Narsisizim Kişilik Bozukluğu

Narsisizim Kişilik Bozukluğu
30 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.739 kez okundu.

Narsisizm adını eski Yunan Mitolojisindeki Narkissos’dan alır. Narkissos kendini çok beğenmektedir. Öyle ki bir gün su kenarına gider ve suda kendi yansımasını görür. Kendi yansımasına aşık olur. Bir ömrü asla ulaşamayacağı kendi yansımasına ulaşmak için harcar. Narsisizm de adını bu kişiden almaktadır.

Narsisizm Çeşitleri Nelerdir ?

Patalojik Narsisizm

Narsisizm normal narsisizm ve patolojik narsisizm olarak ikiye ayrılır. Normal narsisizmde birey aşırı bir özgüven yaşar. Dışarıdan gelen tüm olumsuz eleştirilerin hiçbirinden etkilenmez. Bunun yerine kendi içsel süreçlerine odaklanır. Aşırı bir özgüven ile şişmiş değerleri adeta olumsuz yargıları dağıtır. Patolojik narsisizmde ise, kişi en sevilen, en yakışıklı, en güzel, en iyi olduğunu düşünür. Aslında çok zayıf özgüveni vardır. Bunu bastırmak için sürekli çevresinden övgü ve onay ihtiyacı hisseder. Bunu alamadığı veya ona karşı gelindiği zaman onu olumsuz değerlendiren herhangi bir fikre veya kişiye karşı hemen saldırganca bir tutum sergiler. Küser veya kızar. Yaşadığı boşluğu başkalarının ona âdete hayran kalması ile doyurmaya çalışır. Oysa bir türlü kendisini sevemez veya kendini kabul edemez.

Normal narsisizm ile patolojik narsisizm arasındaki en önemli fark, normal narsisizmde kişilerin gerçek bir özgüven taşımaları ve çevrelerinden bağımsız olmalarıdır. Patolojik narsisizmde ise kişinin içsel bir özgüven boşluğu vardır. Bu boşluğu kendini çok üstün göstererek ve karşısındaki kişilerden alacağı övgü ve beğenilerle doyurmaya çalışan narsistik birey, bunu alamadığı zaman derin bir yalnızlık, depresyon içine girer. Başkalarına onları takmıyormuş gibi davransa da tam tersine insanların en ufak bir sözü onları derinden etkiler. Narsistik bir yaralanma yaşarlar. (Kernberg)

narsisizm-nedir

Narsisizm Nedenleri Nelerdir ?

En yaygın nedeni Freud Psikanalitik bakış açısı ile aktarmıştır. Bebek yaşamının ilk yıllarında kendine bakım veren ebeveyni ile sağlıklı bir bağlanma geçiremediği zaman yalnızlığı seçer. Libidinal enerjisini içine aktarır. Ve kendisine yönlenir. Yalnızlığı seçen kişi başkalarını ise kendisini sevmek için kullanır.

Narsisizm Tedavisi

Narsisizm tedavisi, tüm kişilik bozuklukları gibi psikiyatri kontrolü ile yapılmaktadır. Hasta, kimi zaman tedaviyi red edebilir fakat bu gibi durumlarda uzman bir psikiyatri desteği alınması gereklidir. Hastanın ruh haline göre tedavi süresi değişkenlik göstermektedir.

Narsisizim Belirtileri Nelerdir ?

  • Narsistik bireyler fiziksel olarak kendini aşırı beğenir.
  • Kendini üstün görür, her ortamda ilgi, beğeni ve onay bekler.
  • Sürekli en iyiyi hak ettiğine inanır.
  • Kişiler arası ilişkilerde karşıdakini kullanır. Ve kendi amacına ulaşmada onun zayıflıklarını kullanır.
  • Eşduyum(Empati) hissetmezler.

En genel anlamda narsisizmi size anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olur. Sağlıkla kalın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git