Nohut Kaç Dakikada Kaynar ?

Nohut Kaç Dakikada Kaynar ?
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 285 kez okundu.

Nohut kaç dakikada kaynar ? Nohut, yeşil nohut ve kuru nohut olarak ikiye ayrılır. Yeşil nohut, çiğ olarak tüketilen ve nisan ile mayıs aylarında çıkan bir besindir. Kuru nohut ise baklagiller sınıfına girer ve her mevsim bulunur. Marketlerden satın alabileceğiniz gibi, mevsiminde dondurulup saklayarak da kış aylarında pişirebilirsiniz.

Nohut Pişme Süresi

Nohut yemeği genellikle salçalı ve soğanlı bir sulu yemek olarak yapılır. Nohutlar bir gece suda bekletilerek yumuşatıldıktan sonra yaklaşık yarım saatte pişer. Düdüklü tencere kullanılırsa on dakika pişirilince hazır olacaktır. Piyaz olarak yapılan nohut salatası da yirmi dakika haşlanan nohutlar kullanarak yapılır. Nohut kavurması yapmak isterseniz, yine yirmi dakika haşlanan nohutları beş dakika tavada kavurmak yeterli olacaktır.

Nohutun Piştiğini Anlamanın Yolları

Nohut tam olarak haşlandığında, kabukları ayrılmaya başlayacaktır. Bu noktada ateşin altını kapatmanız gerekir çünkü fazla haşlanan nohutta kabuklar tamamen ayrılarak suyun üstüne çıkarken, çöken kısım da lapa halini alacaktır. Nohut sulu yemek olarak yapılırken, tencere kapağının tamamen buharla kaplandığı ve etrafa nohutun kokusunun yayıldığı zaman tam olarak pişmiş demektir. Bu kokuyu, salça ve soğan kokusundan ayırmak gerekir. Emin olamazsanız, tadına bakarak da pişip pişmediğine karar verebilirsiniz. Kolayca çiğnenen ama ağızda hemen dağılmayan kıvam, yemek için en uygun halidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git