Nikola Tesla Kimdir, Kısaca Hayatı ve İcatları Nelerdir ?

Nikola Tesla Kimdir, Kısaca Hayatı ve İcatları Nelerdir ?
16 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 574 kez okundu.

Nikola Tesla… Bir çoğumuz bu ismi duymamışızdır. Kabul edin, duysak da çoğumuz merak edip kimdir diye araştırmadık. Peki size, şuanda hayatımızda oldukça büyük öneme sahip olan ampulü icat eden kişinin aslında Thomas Edison değil de, Nikola Tesla olduğunu söylesek ? Ya da tek tuşla rahatlıkla kontrol edebildiğimiz uzaktan kumandanın mucidi olduğunu ? Gelin, hayatımızı bu denli değiştiren mucidin hayatını ve bize sağladığı yararları hep birlikte öğrenelim.

Nikola Tesla Hayatı

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında, Hırvatistan’ın Smijlan kasabasında doğmuştur. Babası papaz ve aslında Sırp kökenlidir. Babası her zaman Nikola Tesla’nın kendisi gibi papaz olup, sakin bir hayat sürmesini istemiştir fakat annesi hiçbir zaman aynı düşüncede olmamıştır. Annesi, sürekli küçük ev aletleri tasarlayan ve çevresindeki insanları kendine hayran bırakan bir kadındı. Belki de Nikola’nın yeteneği annesinden gelmiştir, kim bilir…? Ayrıca yeteneklerini ilk fark eden de annesiydi.

Nikola Tesla beş yaşındayken, Dane adındaki abisi attan düşmesi sonucu hayatını kaybetmıştir. (Bazı kaynaklara göre atı, Nikola Tesla ürkütmüştür.) Bu kayıp onu derinden etkilemiş ve kısa süreli şizofreni tanısı konmuştur ve sonrasında ailesiyle birlikte Gospic’e göç etmişlerdir. Fakat Nikola Tesla, bu psikolojik çöküntünün içinden de sağlam bir şekilde kurtulup, ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Aynı zamanda Nikola Tesla’nın, Milca, Angelina ve Marica adında da üç kız kardeşi vardı.

Nikola Tesla Eğitim Hayatı

Babası her ne kadar papaz olmasını isteme konusunda net olsa da, kararını vermiş ve mühendislik okumayı iyice kafaya koymuştur. Fakat daha sonra babası da oğlunun ne kadar kararlı olduğunu anlayıp, Nikola Tesla’nın önünü açmıştır böylece ilk eğitimini Avusturya’nın Graz kentindeki Politeknik okulunda almıştır. Bu sayede elektrik üzerine daha çok bilgi edinmiş ve bu durum ilerisi için kendine oldukça fayda sağlamıştır. Fakat içine kapanıklılığı ve bilime olan sevdası, 3. sınıfta okulu bırakmasına sebep olmuştur. Daha sonra gelir elde etmek zorunda olup, bir otomobil fabrikasında çalışarak ailesine yardımcı olmuştur. Hem ekonomik hem de kendisiyle alakalı psikolojik ve sosyal sıkıntıları atlatınca, babasının da desteğiyle, Prag şehrindeki Charles Ferdinand Üniversitesi‘nde eğitime başlamış ve çok büyük başarı sağlamıştır. Fakat bu durum pek uzun sürmemiştir. Nikola Tesla üniversite eğitimi aldığı yıllarda babasını kaybetmiştir. Bu durum, Nikola Tesla’nın omzuna daha büyük yükler bindirmiş ve tekrar çalışmak zorunda kalmıştır. 1882 yılında Paris’e yerleşmiş ve bir telefon şirketinde işe başlamıştır. Ve her şey bundan sonra başlamıştır…

Nikola Tesla İcatları Nelerdir ?

