Noel Baba Yeni Yılda Geyik Mi Geçiyor ?

Noel Baba Yeni Yılda Geyik Mi Geçiyor ?
16 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 371 kez okundu.

Yeni bir yıla yaklaştığımız şu günlerde her aralık ayında olduğu gibi yine belli başlı geyikler ortalıkta dolanır oldu, üstelikte bunların Noel babanın geyikleri ile hiç bir alakası yok. Son derece sevimsiz, kandırmaya ve beyin yıkamaya yönelik, hatta korkutma politikası güden asparagas bilgiler. Bunların başında klasik “yılbaşı gavur icadıdır. Hz. İsa’nın doğumunu kutluyorlar günahtır” bilgisi. Artık herkesin bildiği ama yetiştiği kültür ve inançlar doğrultusunda kabullenmek istemediği bir gerçekle başlayalım. Hz. İsa Peygamber’in doğum tarihi olarak kutlanan ve noel olarak adlandırılan tarih 24 Aralıktır, kutsal sayılır ve bazı ritüelleri vardır. Yılbaşı ise 31 Aralık gecesi kutlanır ve amaç yeni bir yıla daha mutlu eğlenerek girmek ve geride kalan kötü günlerin üzerine bir sünger çekmektir. Belli bir ritüeli yada kutsallığı yoktur. İsteyen evinde çekirdek çitleyerek isteyen arkadaşları, sevgili, ailesi ile dışarıda özel olarak hazırlanmış eğlencelerle yapabilir kutlamasını.

Bir diğer yeni yıl geyiği ise ortalığı kasıp kavuran astroloji yorumlarıdır. Astroloji yorumlarında en anlam veremediğim şeylerden bir tanesi aynı yıldızları izleyerek nasıl astrolog sayısı kadar farklı yorum çıkabiliyor. Yani bu yıldızlar herkese farklı bir dizilimde mi görünüyor. Elbette bu işte artık kendisini aşmış tahminleri ile gerçekten şaşırtıp bunu nasıl bile bildi dedirten astrolog ve yorumcularda mevcut. Ama genel anlamda bakarsak aynı kişi için onlarca farklı yeni yıl yorumu bulabilmek mümkün. İnsanlarda genelde karakteristik özelliklerine göre bu yorumlardan birini seçer ve ona inanırlar. Ya en karamsar olanı ya da en iyimser olanı. Sonra mı?.. Sonrası basit, seçtiği kader yorumuna inandığı için farkında olmadan kendine o yolu açar ve kehanetlerin gerçekleşmesini bir şekilde kendisi sağlar. Fallarda da aslında durum böyledir. Çok methedilen her dediği çıkıyor denilen hikayelerini dinlediğim de yok artık bunu nasıl bilmiş dediğim pek çok falcıya gitmişliğim vardır. Fakat hiç birinin baktığı fallar gerçekleşmemiştir. Çünkü fal bakıldığı andan itibaren kendimi bunlar olmayacak diye şartlar ve söylediği durumların yaşanmaması için adımlarımı hesaplayarak atarım. Size de tavsiye ederim, kaderinizi size söylenenlerle sınırlamayın, unutmayın seçim şansı hep sizde.

Yeni yılda ki bir diğer geyik ise kabak tatlısı hikayesi.. Yılbaşı gecesi hindi pişirme gibi bir ritüel yaygınlaştığında, yılbaşı kutlamalarını yanlış olarak gören bir kesimin hindi eti kokusunu sadece kabak kokusu bastırır o gece kabak tatlısı pişirmek sevaptır geyiği (ki en sevdiğim söylentidir, kabak tatlısı candır ama ne yazık ki gitgide unutulmaya başlanmıştır.)

Siz, siz olun ne kendi inançlarınızı başkalarına empoze etmeye çalışın ve yargılayın ne de başkalarının inandıklarına körü körüne inanın. Yeni bir yıla harika girin ve hep öyle devam edin..

Yazan : Asira

Noel Baba Yeni Yılda Geyik Mi Geçiyor ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Esin dedi ki:

    Sevgili Asira, bir de yeni yıla nasıl girersen yılın öyle geçer geyiği var. Bunu da unutmamak lazım. Yeni yıla hastanede, cenaze evinde, cezaevinde girmek zorunda kalan pek cok insan var. ( 2016 ya hastanede girdim) bizzat yaşadığım için söylüyorum; yeni yıla nasıl girdiyseniz yılınız öyle geç-mez. Sevgiler…

Sayfa başına git