Mutfakta Bozulmaya Mahkum Olan Yiyeceklerinizi 17 Pratik Saklama Yöntemi

Mutfakta Bozulmaya Mahkum Olan Yiyeceklerinizi 17 Pratik Saklama Yöntemi
30 Mart 2017 tarihinde eklendi, 231 kez okundu.

Birçok yiyecek kuralına göre saklanamadığı için kısa sürede bozulup hem bütçeye zarar verir hem de durduk yerde heba olur. Size önereceğimiz pratik yöntemlerle yiyeceklerinizi sağlıklı ve güvenli bir biçimde uzun süre saklama şansına sahip olacaksınız.

1. Esmer şeker paketi dışında bir süre sonra sertleşip bozuluyor mu?

Esmer şeker, normal şekerlere oranla yapısal olarak daha nemli bir durumda olduğundan paketi açıldıktan kısa bir süre sonra sertleşip bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Bu duruma çözüm olarak şekeri ağzı kapalı bir saklama kabına ince dilimlenmiş bir portakal kabuğu eşliğinde yerleştirip uzun süre güvenle saklayabilirsiniz.

2. Kırmızı meyveleri dikkatli yıkamalısınız!

Kırmızı meyveleri yemeden önce yıkama işlemine tabi tuttuğunuz zamanlarda çok dikkatli olmalısınız. Kırmızı meyveler yapısı gereği toprakla fazlasıyla bütünleşen meyveler olduklarından içine sirke karıştırılmış bol su ile iyice yıkanıp dikkatlice temizlenmelidirler.

3. Yılın modası Smoothie!

Dünyada ve ülkemizde fırtınalar yaratan sağlıklı ve hafif bir içecek olan Smoothie’yi genel olarak süt veya yoğurdun içine taze meyveler ve muz eklemesi yaparak hazırlayabilirsiniz. İçine yulaf ezmesi ekleyip yendiğinde fazlasıyla doyurucu ve besleyici bir atıştırmalık türü ortaya çıkar. Smoothie’yi her gün yeniden hazırlamak zor geliyorsa haftalık olarak hazırlayıp minik kaplara bölüştürerek buzdolaplarının buzluklarında uzun süre taze ve güvenli bir biçimde saklayabilirsiniz.

4. Avokado çok lezzetli ama çok pahalı, hem de çok çabuk bozulan bir meyvedir!

Avokado mevsimsel olarak bulunması zor bir meyve olduğundan fiyatı belli dönemlerde oldukça pahalı olabilir. Bütün bir avokadoyu taze tutup, uzun süre yiyebilmek de çabuk bozulması sebebiyle oldukça zor olur. Kesildikten sonra avokadoyu saklamak çok daha kolay ve rahattır. Bunun iki yolu vardır. Birinci yol, içine dilimlenmiş soğan koyduğunuz bir kapta saklayabilirsiniz. İkincisi ise üzerine zeytinyağı sürüp yine bir kapta saklayabilirsiniz.

5. Minik taze soğanlar!

Özellikle yemeklere ve salatalara farklı bir lezzet katan taze soğanı minik parçalar halinde doğrayıp, plastik bir şişeye doldurup buzlukta ihtiyaç halinde kullanılmak üzere uzun süre taze ve güvenli bir biçimde saklayabilirsiniz.

6. Salçalar az miktarda ve zaman zaman kullanılıyorsa!

Yemeklerin vazgeçilmezi salçayı uzun aralıklarla ve az miktarda kullanıyorsanız küflenme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunu yaşamamak adına salçanızı minik parçalar halinde ayırıp buzlukta saklayabilirsiniz. Böylece salçanızı küflenmeden uzun süre taze bir şekilde saklamış ve kullanmış olursunuz.

