Nane Yağı Faydaları Nelerdir ?

Nane Yağı Faydaları Nelerdir ?
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 387 kez okundu.

Nane yağı, ağız kokusundan kas ağrılarının geçirilmesine kadar pek çok rahatsızlığın giderilmesinde etkilidir. Nane yağı, başka yağlarla seyreltilerek cilde uygulanabilir. Ciltteki sivilcelerin ve güneşin zararlı etkileri nedeni ile meydana gelen renk bozukluklarının giderilmesinde oldukça etkilidir.

 

  • Nane yağı, ağız yaralarının geçirilmesine yardımcı olurken mide ağrılarının geçirilmesinde oldukça etkilidir.
  • Sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur ve hazımsızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Nane yağının antimikrobiyel etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde mikroplardan korunmanıza yardımcı olur ve sizi hastalıklardan önemli ölçüde korur.
  • Nane yağı, vücuda enerji verir ve baş ağrılarını hafifletir. Kokusu bile baş ağrısının geçirilmesine yardımcı olmaya yeterlidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda kan dolaşımını da hızlandırır. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarından korumanızı sağlar. Varis oluşumunu önlemede oldukça etkilidir. Varis oluşan bölgelere bir pamuk yardımı ile nazikçe masaj yaparak yuvarlak hareketlerle nane yağı sürülmesi, bacaklardaki şişliğin ve ağrının azaltılmasına yardımcı olurken varis oluşumu da önlenir.

Ciltteki, kuruluk, şişlik ve kızarıklığın giderilmesinde de oldukça etkilidir. Aynı zamanda stres, depresyon ve kaygı bozukluğunun azaltılmasına da yardımcı olur. Zihni dinginleştiren nane yağı, konsantrasyonu ve odaklanmayı da kolaylaştırır. Aynı zamanda keskin kokusu sayesinde nane yağı, sinüslerin rahatlamasına yardımcı olur.

Öksürük, burun akıntısı, bronşit gibi nedenlerden dolayı kapanan sinüslerin açılmasına ve boğazın yumuşatılmasına yardımcı olur. Çok iyi bir ateş düşürücüdür. Özellikle de Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kullanıldığı zaman boyun, ayak altları ve eklem yerleri ovulduğu zaman kısa bir süre içinde ateşin düşürülmesini sağlar. Doğal bir böcek kovucu olan nane yağı, hamam böceği, fare, sivrisinek, örümcek gibi haşereleri sizden uzak tutar. Kıyafetlerinizin yakasına ya da yastığınıza birkaç damla nane yağı damlattığınız zaman gün boyu konsantrasyonunuzun arttığını ve daha kolay odaklanabildiğinizi fark edeceksiniz. Bunun yanında yastığa nane yağı damlatmak, geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olur. Lavanta yağı ile nane yağını karıştırarak ağrıyan eklem yerlerinize masaj yaptığınız zaman eklem ağrılarınızın hafiflediğini fark edeceksiniz. Özellikle de ilkbahar aylarında polenlerin havada uçuşması ile meydana gelen alerjik reaksiyonların önlenmesinde nane yağı oldukça etkilidir. Burun kaslarının rahatlamasını sağlar ve bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olur. Nane yağı, bağırsaklarda gaz oluşumunu engeller ve hazımsızlığın giderilmesinde etkilidir.

Nane Yağının Cilde Faydaları

Nane ağı, sarı kantaron yağı ile inceltilerek bir pamuk yardımı ile cilde nazikçe uygulanabilir. Bu sayede cildin yumuşacık olmasını ve cildin nemlenmesini sağlar. Cilt sorunları ile savaşta nane yağı oldukça önemli bir yere sahiptir. Nane yağı, su ile seyreltilerek de gargara yapılabilir. Bu sayede ağızdaki yaraların geçirilmesi sağlanır. Saçlardaki kepek oluşumunu önlerken baş ağrısının da hafifletilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda nane yağı, güneş yanıklarının geçirilmesinde de oldukça etkilidir. Nane yağı, nane yaprakları su buharı yardımı ile damıtılması ile elde edilen çok faydalı bir bitkisel yağdır.

Nemlendirici etkisi olduğu için cildin nemlenmesi için yardımcı olur. Vücut losyonu ile nane yağını karıştırarak vücudunuza sürebilirsiniz. Bu sayede cildinizin ipeksi bir yumuşaklığa sahip olduğunu fark edeceksiniz. Ciltteki iltihaplanmaların geçirilmesinde oldukça etkilidir. Egzama ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde sıkça nane yağı kullanılır. Antimikrobik özelliği sayesinde aknelerin geçirilmesine yardımcı olur.

