Nuruosmaniye Camii – Fatih / İstanbul

Nuruosmaniye Camii – Fatih / İstanbul
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 407 kez okundu.

Yapımına 1748 yılında 1. Mahmud döneminde başlanan ve Osmanlının müthiş mimarisinin dışında 1755 yılında 3. Osman döneminde tamamlanan döneminin ilk barok tarzı mimarisi özelliğini taşıyan Nuruosmaniye camiisi Mustafa ağa tarafından Nur-i Osmaniye semtine yapılmıştır. Nuru osmaniye camiisi ile beraber  çeşme, kütüphane, hünkar mahlifi, imaret ve külliye yapılmıştır. Bu yapıların arasındaki medrese günümüzde yatılı kuran kursu olarak faaliyet göstermektedir.

Nuru Osmaniye Camii Mimari

26 metre çap ile Osmanlı’nın en büyük kubbelerinin birine sahip olan Nuruosmaniye Camii mimaride batıya kayan Osmanlı’nın ilk örneklerindendir. Nuruosmaniye Camii’nin bildirileri osmanlı’nın en ferah ve en aydınlık camisi olma özelliğini taşımaktadır. Bunun nedeni ise eteğindeki 32 pencerenin yanında toplamda 174 Pencereye sahip olmasıdır. Caminin mükemmel bir akustik düzenine sahip olmasının nedeni aynı zamanda Cami dengesini sağlayan mihrabın iki yanındaki döner terazi sütunlardır. Iki şerefeli iki minaresi ile 12 sütun üzerine nuruosmaniye Camii c ve s harflerini andıran kemerleri bulunmaktadır. Caminin avlusundan bahsetmek gerekirse nuruosmaniye Camii’nin avlusu u şeklinde iç ve dış 2 bölmeden oluşmaktadır. İç bölmesinde şadırvan bulunmayan dışarıda kalan abdesthanede bu ihtiyaç fazlasıyla karşılanır. Nuruosmaniye Camii 2 çıkışıyla birlikte Cağaloğlu ve Çemberlitaş arasında bir koridor görevi görür. Caminin Türbesi’nde yapımının tamamlandığı dönemin padişahı üçüncü Osman’ın annesi ve bazı Şehzadeler yatmaktadır.

Nuru Osmaniye Camii Kütüphanesi

Nuruosmaniye Camii diğer yapılardan ayıracak özelliğe sahip olan Barok tarzı caminin Muazzam olarak adlandırılan Kütüphanesi için de geçerlidir. Kütüphane diğerlerinin aksine iki katlıdır ve iki padişah döneminde de inşaatı sürdüğü için 2 döneminde eserlerini içinde bulundurmaktadır. Bunlar 7500 civarı yazma ve değişik farklı konularda eserler olarak göze çarpar. Kütüphanenin kullanımı hala aktiftir. Ortalama kütüphane boyutunda, 40 veya 50 kişilik okuyucu kapasitesi bulundurur. Günümüzde aktif olarak kullanıldığı söylense de kütüphanenin asıl kullanılan yeri ikinci katıdır. 1. kat imara açılmış ve bazı işyerleri kurulmuştur.

Nuru Osmaniye Camii Restorasyonu

Zaman içerisinde aşınmalar ve yapılanmalar nedeniyle cami Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2011 sonu 2012 başında Camii’yi Restorasyona sokmuştur. Bu restorasyonda cami baştan sona yenilenmiş ve gerekli bütün düzenlemeler yapılmıştır. Restorasyon esnasında enteresan bir olayda yaşanmıştır. Restorasyon çalışmaları devam ederken nuruosmaniye Camii’nin altında 19 ayrı tutulan ve aynı Yerebatan sarnıcına benzeyen bir su terazisi sistemi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sistem derhal Cami Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmış ve müzeye çevrilmiştir. Günümüzde hala müze olarak işlevini devam ettirmektedir. Dönemin gazetelerinde bu haber Nuruosmaniye’nin altında bir Nuruosmaniye daha çıktı olarak yer almıştır. 2012 yılındaki son restorasyondan sonra nuruosmaniye Camii’nin 255 yıllık Sırrı da böylelikle ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Nuru Osmaniye Camii Fotoğrafları

Nuruosmaniye Camii barok tarzda yapılmış Osmanlı Dönemi’ndeki ilk cami olduğu için ayrı bir önem taşır ve fotoğraflarıyla birlikte çok önemli bir mimari eser olarak dikkat çeker. Fotoğraflarını internette sıklıkla bulmak mümkündür. Barok tarzı muhteşem eseri görmek isteyen ziyaretçiler, öncesinde mutlaka bu fotoğrafları da  araştırmalıdır.

Nuruosmaniye Camii Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Nuruosmaniye Kütüphanesi Nuruosmaniye Camii Avlusu – Fatih / İstanbul 34440 Eminönü

Tel: (0212) 527 20 04

Nasıl gidilir: Fatih’te bulunduğu bölgeye adını vermiş olan cami Kapalıçarşı durağında tramvaydan inerek yürüme mesafesine sahiptir. Aynı zamanda İstanbul’un farklı semtlerinden kalkan otobüsler de buraya gider Bu otobüslerin hangileri olduğunu öğrenmek istiyorsanız belediyenin web sitesinden otobüs numaralarını bulmak mümkündür.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git