Nohut Pişirme Süresi

Nohut Pişirme Süresi
14 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 272 kez okundu.

Nohut pişirme süresi nedir ? Baklagillerin en önemli üyelerinden bir tanesidir. Ülkemizde çoğu yerde yetiştiriliyor. Ama daha çok iç Anadolu bölgesinde yetiştiriliyor. Mutfağımızın vazgeçilmez ürünüdür. Özellikle kış aylarında sıkça yapılır.

Nohutun Faydaları Nelerdir ?

Nohutun insan vücuduna birçok faydası vardır. Leblebinin ham maddesi olan nohut birçok yararı vardır. Kadınların dikkatini çeken kilo vermede etkisi olduğudur. Birkaç leblebi aldığında mide doygunluk hisseder ve uzun süre tok tutar. Ayrıca mide bulantısına da iyi geliyor. Bunun yanında enerji verici, kolesterolü düşürücü, lif içerdiği için bağırsakları çalıştıran ve kalp rahatsızlığına da iyi geliyor. Tansiyon düşürücü etkisi de vardır.

Nohut Kaç Dakikada Pişer ?

Nohut pişirme süreleri değişkenlik gösterebilir. Nohutları bir kap içerisinde üstünü basıncaya kadar su koyup bir gün bekletiriz. Bu yönteme nohut ıslatma denir. Islatma yöntemiyle nohut daha kısa sürede pişer. Çünkü nohutlar bir gün önceden şişmiş olacak ve yumuşayacaktır. Nohut ıslanması için 7 saat soğuk suda beklemesi yeterlidir. Eski düdüklü tencerede ıslatılmış nohut pişme süresi yaklaşık 30 dakikadır. Yeni model düdüklü tencerelerde bu süre biraz daha kısalmaktadır. Yani yeni model düdüklü tencerede ıslatılmış nohut pişme süresi 20 dakika ya da 25 dakikayı bulmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git