Ne Zaman Biter Aşk ?

Ne Zaman Biter Aşk ?
31 Mart 2016 tarihinde eklendi, 776 kez okundu.

Aşk kısa süreli bir delilik hali olduğu söylenir. Gerçekten delilik midir ? Yoksa duyguların salgılanmasına sebep olan hormonların etkisi midir? Yapılan araştırmaların sonucunda aşk başa geldiğinde salgılanan hormonların etkisi ve yapılan davranışların tektik edilmesi neticesinde ruh sağlığı bozulmuş kişilerde görülen etkiler rastlandığı için bu sürecin bir tür delilik hali olduğu ve 3 yıl gibi bir süre sürdüğü sonra normal seyrine gelmeye başladığı tespit edilmiş. Bu süreç içinde sadece duygularına yönelen birey, yakın çevresinin hatta ebebeynlerinin ikaz ve uyarılarını bile dikkate almaz. Gerekirse aşkı uğruna herkese cephe alır. O kendine şahsına duygularına bir saldırı olarak bunu algılar. Bu süreçte doğru ile yanlış kavramını yitirmesede görmek istediği gibi görüp, duymak istediği gibi duyduğundan mantık adeta tatile çıkar.

Zamanla duyguların yoğunluğu yerini yaşanmışlıklarla birlikte oturmaya ayakları yere basmaya başlar. Artık duygular ile mantık bir birini eşitlemektedir. Bu süreç bir ilişkinin en doğru sürecidir. En yoğun duyguların olduğu anda verilen kararlar aşkın şiddeti azaldığında hayal kırıklıklarına sebep olacağından genelde hüsranla sonuçlanır. O yüzden o duygular içinde iken ani kararlar vermekten çekinmelidir. Bu konuda aileninde desteği ve aşık birinin acil karar vermemesi yönünde onu ikaz etmektense, daha makul bir ifade ile aşkını dolu dolu yaşamasına fırsat tanımalıdır. Mantıksal olarak duygularının analizini yapmaya başlandığında ise zaten su akar yolunu bulur misali artık doğru kararlar verilmeye de başlanır.

ne-zaman

Aşk en büyük hataları bile affedecek kadar güçlü bir duygudur. Aslında hataları görmemezlikten gelecek ve önemsemeyecek bir duygu yoğunluğunda olmanın bir sebebidir affetmek. Yoksa daha makul bir duygu yoğunluğunda olunsa durum daha farklı olabilecektir. İşte duygulara mantık girmeye başladığı ve olayları perspektif bir açıdan gözlemleyebildiğinizde artık aşkın şiddetide azalmış ve doğru insan mı? sorusuna cevap verebilecek duruma gelinmiş olacaktır. Aşk her şeyin üstesinden gelir derken artık aşkın herşeyin üzerinden gelmediği ve mutsuz olduğunun farkına varılır. Bir zamanlar çok beğendiği ve belkide aşık olmasına sebep olan özelliklerin artık ona o kadar cazip gelmediğinin farkına varmaya hayatın sadece ondan ibaret olmadığını ve hayatını ona endeksli yaşadığın farkına varmaya başlar. İşte bazı çatışmalarda bu noktada başlar. Artık eskisi kadar ilgili, her an onun merkezinde olmadığının getirdiği sorunlar başlar. Bu tartışmalar kısa süren ve hemen affedip yeniden kalındığı yerden devam eden türden olmaz. Daha uzun soluklu ve sorgular bir hal alır. Bu süreci atlatamayan ve devamlı sorgulayarak mutsuz olan kişilerde ihtiyaçlarına artık cevap bulamayan taraf tarafından bitirilir.

Aşkın şiddetini her daim koruması beklenemez, aşk normal seyrine girmeye başladığında kişiler bu farklılığın doğal bir süreç olduğunu kabul edip kendilerini tanımak ve yargılamadan birbirlerini oldukları gibi kabul etmeyi başarırlarsa ilişki bir ömür boyu sürebilir. Fakat bu çatışmaları artık beni sevmiyor ve önemsemiyor gibi algılayıp kendi dünyalarına çekilirken bu durumu kabullenememe gibi sorunlar ile olaylara mantıksal olarak yaklaşımların başlaması neticesinde doğru ile yanlış ayrımı ilişkide başlar ve bir birlerini değiştirmeye uğraşırlarsa aşk bitme sinyallerini veriyor demektir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git