Nane Çayının Faydaları Nelerdir ?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir ?
25 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 973 kez okundu.

Nane, kurutulmuş yaprakları, suyu ve yağı kullanarak farklı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Günümüzde modern tıpta da sıkça kullanılan ve faydaları herkes tarafından kabul görmüş bir bitkidir. Günlük yaşamımızda çayda, sakızda, yemeklerde baharat olarak, içeceklerde ve salatalarda aroma olarak da kullanılabilir. Başta hazımsızlık, sindirim sistemi sorunları, gaz gibi sorunların tedavisinde oldukça etkilidir. Nane yılın her döneminde bulunabilen bir bitkidir ve en çok da sıcak havada yetiştirilir.

Nane Çayı Neye İyi Gelir ?

Nane çayı, geleneksel olarak mide ve sindirim rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Kansere karşı korunmanızı sağlar. Aynı zamanda nane yağının içinde bulunan bileşenler akciğer kanseri, deri ve kolon kanserlerine karşı korunmanızı sağlar. Nanenin sakinleştirici özelliği bulunduğu için uykuya geçişi kolaylaştırır. Kuru öksürük, burun kaşıntısı, nezle, hapşırık gibi belirtilerin geçirilmesine yardımcı olur. Antioksidan etkisi bulunduğu için hastalıklara neden olan serbest radikallerle vücudunuzun savaşmasını kolaylaştırır. İçinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde hücrelerde meydana gelebilecek hasarın en aza indirilmesini sağlar. Aynı zamanda kanser türlerinden korunmanızı sağlar.

  • Nane çayının buharı burun tıkanıklığınızın açılmasını sağlar ve sinüslerin açılmasına yardımcı olur.
  • Boğaz kuruluğunun giderilmesini sağlar ve çok iyi bir gaz gidericidir.
  • Safra taşını çözer ve mide bulantısını hafifletir.
  • Kusmayı giderir ve mide ekşimesini azaltır.
  • Kronik ağrıların azalmasını sağlar be kas ağrılarını hafifletir.
  • Nane çayı, sindirime yardımcı olur ve soğuk algınlığının giderilmesini sağlar.
  • Astımın tedavisinde çok etkilidir ve hazımsızlığın giderilmesini sağlar.
  • Sakinleştirici etkisi vardır ve stresi azaltır.
  • C vitamini yönünden çok zengin bir bitkidir.
  • Antioksidan özelliği vardır ve omega 3 yağ asidi içerir.

nane çayının yararları

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Yemeklerinizde nanenin yeşil yapraklarını verebilirsiniz. Nane yapraklarını kurutarak kaynamış suyun içine 2-3 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı atarak ateşin üzerinden alıp demlenmesini bekleyebilirsiniz. Çayın 10-20 dakika kadar demlenmesini beklemeli ve süzerek çayınızı içmelisiniz. İsterseniz damak zevkinize uygun bir parça bal ekleyerek içebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git