Multipl Skleroz İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Multipl Skleroz İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 114 kez okundu.

Multipl skleroz için hangi doktora gidilir ? Multipl skleroza hangi poliklinik bakar ? Multipl skleroz için hangi bölüme gidilir ?

Multipl Skleroz İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Multipl Skleroz nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda multipl skleroza hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Multipl Skleroz Nedir ?

Multipl skleroz bir tür beyin ve merkezi sinir sistemi (omurilik) hastalığıdır. Merkezi sinir sistemimiz sinirler aracılığı ile vücudun her yerine elektriksel mesajlar yollar ve bilinçli, bilinçsiz tüm hareketlerimizi kontrol eder.  Miyelin denen bu kılıf mesajların hızlı ve doğru şekilde iletilmesini sağlar. Beyin sinirlerindeki aksonun çevresini saran miyelin kılıfının yer yer aşınması ve yok olması ile vücutta kısa devreler olur.  Miyelin hasarı, beyin, omurilik ve vücut arasındaki iletişimi etkiler ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Hastalık beynin ve omuriliğin birçok yerinde sertleşmiş dokuların oluşmasına neden olur. MS, miyelin kılıfını parçalayarak sertleşmiş dokulara dönüştürür. Ve sonrasında vücut kontrol edilemez bir hal alır.

Multipl Skleroz Nedenleri

Multipl skleroz hastalığının neden oluştuğu henüz tam olarak saptanabilmiş değil. Kalıtımın etkisi bulunmakta ancak birebir geçiş söz konusu olamamakla birlikte etkisi de azdır. Vücuttaki bağışıklık sistemi kendi dokularına saldırır. Doktorlar bu hastalığın bazı insanlarda görülüp bazılarında görülmeme nedenini anlayamamaktadırlar. Genetik faktörlerden çocukluk çağında vücuda giren enfeksiyonlara kadar pek çok faktör etkili olmuş olabilir. Risk faktörleri arasında 20-40 yaş arasındakiler de sayılabilir. Kadınlar erkeklere oranla iki kat daha fazla yakalanmaktadırlar. Aile geçmişi, etnik köken, coğrafik bölgelerde risk faktörleri arasında sayılabilir.

Multipl Skleroz Belirtileri

Sinir tellerinin hasar görmesiyle vücutta ciddi değişiklikler söz konusu olur. Multipl skleroz belirtileri, vücudun değişik yerlerinde uyuşma, ağrı ya da karıncalanma, bulanık görme, belirli baş hareketleri, elektrik şoku hissi, düzgün yürüyememe, kısmi ya da tam görme kaybı, geveleyerek konuşma, yorgunluk ve baş dönmesi şeklinde sayılabilir. Isı hassasiyeti MS hastası kişilerde oldukça yaygındır. Belirtilerden birkaçı görülmeye başlandığı anda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Hastalık oldukça ciddiye alınmalı aksi takdirde dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.

Multipl Skleroz Tedavisi

MS , günümüz şartlarında tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Günlük hayatı felç eden özürlülüğü azaltmak için fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ayrıca hastalığın ilerlemesini durdurmak ve yavaşlatmak maksatlı ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi 4 basamakta ele alınabilir:nAtak tedavisi, koruyucu tedaviler, belirti giderici tedaviler ve fizyoterapi.

Multipl skleroz için hangi doktora gitmeyelim ? Multipl skleroz hangi bölüme girer diye soruyorsanız nöroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git