Nohut Kaç Saat Suda Bekletilmeli ?

Nohut Kaç Saat Suda Bekletilmeli ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.600 kez okundu.

Nohut kaç saat suda bekletilmeli ? Kış mevsiminin vazgeçilmezi bakliyat karı mızın en önemlisi nohut, hem faydaları hem de lezzeti ile adı dillerden düşmüyor. Bu kadar çok sevdiğimiz nohutu pişirmek için doğru yöntemi bulmalı ve lezzetine lezzet katmalıyız. Öncelikle nohutu neden yemeliyiz ve nohutun faydaları nelerdir bunu bilmeliyiz ve sıklıklar tüketmeliyiz.

Nohutun Faydaları 

  • Sinir sistemini güçlendirir.
  • Damar tıkanıklığı riskini azaltır.
  • Karbonhidrat deposu olduğundan bağırsakları yumuşatır ve sindirim kolaylığı sağlar.
  • Su ile atıldığında vücutta bulunan fazla tuzun atılmasını kolaylaştırır.
  • Vücut direncini artırır.
  • Nohutun faydaları saymakla bitmez ancak biz en önemlilerini söyledik.

 

Nohut Pişirmenin Püf Noktaları

Biz nohutun pişirilmeden önce geçirmesi gereken evreleri ele alacağız. Hepimiz biliyoruz ki nohutun önceden suda beklemiş olması gereklidir.

Nohutu yapacağımız günü gecesinden nohutu suda bekletmemiz gereklidir yani nohutun ıslanma süresi bir gece süresine denktir diyebiliriz. Soğuk suya koyacağımız nohutları bir kilo için bir çay kaşığı tuz ve karbonat dilerseniz karbonat yerine aynı miktar şeker kullanabilirsiniz. Bu nohutun ideal ıslanma şeklidir.

Kabukları kolaylıkla ayrılabilir hale gelecektir kabuklarını ayırdıktan sonra karbonatlı suyu süzüp duru suyla yıkadıktan sonra nohutlarımız pişmeye hazır hale gelir. Zaten ıslatılmasından dolayı belirli yumuşaklığa sahip olan nohutlarımızın yaklaşık yirmi dakika pişme süresi vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git