Nikola Tesla’nın işe başladığı firma, Continental Edison adında bir firmaydı. İsminden de anlaşıldığı üzere bu firma, Edison’un fikirlerini yaydığı ve büyük çalışmalar yapıldığı bir firmaydı. Bu firmada kendini geliştirip elektrik üzerine çalışmalar yapan Tesla, ilk olarak akım motorları ve dinamolar üzerine çalışmış ve bu çalışmaları sayesinde ilk buluşunu da bu firmada yapmıştır. Bu buluş, bugünlerde de kullanılan, elektronik koruma sistemi sağlayan ve daha az verim kaybına neden olan regülatör adındaki cihazdır. Tesla, bununla da kalmayıp hayatının en verimli dönemlerini geçirmiş ve hemen ardından indiksüyon motorları üzerinde de çalışma göstermiştir. Kendini her konuda geliştiren Tesla, bir zaman sonra fikirlerini ve buluşlarını tüm dünyaya tanıtmak istemiştir. Bu yüzden kendine yardımcı olması adına birçok dil öğrenmiştir. (Bu diller; İngilizce, İtalyanca ve Fransızca’dır. Sırpça ve Almanca kendi ana dilidir.) Fakat bu dönemde de Tesla, hayatının her döneminde olduğu gibi, bunalımlı dönemler geçirmeye devam etmiştir. Tanıyanlar, Tesla’yı garip bir insan olarak nitelendirmiş ve hatta akıl sağlığından bile şüphe etmişlerdir. Kendini tamamen işine odaklamış ve hayatında başka hiçbir şeye yer vermemiştir.

Nikola Tesla ve Edison Hikayesi

1884 yılında eski patronu Charles Batchelor sayesinde Amerika’ya yerleşmiş ve makine işleri adı verilen şirkette çalışmaya başlamıştır. Çünkü Charles Batchelor, Thomas Edison’a ”İki büyük insan tanıyorum; bunlardan biri sensin diğeri de bu genç kardeşim.” yazılı mektup göndermiş ve Tesla’nın önünü açmıştır. Fakat Tesla, en büyük düşmanını da bu şirkette edinmiştir. Bu kişi, Thomas Edison’dur. Birçok buluşunu tanıtamayıp, patentini bile alamadan Edison’a kaptırmış, Tesla türbini gibi icatları ve alternatif akım gibi fikirleri önemsenmeyip Edison tarafından geri çevrilmiştir. Fakat kısa bir süre sonra Edison, Tesla’ya, doğru akım santrallerindeki problemi çözme fikrini sunmuş ve daha fazla ücret vererek, yüksek bir konuma gelmesini sağlamıştır. Tesla’nın bu teklifi kabul etmesindeki amacı, kendi laboratuvarını kurup çalışmalarını orada devam ettirmekti.

Edison’un verdiği görevi başarıyla sonlandıran Tesla, sabah akşam hiç durmadan çalışmasına rağmen emeklerinin karşılığını alamamıştır. Hatta Edison, Tesla’ya elektrik ampulünü geliştirmesi taktirde çok büyük paralar vereceğini söylemiştir. Bu teklifi kabul eden Tesla, ampulün icadını da başarıyla gerçekleştirmiştir. Fakat Edison bu sözünde de durmayınca hatta, ”Amerikan şakalarından hiç anlamıyorsun Tesla ! ” şeklinde Teslayı dalgaya alınca dayanamayıp işten ayrılmıştır. Tesla; daha sonrasında küçük işlerde daha çok çalışıp, yeterli birikimi yaptıktan sonra ”Tesla Electronics Light Company” isimli şirketini kurup hayatının en büyük başarısını sağlamıştır ve George Westinghouse ile anlaşarak çalışmalarını beraber yapmış, alternatif akım ve çalışan motor teorisi üzerine çalışmalar yaparak büyük başarılar elde etmiştir.