7. Zeytinyağını lezzetli bir biçimde saklamak çok kolay!

Zeytinyağını taze ve sağlıklı bir şekilde saklayarak hem yemeklerinize farklı bir lezzet kazandırmak için hem de tazecik yeşilliklerin bozulmaması adına zeytinyağını taze otlarla karıştırıp buz kalıplarında dondurarak ihtiyaç halinde kullanmak üzere dilediğiniz yemekte kullanmak için saklayabilirsiniz.

8. Fındık ve fıstık ezmesi, saklaması sorunlu lezzetler!

Fındık ve fıstık ezmeleri doğal yağ içerdiğinden yağlar hep mamulün yüzeyine çıkar ve kavanoz açıldığında istenmeyen görüntülerle karşı karşıya kalınabilir. Bu sıkıntıyla karşılaşmamak adına ezme kavanozlarını ters konumda saklamanız oldukça önemlidir.

9. Taze otlar nasıl saklanmalı?

Kısa sürede rengi solan, bozulan yeşilliklerle karşı karşıya kalmak oldukça sık rastlanılan bir sorun. Bu durumun yaşanmaması adına yeşillikleri minik kavanoz ya da bardaklarda su içinde üzerlerine hafif ve şeffaf bir poşet geçirerek buzdolabında saklayabilirsiniz.

10. Muzların kararması sorunu!

Her ne kadar taze olsa da kısa bir süre içerisinde alınan muzlar bizleri kararma sıkıntısı ile karşı karşıya bırakıyor. Bu sorunun yaşanmaması için muzları mutfağa girdiği andan itibaren tepeden sıkıca bir streç filmle sarıp o şekilde saklayabilirsiniz.

11. Tereyağ buzdolabının hangi bölümünde saklanmalıdır?

Tereyağı genelde diğer bölümlerden daha soğuk olduğundan buzdolabının süt ürünleri bölümünde saklanır. Ancak aşırı soğuk bir bölümde saklanması tereyağının lezzet kaybına uğramasına sebep olmakta, bunun olmaması için tereyağının sıkıca sarılarak buzdolabının kapak bölümünde saklanması çok daha doğrudur.

12. Alternatif çorba saklama yöntemi!

Sevdiğiniz çorba çeşidinden fazla miktarda yapabilir ve küçük kaplarda ayrı ayrı depolayıp buzluğunuzda uzun süre taze ve güvenli bir biçimde saklayabilirsiniz.

13. Küflenen ekmeklere çare!

Kâğıt poşetler ya da keseler ekmeğin hava almasını sağladığı için küflenmeyi geciktirir. Bu şekilde ekmeğinizi daha uzun süre taze ve güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

14. Tavuk suyuna çorba!

Mutfakta pilav, çorba ve yemek çeşitleri mutlaka tavuk suyu kullanılarak lezzetlendirilirler. Yemek yaparken her seferinde tavuk suyu hazırlamak zor geliyorsa bir seferde fazla miktarda tavuk suyu hazırlayıp küçük kaplara bölerek buzlukta ihtiyaç dahilinde kullanmak üzere uzun süre taze ve güvenli bir biçimde saklayabilirsiniz.

15. Pizza nasıl saklanır?

Pizzaların artan dilimlerini buzdolabı poşetine koyarak buzlukta uzun süre saklayabilirsiniz.

16. Büyük bir pasta bile buzdolabında kolaylıkla saklanabilir!

Pasta, yapısı gereği çabuk bozulabilen bir gıda türüdür. Pastalar küçük dilimler halinde ayrılarak, streç filmle sarılarak bir kutuya koyulup buzlukta uzun süre taze ve güvenli bir biçimde saklanabilir. İhtiyaç olduğunda buzluktan çıkarılarak oda sıcaklığında 30 dakika kadar bekletilip servise hazır hale getirilebilir.

17 . Buzdolabı derecesi çok önemli!

Buzdolabının en soğuk kısmında süt ve süt ürünlerini, orta raflarda artan yemeklerinizi, alt raflarda da sebze ve meyve ürünlerinizi saklayarak buzdolabınızı daha verimli ve doğru bir biçimde kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git