Nefes Darlığı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Nefes Darlığı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 132 kez okundu.

Nefes darlığı için hangi doktora gidilir ? Nefes darlığına hangi poliklinik bakar ? Nefes darlığı için hangi bölüme gidilir ?

Nefes Darlığı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Nefes darlığı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda nefes darlığına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Nefes Darlığı Nedir ?

Nefes darlığı, tıp diliyle “ dispne ”, bireyin nefes alıp verirken zorlanması halidir. Solunum ritminin artması veya azalması şeklinde ortaya çıkar. Nefes alıp verirken hırıltı oluşur. Hastalığın kökeninde somatik sebepler ya da ruhsal sebepler rol oynayabilir.

Nefes Darlığının Nedenleri ?

Nefes darlığının nedenleri çok geniş kapsamda değerlendiriliyor. En belirgin neden olarak aşırı fiziksel aktivite söylenebilir. Bu tip nefes darlıkları kısa sürer ve geçicidir. En önemli ve ciddi sorun teşkil eden nedenler ise solunum veya dolaşım sistemindeki bozukluklardır. Akciğer nedenli nefes darlığı bu kapsamda en çok rastlanan türdür. Akciğere bağlı nefes darlıklarında, akciğer yeteri kadar havayı içine alamaz. Buna neden olan birçok hastalık mevcut. İlk sırada astım olduğu söylenebilir. Aynı şekilde aşırı derecede sigara içen insanlarda görülen KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)’da akciğerin yapısını bozup yeteri kadar havanın ciğere dolmasını engeller. Sigaranın yanı sıra fabrikalarda çalışma ve çevre kirliliğinin havaya katmış olduğu zararlı partiküllerde akciğerin yapısını bozmaya neden olabiliyor. Amfizemde ise hava girse bile oksijen kan damarlarına ulaşamıyor. Akciğer kanseri de nefes darlığına sebep oluyor. Ancak kanser kaynaklı bu durum, hastayı boğacak seviyeye kadar gelebiliyor. Nefes darlığına sebep olan diğer hastalıklar ise şunlardır: Akciğerde su toplanması, tiroid, kalp yetmezliği, kansızlık, reflü, böbrek hastalıkları, üst solunum yolunda obstrüksiyon, şişmanlık, gebelik, psikojenikdispne.

Akciğer dışı nedenlerin başın da kalp kaynaklı nefes darlığı gelir. Özellikle ilerleyen yaşlarda en sık rastlanan durumdur. Kalp kapaklarının kireçlenmesi ya da kalp yetmezliği daha çok yaşlılarda görülen ve göğüs ağrısı yerine nefes darlığına sebep olan hastalıklardır.

Nefes Darlığının Belirtileri?

Soğuk havalarda nefes alırken güçlük çekiliyorsa bu astımın habercisi olabilir. Eforla nefes darlığı artıyorsa bu KOAH, romatolojik hastalıklar, tiroid hormon bozukluğu ya da kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Nefesin yetmediğini hissetme psikolojik dispne, geceleri artan nefes darlığı kalp yetmezliği ya da astımın, oturulunca artan nefes darlığı ise akciğerde kitle riski, akut, bronşit ya da KOAH’ın habercisi olabilir.

Nefes Darlığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Tedavi yapılabilmesi için ilk önce nefes darlığının sebepleri araştırılmalıdır. Bunun için de EKG, fiziksel muayene ve çeşitli testler yapılabilir. Tedavi şekli hastalığa göre değişir. Astım ve bronşit gibi hastalıklar için bronşları gevşetici ilaçlar uygulanır. Sigara ve alkol bağımlılığında, bağımlılığı azaltıcı önlemler alınıp sağlıklı diyet uygulamaları sağlanır. Tedavi sonrasında ise sigara içilen ortamlardan dahi uzak durulması gerektiği de göz ardı edilmemelidir.

Genellemek gerekirse solunum rahatsızlığı çeken tüm hastaların şehir ortamından uzaklaştırılıp doğal ortamın temiz havasını teneffüs etmesi sağlanır ise iyileşme oldukça hızlı gelişir. Öyle ki akciğer kanseri tanısı konan bir hastanın 6 ay orman köyünde kalması sağlanmış ve sonrasında hastalığını tamamen yendiği gözlenmiştir. Son olarak nefes darlığı hafife alınmamalıdır. Böyle bir sorunla hiç karşılaşmamak için ise düzenli spor yapıp dengeli beslenmek gerekir.

Nefes darlığı için hangi doktora gitmeyelim ? Nefes darlığı hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git