Bütün bunlar olurken Edison, Tesla’nın başarılarını çekemeyip ona engel olmak için, elinden geleni yapmış, hatta alternatif akım fikrini kullanıp, ilk elektrikli sandalyeyi icat etmiştir. Bu sandalyeyi bir mahkumun idamında kullanmış ve akımın şiddetini arttırarak damarlarını patlatmıştır. Hatta bu akımı bir file vererek öldürecek kadar acımasızlaşmıştır ve Tesla’nın itibarını zedelemeye çalışmıştır. 1893 Chicago Kolomb Dünya Fuarı ihalesinde başarı sağlamış ve Edison’u geride bırakmıştır. Westinghouse isimli firmanın yardımıyla, ilk hidroelektrik santralini yapmak için Niagara Şelalesi’ni kullanmış ve 5 yıl süren bu çalışmanın ardından büyük bir başarı elde etmiştir. Tesla bu akımı, Buffalo kentine kadar iletmiştir. Bu icat yüzünden Edison, bütün sistemlerini Tesla’nın icadı olan alternatif akıma göre ayarlamak zorunda kalmıştır. Westinghouse ile de bir anlaşma imzalayıp büyük paralar elde etmiştir. Fakat Westinghouse bu parayı daha sonra ödeyemeyince Tesla; alacaklarından vazgeçmiştir. Ayrıca büyün bunlara rağmen; ne yazık ki Tesla, hiçbir zaman diğer bilim adamları kadar değer görmemiştir, hatta “Dünya’nın En Üretken Mucitleri” listesinde yeri bile yoktur. Parayı sadece başarıya ulaşmak için bir araç olarak gören Tesla, Edison ile birlikte layık görüldüğü 4000 dolar değerindeki Nobel ödülünü de reddetmiştir. Fakat daha sonra 1917 yılında kendisine verilen Edison Madalyasını ilginç bir şekilde kabul etmiştir.

Nikola Tesla Ölümü

Son yıllarında değişik hareketler sergileyip, kendine kendisine elektro şok uygulayan Tesla, parasız kalıp kendini bunalıma sokmuştur ve 86 yaşında ( 1943 yılında ) New Yorker otelinin 33. katında ölü olarak bulunmuştur. Kalp krizinden öldüğü söylenmiştir fakat otel odasından dışarıya adım dahi atmadığı için ne zaman öldüğü tam olarak bilinmemektedir. Tesla, öldükten sonra Amerika, Tesla’nın bütün çalışmalarını ele geçirmiştir ve çoğu projeleri hala gizli tutulmaktadır. Bazı teorilerinin üzerinde ise bilim adamları hala çalışma gösteriyor.

Nikola Tesla Buluşları Nelerdir ?

Radyo

Hepimiz radyonun mucidinin Marconi olduğunu duyduk fakat bunun böyle olmadığı, Tesla öldükten sonra, elde edilen verilere göre kanıtlanmıştır ve patenti Nikola Tesla’ya verilmiştir. Yani, radyonun asıl mucidi Nikola Tesla’dır.

Tesla’nın Osilatörü

Deprem makinesi olarak adlandırılan bu icat; aslında depremleri engellemek için geliştirilmiştir. Fakat büyük sarsıntılar yaratacağını söylediğinden bu aleti hemen yok etmiştir. (Amerika’nın bu aleti kullandığı söylentiler arasındadır.)

Kablosuz Elektrik İletimi

Yüzlerce ampulü kablosuz bir şekilde yakıp bu teoriyi kanıtlamıştır. Bu enerjiyi tüm dünyaya sağlayıp insanlığa fayda sağlamak istemiş fakat buna izin verilmemiştir.

Tesla Bobini

Bu makine ile oldukça şiddetli ve hızlı şimşekler ortaya çıkarmıştır.

Tesla Vanası

1916’da icat ettiği bu alet; tek yönde sıvı akışını sağlamaktadır.

Uzaktan Kumanda

İlk olarak 1898 tarihinde bir robotu uzaktan kumanda yardımıyla hareket ettirmiştir. Hatta bu buluşunun üstünde çalışarak uzaydan sinyaller aldığını bile iddia etmiştir.

Aynı zamanda Tesla; Violet Ray, indiksiyon Motoru, X ışınları, vakum tüp amplifikatörü, üç fazlı elektrik sistemi, neon lamba, kablosuz telgraf, ayarlanabilir vakumlu kondansatör, florasan lamba,hızölçer,otomobillerdeki ateşleme sistemi, elektron mikroskobu, radarın temelleri ve mikrodalga fırını gibi icatları da yaparak insanlığa büyük fayda sağlamıştır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git