Nane Yağının Saça Faydaları

Saç dökülmesini engeller ve saçın uzamasını destekleyerek saça parlaklık kazandırır. Hasar görmüş saçı onarır, besler ve saçın kepeklenmesini engeller. Saçınızı yıkadığınız şampuanın içine 2-3 damla nane yağı damlatarak saçınızı yıkadığınız zaman saçınızın kepeklenmesini büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda dudakların çatlamasını nane yağı büyük ölçüde geçirir. Nane yağı, çok güçlü bir yağ olduğu için genellikle diğer yağlarla incelterek kullanmaya özen göstermelisiniz. Özellikle de badem yağı ile nane yağını inceltebilir ve saç derisi üzerine uygulayabilirsiniz. Sıcağa temas eden saçlar, hasar gördüğü zaman bunu nane yağı ile onarabilir ve saçlarınıza eski canlılığını yeniden kazandırabilirsiniz. Böylelikle saç incelmesi ve saç dökülmesi oldukça azalır.

Nane Yağının Zararları ve Yan Etkileri

Gebe kadınlar nane yağını kullanmadan önce kesinlikle doktora danışmalıdır. Mide bulantısını geçirdiği için gebeler genellikle nane yağını kullanmak istiyor fakat bundan önce doktoruna danışmanız gerekir. Nane yağını aktarlardan kolaylıkla temin edebilir ve kullanmak istediğiniz alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat 7 yaşının altındaki çocuklarda nane bitkisi yağını kullanmadan önce doktora danışmanız gerekir. Nane yağının direkt olarak cilde temas etmesi, bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle olabildiğince nane yağını badem yağı, sarı kantaron yağı, yasemin yağı ve defne yağı gibi yağlarla karıştırarak incelttikten sonra cildinize uygulamalısınız. Özellikle de güneş yanıklarının tedavisinde sıkça nane yağı kullanılır. Fakat aşırı kullanımlarda deride döküntü, kaşıntı ve kızarıklık da meydana getirebilir. Nane yağını sürdükten sonra bir süre beklemeli ve hemen güneşe çıkmamaya özen göstermelisiniz. Nane yağı, egzama ve sedef gibi pek çok cilt hastalığının tamamen geçirilmesinde oldukça etkilidir.

Nane Yağının Ağız Kokusuna ve Mide Bulantısına Etkileri

Ağız kokusunu yok etmek istiyorsanız dilinizin altına bir kaç damla nane yağı damlatabilir ve bekleyebilirsiniz. Daha sonra nane yağı ile hazırladığınız su ile gargara yapabilir ve ağız kokusunu tamamen yok edebilirsiniz. Ağız kokusunu ya da ağız içinde meydana gelen yaraları geçirmek için ise bir bardak suyun içine 2-3 damla nane yağı damlatabilir ve gargara yapabilirsiniz. Nane yağını derinize uygulamak istiyorsanız yine aynı miktarda nane yağını bir pamuk yardımı ile derinize nazik bir şekilde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sinüzit tedavisi için de nane su buharında damıtılarak koklanabilir. Bu sayede nefesiniz açılacak ve boğazınız yumuşayacaktır. Özellikle de gerginlik sebebi ile meydana gelen baş ağrısının azaltılmasında nane yağı, önemli bir yere sahiptir. Bağırsaklarda gaz oluşumunu önemli ölçüde engeller ve kabızlığın giderilmesinde de oldukça etkilidir. Kulak arkasına birkaç damla nane yağı damlattığınız zaman mide bulantısını azaltır ve baş dönmesini yok eder. Özellikle de gebelerin doktorlarına danıştıktan ve onun onayını da aldıktan sonra bu işlemi uygulaması önerilir.

Beynin gelişmesini sağlarken aynı zamanda yastığa ya da kıyafetlerin üzerine birkaç damla nane yağı damlatıldığı zaman odaklanmayı kolaylaştırır ve gün boyu konsantrasyonunuzu sağlamanızı kolaylaştırır. Özellikle de önemli bir sınava gireceğiniz günün gecesinde yastığınızın üzerine birkaç damla nane yağı damlatarak daha rahat uyumayı kolaylaştırabilir ve gün boyu konsantrasyonunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git