ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi – Yenimahalle / Ankara

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi – Yenimahalle / Ankara
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 453 kez okundu.

Günümüzde bilim ve teknoloji insanlığın en çok faydalandığı iki alan olarak dikkat çeker. Ülkemizde de bu durumun öncülerinden bir tanesi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Bilim ve Teknoloji Müzesidir. Bu yazımızda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Bilim ve Teknoloji Müzesi nerede olduğunu ve oraya nasıl gidileceğini araştıracağız. Yapılış amacı milattan önceki tarihlerden günümüze kadar kullanılan araç gereçlerin nasıl teknolojik olarak geliştiğini belgelemek ve bu gelişimin akışını gözler önüne sürmektir. Bu sebepten dolayı Orta Doğu Teknik Üniversitesi 2003 yılında Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin faaliyete sokmuştur.

Çalışmaları 2001 yılında başlanan Orta Doğu Teknik Üniversitesi çok eski tarihlerden günümüze kadar süren teknolojik gelişimler incelemektedir. İçerisinde bulunan dört farklı koleksiyonla Anadolu bilim ve teknoloji tarihine ışık tutmayı amaçlamıştır. Bahsedilen koleksiyonlar uygulamalı bilim merkezi, bilim ve teknoloji tarihi sergisi, ulaşım tarihi sergisi ve açık hava sergi alınır.

Bu yazımızda da bahsettiğimiz gibi 4 ayrı ana konumu açıklamak gerekmektedir. Bu ama konumlardan ilki bilim ve teknoloji sergisidir. Bilim ve teknoloji servisinde yaklaşık 9 adet personel bulunmakta ve hafta içi her gün sabah 9 ile akşam 17 arasında ziyaretçilerine kabul etmektedir. Hafta içi her gün ziyaretçi kabul eden bu alanın tek istisnası ilgili ayın ilk cumartesi sabah 11 ile 16 saatleri arasında açık olmasıdır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Müzesi Uygulamalı Bilim Merkezi adı verilen ve bilimi sevdirmeyi amaç edinen bir diğer sergi alanı bulunmaktadır. Burada her yaştan insanların ziyaret edebildi farklı fiziksel ve doğa olayları incelenir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Müzesinde bir diğer ama konumu ise gezegen evi gösterimleridir. Burada özel cihazlar ve güç kaynakları ile oluşturulan sistem sayesinde ziyaretçiler kendilerini uzayda hissedebilirler. Orta Doğu Teknik Üniversitesi dördüncü ve son konumu ise açık hava sergi alanıdır. Burası yaklaşık olarak 10000 metrekarelik bir alanı kaplar. Bu alan içerisinde farklı uçak, araba, lokomotif gibi materyaller sergilenir. Özellikle farklı modellerdeki arabalar ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi ile karşılanır. Bu sergi ile amaç ulaşım tarihinin seyrini misafirlerine sunmaktır.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi Fotoğrafları

Birçok bilim ve teknoloji düşkünü misafirlerin çektiği birbirinden harika fotoğrafları web’te bulmak mümkündür.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Hafta içi her gün sabah 9 ile akşam 17 arasında ziyaretçilerini büyük bir memnuniyetle kabul eden Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Müzesi bu misafirlerinden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Müzesi daha önce de bahsedildiği gibi sadece ilgili Ayın ilk cumartesi açıktır.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Üniversiteler Mh – Yenimahalle / Ankara

Telefon: 0312 210 60 43

Nasıl gidilir: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Müzesi üniversitenin kendini yerleşkesi içerisinde bulunduğundan buraya gitmek bir hayli kolaydır. Bunun için şahsi aracınız varsa Ankara Eskişehir yolu üzerindeki üniversiteye gelerek müzeye giriş yapılabilir. Bunun haricinde toplu taşıma kullanılarak Kızılay merkezinden hareket eden metrolarla yerleşkeye oradan da müzeye ulaşmak mümkündür.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git