Noel Baba Müzesi – Demre / Antalya

Noel Baba Müzesi – Demre / Antalya
7 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 651 kez okundu.

Antalya’da Kaş ile Finike arasında Demre’de olan Noel Baba Müzesi, dünyadan pek çok kişiyi ağırlamaktadır. Gelenlerin Noel Baba’nın kilisede yattığına inanmalarından dolayı burası epey ilgi görmektedir.

3.yy’da Patara’da doğan Aziz Nikolaos Myra’da piskoposluk yapıp, Rus Çarlığı gibi pek çok Avrupa ülkesinin azizi olmuştur. Hatta Amerika’da da sevilen Aziz Nikolaos New York’u koruyan azizlerden sayılmıştır.

6 Aralık 343’te 65 yaşında öldüğü söylenen Aziz Nikolaos için Myralılar, adına kilise yaptırmıştır. Haçlı seferlerine gelen tüccarlar Noel Baba’nın kemiklerinin bir kısmını çalıp Bari’ye götürüp gömmüştür. Kalan kemikler ise Antalya Müzesi’nde saklanmaktadır.

Koruyucu özelliği ile Noel geceleri karda geyiklerle çektiği kızaklar ile çocuklara hediye dağıtan biri olarak sembolleştirilmiştir. Likya’nın başkenti Myra’da (Demre) bulunan mimarisi ile Orta Bizans Dönemi’nin önemli anıtlarından olan kilise girişinde yeşillikler arasında Noel Baba’nın heykeli bulunmaktadır.

Ana avluya açılan iki iç avlusu, iki tarafı yan koridorlarla sarılı ortasında kubbe olan bir orta mekan ve onun ön tarafında bulunan apsis kısımlarından oluşan kilise güneyinde Aziz Nikolaos’un lahdi korunmakta olup, kuzey doğu ve batıda da iki oda bulunmaktadır.

Nerede Kalınır?

Demre’de konaklamak için doğal yapısı bozulmadan yapılan butik oteller ile küçük otelleri kullanabilirsiniz. Eğlencelerin yapıldığı gece kulüplerinin olmadığı Demre’de sakinlik içerisinde kafa dinleyebilirsiniz. Ayrıca Demre’de gezebileceğiniz pek çok eser bulunmaktadır.

Noel Baba Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Nisan-Ekim ayları arası: 09.00–19.00

Kasım-Mart ayları arası: 08.00–17.00

Müze; 1 Nisan ile 31 Ekim arası her gün, 1 Kasım ile 31 Mart arası ise Pazartesi dışında her gün ziyaretçilere açıktır.

Giriş ücreti: 15 TL

Kamera ve fotoğraf çekimi serbesttir.

Noel Baba Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Antalya Müzesi Konyaaltı Caddesi No:88-07050 Demre/Antalya

Telefon: 0242 238 56 88-89

Otobüs ile; Antalya şehir merkezinden dolmuş veya otobüs seferleriyle Demre’ye gelebilirsiniz. Önce otobüs ile Finike’ye oradan da Demre otobüslerine ulaşmanız gerekir. Ayrıca Antalya-Kaş otobüsleri ile de ulaşabilirsiniz.

Araç ile; Antalya sahil yolundan Fethiye yönüne doğru giderek Finike’den yaklaşık 30 kilometre sonra Demre’ye ulaşabilirsiniz. Fethiye yönünden gidilirse Kaş’tan 50 kilometre sonrasında Demre’ye ulaşabilirsiniz.

İstanbul- Antalya arası 730 kilometre olup, yaklaşık 10 buçuk saattir.

Ankara- Antalya arası 550 kilometre yaklaşık 7 saat 40 dakikadır.

İzmir- Antalya arası 470 kilometre yaklaşık 7 saat 20 dakikadır.

Adana- Antalya arası 560 kilometre yaklaşık 8 saat 45 dakikadır.

Gaziantep- Antalya arası 780 kilometre yaklaşık özel araç ile 11 saat yol sürmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git