bahçelerden, oyun salonlarından, okul ve benzeri kurum kuruluşlardan oldukça fazla mikrop çocuklarınız ile iletişim hâlinde olur. Hatta bu nedenden ötürü evimizde dezenfekte ürünleri eksik etmeyiz. Fakat bunların sürekli olarak hayatımızda olması oldukça yüksek bir maliyet oluşturur. Diğer temizlik ve bakım ürünleri gibi değildir antiseptik özelliği olan dezenfekte ürünler daha tuzlu olmaktadır. Bu yüzden evde kendiniz dezenfektan yapabilirsiniz. Bunun için:

 • Püskürtme özelliği olan bir şişe
 • 5 su bardağı su
 • 1 çorba kaşığı okaliptüs yağı

Bir kapta su ve yağı belirtilen oranlarda karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı püskürtme şişesine ekleyiniz. Geriye kalan sıvıyı lavabo ve tuvalet temizliği için kullanarak çok amaçlı bir dezenfektan yapabilirsiniz.

Okaliptüs Yağının Zararları ve Yan Etkileri

Direkt olarak cilde uygulanması tavsiye edilmez. Çok az bir miktarı dahi cildinizde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle zeytinyağı, badem yağı, badem yağı, jojoba yağı ve ozon yağı gibi ince yağlar ile seyreltebilirsiniz. Bu şekilde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca dikkat etmeniz gereken diğer noktalar;

 • Okaliptüs yağının buharının gözle temasından mutlaka kaçınmalısınız. Gözde bulanıklık, yanma, batma ve karıncalanma gibi etkileri görülmektedir.
 • Kesinlikle ağızdan tüketilmemesi gereken bir yağdır. Boğaz yollarında tahribata neden olabileceği gibi kronik sorunlara da sebebiyet insan üzerinde toksik etkiye neden olur.
 • Bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan bir yağ olan okaliptüs yağının nadiren, kusma, karın ağrısı, kasılma, baş ağrısı vb gibi etkiler yapmaktadır.
 • Hamilelik sürecinde olan ve emziren annelerin bu yağdan uzak durması gerekir.
 • Kronik rahatsızlık, kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları yaşıyorsanız okaliptüs yağı kullanmamalı ve uzak durmalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git